Zavrieť

Porady

Náhrada mzdy za darovanie krvi

Pracujem v školstve, 14 km od bydliska a ďalších 18 km od nemocnice,kde chodím darovať krv. Rada by som sa spýtala, či mám nárok na náhradu mzdy, keď idem darovať krv a ak sa stane, že mi odoberú iba vzorku a neodoberú krv, či mám nárok na voľno celý deň, alebo sa musím vrátiť do práce, keďže je to cca 30 km s prestupovaním na autobusy. Paragraf 138/ods.2 síce hovorí o nároku na náhradu mzdy, ale mne môj zamestnávateľ tvrdí, že nemám nárok na náhradu mzdy a najnovšie prišiel s požiadavkou, aby som s potvrdením od darovania krvi išla za svojim ošetrujúcim lekárom a žiadala od neho potrdenie o lekárskom ošetrení. Nebol by to síce problém, ale ošetrujúceho lekára mám mimo svojho bydliska a znovu by to bolo cestovanie autobusom. Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Libusa je offline (nepripojený) Libusa

    Libusa
    Zákonník práce V.časť , Prekážky v práci z dôvodov všeobecného záujmu, §138 ods.2 hovorí Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi,aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patri na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty k odberu a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty k odberu. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.
    Ustanovenie taxatívne vymenúva, v ktorých prípadoch prekážok v práci je zamestnávateľ povinný poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy. Upresňuje sa časový rozsah pracovného voľna s náhradou mzdy na ktorý má zamestnanec nárok v súvislosti s darovaním krvi.
    Naposledy upravil Libusa : 22.05.08 at 08:14

    Náhrada mzdy za darovanie krvi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.