Zavrieť

Porady

Kurenie elektrikou?

Ahojte,
ma niekto skusenost s vykurovanim rod. domu elektrickym kotlom?
Kurit by sa malo v celom dome podlahovkou a kotol ma tiez vyhrievat TUV.
V plane su aj krbove kachle, ale tie su skor na ozdobu - nie su napojene na vykurovaci system. Jedna sa o nizkoenergeticky domcek.

Povodne som nechcela do domu vobec tahat plyn, treba na to vselijake povolenia a potom treba robit revizie komina a tak. Okrem toho mi elektricky kotol prisiel ako bezpecnejsi.... ale v poslednej dobe sa stretavam iba s velmi prekvapenymi reakciami - ze preco nie plynovy - sak to maju vsetci!

A este jedna otazocka: Vie niekto ako je to s odberatelskymi kvotami elektriky? (myslim, ze ked odoberas viac energie dostanes sa do inej kategorie a platis menej.... ma niekto skusenost?)
Diky za odpovede

Janka
Usporiadat
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Ja mám elektrický kotol, ale normálne vykurovanie. Dala som vymeniť trubky za medené tenké a radiátory Koráda a spotreba je nižšia.Okrem toho mám kotol na pevné palivo, kde kúrim keď je zima.Elektrické kúrenie využívam na jar a na jeseň a v zime na temperovanie keď som neni doma. Inak na to potrebuješ dvojtarif - teda hodiny, kde máš 20 hodín denne lacnejšiu elektinu a 4hodiny denne drahšiu elektrinu. Dvoj tarif - sú dvoje hodiny ktoré sa prepínajú samostatne pokiaľ budeš mať HDO. Pozri si na stránke sse alebo zse - podľa krajov, tam to je popísané.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
JankaV. JankaV.

JankaV. je offline (nepripojený) JankaV.

Tak je to. My máme doma sadzbu D37. Závisí to aj od ročnej spotreby kWh podľa toho si vyberieš aj tú sadzbu. A potom ako písala wagner máš 20 hodín lacnejšiu a 4 hodinu drahšiu elektriku. Len dvoj tarif nie sú dvoje hodiny sú len jedny ale máš dva merania osobitne na NT (nízke pásmo) teda tých 20 hod. denne a osobitne na VT (vysoké pásmo) tie 4 hodiny.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

trillianka Pozri príspevok
Ahojte,
ma niekto skusenost s vykurovanim rod. domu elektrickym kotlom?.....

A este jedna otazocka: Vie niekto ako je to s odberatelskymi kvotami elektriky? (myslim, ze ked odoberas viac energie dostanes sa do inej kategorie a platis menej.... ma niekto skusenost?)
Diky za odpovede

Janka
Janka, kúrenie elektrikou je, a aj bude vychádzať vždy ako najdrahšie, ale zároveň najkomfortnejšie palivo. Pokiaľ však budete mať nízkoenergetický dom, možno by som s tým naozaj uvažoval. Elektrika sa dá totiž veľmi dobré regulovať.
Čo sa týka "odberateľských kvót", ako uvádzaš , samozrejme, že pri väčších odberoch sú trochu iné ceny, ale je to minimálny rozdiel. Treba si pozrieť cenníky svojho distribútora a poradiť sa. Ich obchodník vám rád poradí a určí najvhodnejšiu tarifu.
0 0
Katabaticky Katabaticky

Katabaticky je offline (nepripojený) Katabaticky

Nesuhlasim s tym ze elektricke vykurovanie vzdy bolo a bude najdrahsia alternativa

A pises ze budu aj krbove kachle

ake?
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
Katabaticky Pozri príspevok
Nesuhlasim s tym ze elektricke vykurovanie vzdy bolo a bude najdrahsia alternativa

A pises ze budu aj krbove kachle

ake?
Ja s Tebou vôbec nesúhlasím, pretože mal som el. vykurovanie 4 roky nakoľko u nás ešte nebol plyn takže si to viem porovnať. Ešte jedna dôležitá vec: napoja ju na HDO a práve v tom je ďalšia nevýhoda pretože ju budú odpájať kedy sú preťažení a to je práve vtedy keď je večer asi o 19 hod. totižto môžem povedať, že to niekedy bejvaválo , že bol pevne stanovený čas na prepínacích hodinách.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Ake mas vypocitane tepelne straty domu?
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

