Zavrieť

Porady

odchod do zahraničia

Živnosť som si otvorila v januári tohto roku. Zo zdravotných dôvodov odídem do zahraničia,treba to niekde nahlásiť? Ako zdokladovať že budem pár mesiacov bez príjmu alebo je lepšie živnosť zrušiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    michaela15 Pozri príspevok
    Živnosť som si otvorila v januári tohto roku. Zo zdravotných dôvodov odídem do zahraničia,treba to niekde nahlásiť? Ako zdokladovať že budem pár mesiacov bez príjmu alebo je lepšie živnosť zrušiť?
    .... nemusíš živnosť hneď rušiť, dá sa aj pozastaviť, min na 6 mesiacov...

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    michaela15 Pozri príspevok
    Čo ak pôjde o menej ako 6 mesiacov? Ako je to s dokladovaním prijmu?
    Pozastavenie živnosti na 6 mesiacov je minimum, maximálna doba pozastavenia určená nie je. Treba sa rozhodnúť.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    michaela15 Pozri príspevok
    Čo ak pôjde o menej ako 6 mesiacov? Ako je to s dokladovaním prijmu?
    Nemusíš dokladovať žiaden príjem počas pobytu v zahraničí. Do daň. priznania zahrnieš príjmy, ktoré si skutočne dosiahla v r.2008 /nesledujú sa po mesiacoch/. Budeš však platiť odvody do zdr.poisťovne /ak nepodnikáš popri zamestnaní/ vo výške 1134.-sk mesačne. Ak si dobrovolným platitelom v SP, aj odvody do soc.poisťovne.

    Živnosť sa dá pozastaviť najmenej na 6 mesiacov, keby si chcela na kratšie obdobie, musela by si ju zrušiť a po návrate znova obnoviť.

    -------
    Veronika
    Naposledy upravil veronikasad : 30.05.08 at 18:46

    michaela15 je offline (nepripojený) michaela15

    Vylúčený člen michaela15
    Čo sa stane ak ju nepozastavím,odídem,ale prídem len na konci roka ani potom nikoho nebude zaujímať môj nízky príjem? Zrušiť ju nemôžem,lebo by som sa musela evidovať na úrade práce a tý liečbu v zahraničí neakceptujú.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    michaela15 Pozri príspevok
    Čo sa stane ak ju nepozastavím,odídem,ale prídem len na konci roka ani potom nikoho nebude zaujímať môj nízky príjem? Zrušiť ju nemôžem,lebo by som sa musela evidovať na úrade práce a tý liečbu v zahraničí neakceptujú.
    Neboj, naozaj nebude. Ak neplatíš odvody do SP, možno by bolo dobré prihlásiť sa na dobrovolné nem.poistenie v SP, aby si dostala nejaké korunky z nemocenského. Snáď sa k tomu ešte niekto vyjadrí, od 1.1. tam boli zmeny a do 270 dní sa započítava aj ukončené poistenie napr. z prac.pomeru, ak si bola v r.2007 zamestnaná.

    --------
    Veronika

    michaela15 je offline (nepripojený) michaela15

    Vylúčený člen michaela15
    To určite nedostanem,lebo PN by museli vystaviť v zahraničí a to tu určite neuznajú. Ja som na takýto prípad poistená,peniaze ma netrápia len daňové priznanie a obava , že tu ešte nebudem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    michaela15 Pozri príspevok
    To určite nedostanem,lebo PN by museli vystaviť v zahraničí a to tu určite neuznajú. Ja som na takýto prípad poistená,peniaze ma netrápia len daňové priznanie a obava , že tu ešte nebudem
    S tou PN-kou máš pravdu, neuvedomila som si to pri písaní príspevku.
    Na daňové priznanie máš čas do 31.3.2009...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    michaela15 Pozri príspevok
    Musím ho podať osobne?
    Nie nemusíš, môžeš ho poslať poštou zo zahraničia. Aktuálne tlačivo sa dá stiahnuť zo stranky www.drsr.sk. Do 15. marca môžeš požiadať aj o odklad na podanie DP z dôvodu pobytu v zahraničí - až do 30.9.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.