Zavrieť

Porady

Starý leasing-predčasné ukončenie

Ako by som mala zaúčtovať predčasné ukončenie leasingu,kde predajná cena je nižšia ako zostatková cena.(jedná sa o leasin.auto zakúpené v roku 2003).Viem,že musím upraviť daň.základ,kde nájomné uznám do nákladov len do výšky odpisov.Toto upravím v daň.priznaní za rok 2005.

Ako za zaúčtujem predaj auta 311/648? Načo by som ešte nemala zabudnúť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Našla som Ti jeden dobrý príspevok, ktorý pomohol aj mne.

    Predčasné ukončenie lízingu
    V apríli roku 2002 začal lízing osobného automobilu v celkovej hodnote 543 600 Sk dohodnutý na 36 mesiacov. Jeho ukončenie by malo byť v marci 2005. Nájomca však chce automobil v novembri (31. splátka) roku 2004 predčasne odkúpiť od lízingovej spoločnosti a následne ho predať za cenu cca 210 000 Sk. Prenajímateľ – lízingová spoločnosť požaduje uhradiť 60 000 Sk. Aký bude mať daňový dopad predčasné ukončenie lízingu z pohľadu nájomcu?

    Lízingová zmluva bola uzatvorená do 31. decembra 2003, preto sa na ňu vzťahuje zákon č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „predchádzajúci ZDP&#8220.

    V súlade s cit. zákonom [§ 24 ods. 4 písm. a)] je stanovené, že doba nájmu prenajímanej veci má byť dlhšia ako 20 % určenej doby odpisovania (v tomto prípade 4 roky), najmenej však tri roky a v prípade postúpenia zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu platí podmienka pre zmluvu ako celok. Toto ustanovenie predchádzajúceho ZDP nebolo dodržané, preto ide o predčasné ukončenie lízingu. Je preto potrebné postupovať podľa § 24 ods. 5 predchádzajúceho ZDP. Ak sa predáva prenajatá vec, ktorá bola predmetom lízingovej zmluvy po skončení doby nájmu nájomcovi v iných prípadoch, t. j. aj v prípade predčasného ukončenia lízingu, uznáva sa nájomné do daňových výdavkov iba za podmienky, že kúpna cena nebude nižšia ako zostatková cena vypočítaná zo vstupnej ceny u prenajímateľa, ktorú by vec mala pri odpisovaní podľa § 31 alebo § 32 predchádzajúceho ZDP. Ak kúpna cena, v tomto prípade je to 60 000 Sk, bude nižšia ako zostatková cena vypočítaná zo vstupnej ceny u prenajímateľa počas doby odpisovania tohto majetku, uznáva sa nájomcovi zaplatené nájomné do daňových výdavkov len do výšky odpisu podľa § 31 alebo § 32 predchádzajúceho ZDP.

    Bude potrebné, aby nájomca vypočítal uvedeným spôsobom zostatkovú cenu lízovaného osobného automobilu, túto porovnal s kúpnou cenou, t. j. 60 000 Sk a ak zostatková cena bude nižšia ako kúpna cena, nie je potrebné upraviť základ dane z príjmov o rozdiel medzi účtovaným zaplateným nájomným do daňových výdavkov a odpismi podľa § 31 alebo § 32 predchádzajúceho ZDP. V opačnom prípade, ak zostatková cena bude vyššia ako kúpna cena, nájomca bude musieť v roku 2004 upraviť základ dane z príjmov o uvedený rozdiel. Je to potrebné urobiť v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k porušeniu podmienok, t. j. v tomto príklade v roku 2004.

    Podmienky na začatie odpisovania u nájomcu sú splnené v tom kalendárnom mesiaci, v ktorom bola prenajatá vec poskytnutá nájomcovi v súlade s lízingovou zmluvou. V roku začatia a v roku ukončenia odpisovania možno uplatniť ročné odpisy len v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov. Pri výpočte zostatkovej ceny potrebnej na porovnanie s kúpnou cenou je v roku 2002 a v roku 2004 potrebné prepočítať ročné odpisy na mesačné, a to v roku 2002 na 9 mesiacov a v roku 2004 na 11 mesiacov.

    Kúpu automobilu bude nájomca účtovať ako obstaranie majetku v obstarávacej cene 60 000 Sk a pri jeho predaji odpíše automobil v obstarávacej cene do nákladov na účet 541 a následne jeho predaj v predajnej cene zaúčtuje na účte 641. Rozdiel (210 000 Sk – 60 000 Sk = 150 000 Sk) mu vstupuje do základu dane z príjmov za rok 2004.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Ja som si urobila takúto tabuľku, ktorú mi odobrila auditorka a daňová poradkyňa. Podľa toho som urobila daňovo pripočítateľnú položku vo výške výhodnejšie pre daňový subjekt.

    tamara je offline (nepripojený) tamara

    tamara
    ahojte, mam otazočku týkajúcu sa lízingu,lízing z r. 2003 bol ukončený 2/2006, prišla mi fa od lizingovky na zostatkovú hodnotu,ako ju zaúčtujem? mozno primitivna otazka, ale s lizingom nemam ziadne skusenosti...a este, auto zaradím do HM akou cenou? dakujem

    bumpy je offline (nepripojený) bumpy

    bumpy
    ahoj tiez nemam vela skusenosti, ale zaradila by som to v tej cene na ktoru ti prisla faktúra do majetku a jednorazovo odpisala, ale pockaj na rady skusenejsich
    d.

    Starý leasing-predčasné ukončenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.