Zavrieť

Porady

zakladné imanie v cudzej mene


Spoločnosť ide navyšovať základné imanie. Spoločníkom je zahraničná firma.
V spoločenskej zmuve je uvedená suma, o ktorú sa navýši ZI. Suma je uvedená v Eur a je tam aj kurz voči SKK. Zaúčtovala som pohľadávku 353/419 daným kurzom podľa zmluvy. Následne prišla na účet platba v eurách. Zaúčtujem 221/353 kurzom NBS z príslušného dňa. Na 353 mi vznikne rozdiel, ktorý podľa Postupov účtovanie § 24 -Účtovanie kurzových rozdielov - nie je kurzovým rozdielom - písmeno b) splácaní peňažných vkladov od spoločníka do obchodných spoločností a družstiev; rozdiel sa účtuje ako pohľadávka alebo ako záväzok voči vkladateľovi.
Znamená to, že že tento rozdiel musí spoločník doplatiť? To znamená, že musí poslať presnú sumu v slovenských korunách na korunový účet?
Alebo použijem ten istý kurz aký je v spoločenskej zmluve a žiadny rozdiel mi nevznikne?


Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    MAGDALIENKA je offline (nepripojený) MAGDALIENKA

    MAGDALIENKA
    Prosím, mohol by sa niekto vyjadriť? Rozdiel predstavuje cca 2 mil. Sk a zajtra musím uzatvoriť mesiac máj.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    MAGDALIENKA Pozri príspevok
    Spoločnosť ide navyšovať základné imanie. Spoločníkom je zahraničná firma.
    V spoločenskej zmuve je uvedená suma, o ktorú sa navýši ZI. Suma je uvedená v Eur a je tam aj kurz voči SKK. Zaúčtovala som pohľadávku 353/419 daným kurzom podľa zmluvy. Následne prišla na účet platba v eurách. Zaúčtujem 221/353 kurzom NBS z príslušného dňa. Na 353 mi vznikne rozdiel, ktorý podľa Postupov účtovanie § 24 -Účtovanie kurzových rozdielov- nie je kurzovým rozdielom - písmeno b) splácaní peňažných vkladov od spoločníka do obchodných spoločností a družstiev; rozdiel sa účtuje ako pohľadávka alebo ako záväzok voči vkladateľovi.
    Znamená to, že že tento rozdiel musí spoločník doplatiť? To znamená, že musí poslať presnú sumu v slovenských korunách na korunový účet?
    Alebo použijem ten istý kurz aký je v spoločenskej zmluve a žiadny rozdiel mi nevznikne?
    Zvýraznené - áno. Ani sa nebude prepočítavať v budúcnosti k 31.12.

    MAGDALIENKA je offline (nepripojený) MAGDALIENKA

    MAGDALIENKA
    Tento tvoj postup som našla v Cenigovej z roku 2005, ale odporuje mu práve ten §24 PÚ. Samozrejme, ak použijem ten istý kurz, žiaden rozdiel mi nevznikne a nám po probléme. Ale na základe čoho môžem použiť práve tento kurz pri prepočte úhrady na eurový účet a nie NBS zo dňa úhrady?

    zakladné imanie v cudzej mene

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.