Zavrieť

Porady

Význam kolektívnej zmluvy

Dúfam,že správne predpokladám, že kolektívne zmluvy sú uzatvárané za účelom zlepšenia najmä pracovných a mzdových podmienok zamestnancov.
A tak nemá obdoby drzosť zamestnávateľov / a samozrejme aj odborových predákov, ktorí zmluvu podpisujú/, ktorí Kolektívnou zmluvou tieto podmienky zamestnancom zhoršujú
Čím by ste argumentovali,resp.ako by ste postupovali v prípade, keby Vám zamestnávateľ vyplatil len 1/2 z celkovej nárokovateľnej sumy diet podľa Zákona o cestovných náhradách, keďže tak to má firma zadefinované v Kolektívnej zmluve.
A takýchto "periel" je tam plno.
Neviem, či mu postačí zacitovať Zákon č.2/1991 Zb. o Kolektívnom vyjednávaní § 4 odst.2 písm.a):
Neplatná je kolektívna zmluva v tej časti, ktorá je v rozpore so všeobecne záväznými predpismi.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    ebeš Pozri príspevok
    Dúfam,že správne predpokladám, že kolektívne zmluvy sú uzatvárané za účelom zlepšenia najmä pracovných a mzdových podmienok zamestnancov.
    A tak nemá obdoby drzosť zamestnávateľov / a samozrejme aj odborových predákov, ktorí zmluvu podpisujú/, ktorí Kolektívnou zmluvou tieto podmienky zamestnancom zhoršujú
    Čím by ste argumentovali,resp.ako by ste postupovali v prípade, keby Vám zamestnávateľ vyplatil len 1/2 z celkovej nárokovateľnej sumy diet podľa Zákona o cestovných náhradách, keďže tak to má firma zadefinované v Kolektívnej zmluve.
    A takýchto "periel" je tam plno.
    Neviem, či mu postačí zacitovať Zákon č.2/1991 Zb. o Kolektívnom vyjednávaní § 4 odst.2 písm.a):
    Neplatná je kolektívna zmluva v tej časti, ktorá je v rozpore so všeobecne záväznými predpismi.
    Kolektívna zmluva sa uzatvára preto, aby sa poskytli zamestnancom lepšie podmienky, ako určuje Zákonník práce.
    Nikdy nemôže kolektívna zmluva obsahovať znenie také, ktoré ide pod úroveň Zákonníka práce.
    Ani generálna / najvyššia / kolektívna zmluva - na ústredí odborov nikdy nemá zakomponované znenie, ktoré by nebolo na úrovni Zákonníka práce.
    Takže sa treba u zamestnávateľa patrične brániť a domáhať sa toho, čo Ti patrí.

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    martula000 Pozri príspevok
    ako ja ako obyčajný pracovnik môžem získať kolektívnu zmluvu? nepoznam jej znenie a chcela by som.
    Každý zamestnanec má právo, aby si prečítal Kolektívnu zmluvu. Požiadaj odborových dôverníkov, resp. predsedu odborov, aby Ti poskytol Kolektívnu zmluvu k nahliadnutiu a preštudovaniu.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    ebeš Pozri príspevok
    Dúfam,že správne predpokladám, že kolektívne zmluvy sú uzatvárané za účelom zlepšenia najmä pracovných a mzdových podmienok zamestnancov.
    A tak nemá obdoby drzosť zamestnávateľov / a samozrejme aj odborových predákov, ktorí zmluvu podpisujú/, ktorí Kolektívnou zmluvou tieto podmienky zamestnancom zhoršujú
    Čím by ste argumentovali,resp.ako by ste postupovali v prípade, keby Vám zamestnávateľ vyplatil len 1/2 z celkovej nárokovateľnej sumy diet podľa Zákona o cestovných náhradách, keďže tak to má firma zadefinované v Kolektívnej zmluve.
    A takýchto "periel" je tam plno.
    Neviem, či mu postačí zacitovať Zákon č.2/1991 Zb. o Kolektívnom vyjednávaní § 4 odst.2 písm.a):
    Neplatná je kolektívna zmluva v tej časti, ktorá je v rozpore so všeobecne záväznými predpismi.
    Žiadajte o doplatenie nároku podľa Zákona o cestovných náhradách a upozornite ho na neplatnosť časti kolektívnej zmluvy tak ako ste uviedli podľa §4. Každá kolektívna zmluva by mala obsahovať časť, kde sa riešia spory a sťažnosti zamestnanca a postup ich vybavenia. Skúste sa pozrieť a postupujte podľa toho. Držím palce.
    ako ja ako obyčajný pracovnik môžem získať kolektívnu zmluvu? nepoznam jej znenie a chcela by som.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    martula000 Pozri príspevok
    ako ja ako obyčajný pracovnik môžem získať kolektívnu zmluvu? nepoznam jej znenie a chcela by som.
    Mala by byť na pracovisku na dostupnom mieste pre všetkých zamestnancov, ak nie je, skús sa na ňu popýtať šéfa odborov.
    1. juna 2007 som nastupovala do zamestnania kde mi bol slubený náborovy príspevok 5000 skk polovičku po skušobnej dobe a polovičku po roku. Dostala som len tu prvu polovičku, pretože od noveho roku 2008 sa naborovy prispevok zrušil. Je možne že zamestnavateľ nemusí dodržať zaväzok, ktorý mal v čase ked som nastupovala? Konkretne tento naborovy prispevok bol zakomponovaný v kolektivej zmluve, len o pol roka bola už ina kolektívna zmluva. Ako to vlastne je,ved zmluvu musia dodržať dve strany. Prosím odpovie mi niekto?
    tak strašne by som rada vedela len jednu vec, môžem si žiadať vyplatenie aj druhej polovičky? zanikol nárok alebo stale pretrvava...

    Význam kolektívnej zmluvy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.