legolas Pozri príspevok
Ja s Tebou vôbec nesúhlasím, pretože mal som el. vykurovanie 4 roky nakoľko u nás ešte nebol plyn takže si to viem porovnať. Ešte jedna dôležitá vec: napoja ju na HDO a práve v tom je ďalšia nevýhoda pretože ju budú odpájať kedy sú preťažení a to je práve vtedy keď je večer asi o 19 hod. totižto môžem povedať, že to niekedy bejvaválo , že bol pevne stanovený čas na prepínacích hodinách.
To vypinanie nieje ziadny problem, NED nevychladne ani za 5-6 hodin, nieto este za hodinu na ktoru vypnu kurenie.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Ja mám teda od začiatku, ako mám el.kúrenie stále rovnako nastavenú výluku podľa mojej požiadavky( od roku 1993). Chcela som po dvoch hodinách, tak ich mám. Dopoludnia mám od 9-11, popoludní od 16,15-18,15 hod.(zimný čas) Vyhovuje mi to. Pred vypnutím si nahrejem na vyššiu teplotu a v pohode prežijem. Je pravda, že je to drahšie kúrenie, ale pokiaľ máš zateplený dom a vymenené okná, tak je to o niečo drahšie ako plyn.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

legolas Pozri príspevok
Ja s Tebou vôbec nesúhlasím, pretože mal som el. vykurovanie 4 roky nakoľko u nás ešte nebol plyn takže si to viem porovnať.
Keď ste vtedy nemali plyn, tak si si to nemal s čim porovnať. Hádam nechceš porovnávať ceny elektriny spred 4 rokov s plynom v súčasnosti?
V dávnej minulosti, keď stala elektrina v NT asi 11hal. to možno bolo výhodne, hoci vtedy aj plyn bol lacnejší. Asi som mal napísať že elektrina je a vždy bude najdrahšie médium na kúrenie. Trochu iné je to však ak uvažujeme tepelné čerpadlo. To je však už niečo iné a je to už skôr o investícii.
0 0
trillianka trillianka

trillianka je offline (nepripojený) trillianka

misomiso Pozri príspevok
Ake mas vypocitane tepelne straty domu?
No straty tu mame uvedene 5.408 kW.

-----
A celkovo nam vychadza pozadovany prikon 75.46 kW. Myslite, ze je to vela?

No a kachle este nemame vybrate.... ale "nasi" stavbari nam doporucuju s co najmensim prikonom cca. 4kw.... co zme zistili, ze je celkom problem, vacsinou su okolo 11-12kW.
V dome bude aj rekuperacia.... na to sa uz celkom tesim stale cerstvy vzdusik
0 0
trillianka trillianka

trillianka je offline (nepripojený) trillianka

AndrejG Pozri príspevok
To vypinanie nieje ziadny problem, NED nevychladne ani za 5-6 hodin, nieto este za hodinu na ktoru vypnu kurenie.

Hm... co myslis tym vypnu kurenie?! To jako, ze nam nepojde elektrika? Alebo len elektrika do kotla? Nerozumiem.... Nebudeme mat ani svetlo?
To hadam nie.....
0 0
trillianka trillianka

trillianka je offline (nepripojený) trillianka

anonym222 Pozri príspevok
Keď ste vtedy nemali plyn, tak si si to nemal s čim porovnať. Hádam nechceš porovnávať ceny elektriny spred 4 rokov s plynom v súčasnosti?
V dávnej minulosti, keď stala elektrina v NT asi 11hal. to možno bolo výhodne, hoci vtedy aj plyn bol lacnejší. Asi som mal napísať že elektrina je a vždy bude najdrahšie médium na kúrenie. Trochu iné je to však ak uvažujeme tepelné čerpadlo. To je však už niečo iné a je to už skôr o investícii.
No povodny plan bol urcite tepelne cerpadlo.... ale este neprisiel ten cas zatial je moc drahe aby to malo niaku realnu navratnost. Ked sa stat trosku zobudi a zacne podporovat aj taketo technologie - tak budeme asi prvy co po tomto skocia
Okrem toho, neviem ako vy, ale my uz sme v stadiu ked zaciname riesit vsetko so setrnostou.... na zaciatku sme si predstavovali uplne inu sumu za domcek (nizsiu... ). Ale aj tak to urcite stoji za to....
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

