Zavrieť

Porady

osobný vklad konateľa pri založení BU

Konateľ pri založení podnik.účtu a pokladne vložil svoje osobné peniaze kedže ešte nemal logicky žiadne príjmy. Ako to mám zaúčtovať? 211,221/325 a potom mu tie peniaze vrátiť alebo na účet 365? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

    milagros208
    Predpokladám, že konateľ je aj majiteľom. Ide o s.r.o.? Ak áno, máte vysporiadané základné imanie? Ak áno, tak by som to riešila cez 365, ak nie tak potom cez 353 ako poníženie pohľadávky spoločníka za upísané ZI.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    olba Pozri príspevok
    Konateľ pri založení podnik.účtu a pokladne vložil svoje osobné peniaze kedže ešte nemal logicky žiadne príjmy. Ako to mám zaúčtovať? 211,221/325 a potom mu tie peniaze vrátiť alebo na účet 365? Dakujem
    Ak je konateľ spoločník, účtovala by som záväzok na účet 365; ak nie je - použila by som účet 379.

    olba je offline (nepripojený) olba

    olba
    Podnikateľ si založil s.r.o. sám čiže je aj jediným konateľom, takže to mám dať na 365? A potom aj cestovný príkaz mám dať na 512/365? Môže vôbec používať vlastné osobné auto nezaradené do majetku a účtovať si spotrebu PHL + náhradu aj právnická osoba?

    olba je offline (nepripojený) olba

    olba
    áno, hned dátumom vzniku s.r.o. ho zaplatil v hotovosti a vložil do pokladne. Takže tam peniaze mal a nemusel vkladať vlastné, čiže mohol to uhradiť z pokladne, je to tak? Ale ak by nastala taká situácia, tak byto išlo na aký účet?

    milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

    milagros208
    olba Pozri príspevok
    áno, hned dátumom vzniku s.r.o. ho zaplatil v hotovosti a vložil do pokladne. Takže tam peniaze mal a nemusel vkladať vlastné, čiže mohol to uhradiť z pokladne, je to tak? Ale ak by nastala taká situácia, tak byto išlo na aký účet?
    Ak má peniaze v pokladni, tak by som to zaúčtovala ako odvod peňazí na účet z pokladne cez 261. Ak nie, a naozaj "požičal" vlastné peniaze, tak účet 365, teda 221/365.

    milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

    milagros208
    Ja by som to riešila asi takto. Ak firma nemá žiadne peniaze, tak by som urobila pôžičku od spoločníka na vyššiu sumu ako vklad do pokladne 211/365. Potom tú čiastku,ktorú vložil na účet preúčtovať z pokladne na účet cez 261. A v pokladni by mu ešte ostali nejaké peniažky na rôzne výdavky, napr. aj na tie cesťáky. Takže cesťáky by som účtovala ako 512/211.

    olba je offline (nepripojený) olba

    olba
    Dobre, ale ak ja mu vyplatím cestovné napr. až o týžden neskôr, nemala by som evidovať voči nemu záväzok? 512/365 a až ked vyplatím tak 365/211?

    olba je offline (nepripojený) olba

    olba
    dobre, ale ked mu vyplatím cesťáky o týžden neskôr, nemala by som voči nemu evidovať závazok 512/365 a po vyplatení 365/211?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.