trillianka Pozri príspevok
Hm... co myslis tym vypnu kurenie?! To jako, ze nam nepojde elektrika? Alebo len elektrika do kotla? Nerozumiem.... Nebudeme mat ani svetlo?
To hadam nie.....
Ta dvojsadzba funguje tak, ze elektrarne ti daju 20 hodin nizsiu sadzbu ako beznu s tym, ze tie zvysne 4 hodiny ti vypnu veci, ktore zeru najviac elektriny. Co si uz na to "vypinanie" napojis, je tvoja vec, ale je v zaujme kazdeho aby tam dal hlavne kurenie, lebo urcite nechces platit 12Sk za 1kW pocas tej doby, alebo kolko je teraz ta vyssia sadzba. Elektrarne to robia preto, aby trochu odbremenili siet v dobe, kedy je najvacsia spotreba a najvacsia zataz.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

trillianka Pozri príspevok
Ked sa stat trosku zobudi a zacne podporovat aj taketo technologie
Dufaj, ze sa v tomto nezobudi, je to v zaujme nas vsetkych...



...aby sme nemali 50%-ne dane.
0 0
JankaV. JankaV.

JankaV. je offline (nepripojený) JankaV.

AndrejG Pozri príspevok
Ta dvojsadzba funguje tak, ze elektrarne ti daju 20 hodin nizsiu sadzbu ako beznu s tym, ze tie zvysne 4 hodiny ti vypnu veci, ktore zeru najviac elektriny. Co si uz na to "vypinanie" napojis, je tvoja vec, ale je v zaujme kazdeho aby tam dal hlavne kurenie, lebo urcite nechces platit 12Sk za 1kW pocas tej doby, alebo kolko je teraz ta vyssia sadzba. Elektrarne to robia preto, aby trochu odbremenili siet v dobe, kedy je najvacsia spotreba a najvacsia zataz.
Tá vyššia sadzba je teraz 5,95 no ale keby bežalo napr. to kúrenie je to dosť oproti tej nižšej, ktorá je 2,56 aspoň v tom našom prípade.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

JankaV. Pozri príspevok
Tá vyššia sadzba je teraz 5,95 no ale keby bežalo napr. to kúrenie je to dosť oproti tej nižšej, ktorá je 2,56 aspoň v tom našom prípade.
Tak som to pozrel, ZSE ma 2.20 nizku a 11.22 vysoku. Tych 5.95, to mate dobre.
0 0
JankaV. JankaV.

JankaV. je offline (nepripojený) JankaV.

AndrejG Pozri príspevok
Tak som to pozrel, ZSE ma 2.20 nizku a 11.22 vysoku. Tych 5.95, to mate dobre.
No to máme sadzbu D37. Tých sadzieb tam je viac a aj ceny sú rôzne.
0 0
trillianka trillianka

trillianka je offline (nepripojený) trillianka

AndrejG Pozri príspevok
Ta dvojsadzba funguje tak, ze elektrarne ti daju 20 hodin nizsiu sadzbu ako beznu s tym, ze tie zvysne 4 hodiny ti vypnu veci, ktore zeru najviac elektriny. Co si uz na to "vypinanie" napojis, je tvoja vec, ale je v zaujme kazdeho aby tam dal hlavne kurenie, lebo urcite nechces platit 12Sk za 1kW pocas tej doby, alebo kolko je teraz ta vyssia sadzba. Elektrarne to robia preto, aby trochu odbremenili siet v dobe, kedy je najvacsia spotreba a najvacsia zataz.
To znamena, ze ked na tuto vypinatelnu elktriku zapojim kotol, ktory mame na vykurovanie ale aj na TUV tak nam nepojde ani tepla voda?
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

trillianka Pozri príspevok
To znamena, ze ked na tuto vypinatelnu elktriku zapojim kotol, ktory mame na vykurovanie ale aj na TUV tak nam nepojde ani tepla voda?
Nie, ale tie 4 hodiny nieje elektrika vypnuta v kuse, ono to ide vacsinou po 1 hodine tusim. Ked sa kotol na TUV vyhreje a je dobre izolovany, tak udrzi to teplo kludne cely den, takze sa neboj, ze za tu hodinu vychladne.
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
AndrejG Pozri príspevok
Nie, ale tie 4 hodiny nieje elektrika vypnuta v kuse, ono to ide vacsinou po 1 hodine tusim. Ked sa kotol na TUV vyhreje a je dobre izolovany, tak udrzi to teplo kludne cely den, takze sa neboj, ze za tu hodinu vychladne.
Prosím Ťa, ako jej môžeš povedať,že jej ten kotol nevychladne, veď kotle či už na plyn alebo na elektrinu majú zásobníky vmontované priamo a je to myslím max. 8 litrov,k tomu ak má plechové radiátory, alebo podlahové kúrenie tak to by som chcel vidieť ,že jej to teplo vydrží podľa Teba celý deň
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať