Zavrieť

Porady

Zamestnanec na 1 hod. denne

Dobrý deň. Prosím o radu, či názor. Môj zamestnávateľ chce zamestnať zamestnanca na 1 hodinu denne. Pôjde o jedniný pracovný pomer toho človeka - teda o HPP s platom cca 1.100,- Sk/mesiac. Pýtam sa, či je vôbec možné zamestnať niekoho na 1 hod. denne, aké z toho budú vyplývať odvody. Keď s ním ukončíme PP aký zápočet mu vystavím, keďže podľa môjho názoru, v zápočte sa uvádzajú odpracované roky (dni) a tento zamestnanec vlastne odpracuje len jednu hod. denne (ani nie polovičný úväzok). Zdá sa mi to čudné, ak mu uznám, že napr. odpracoval 90 dní a napr. rovnaký zápočet na 90 dní vystavím inému zamestnancovi, ktorý si poctivo odpracuje 90 dní po 8 hodín, ako káže zákon (alebo po 4 hod. - polovičný) Ako vystavím evidenčný list do dôchodku? Aký bude mať nárok na dovolenku? Môžem mu uznať odpočítateľmú položku 8.208,- Sk? Prosím, čo mám poradiť zamestnávateľovi - zamestnaním na takúto prac. zmluvu nebudeme mať problém? Myslím si, že podľa zákona by sa takýto človiečik mal zaregistrovať skôr ako dobrovoľne nezamestnaný - čo myslíte? Ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    vlastinka1 Pozri príspevok
    Dobrý deň. Prosím o radu, či názor. Môj zamestnávateľ chce zamestnať zamestnanca na 1 hodinu denne. Pôjde o jedniný pracovný pomer toho človeka - teda o HPP s platom cca 1.100,- Sk/mesiac. Pýtam sa, či je vôbec možné zamestnať niekoho na 1 hod. denne, aké z toho budú vyplývať odvody. Keď s ním ukončíme PP aký zápočet mu vystavím, keďže podľa môjho názoru, v zápočte sa uvádzajú odpracované roky (dni) a tento zamestnanec vlastne odpracuje len jednu hod. denne (ani nie polovičný úväzok). Zdá sa mi to čudné, ak mu uznám, že napr. odpracoval 90 dní a napr. rovnaký zápočet na 90 dní vystavím inému zamestnancovi, ktorý si poctivo odpracuje 90 dní po 8 hodín, ako káže zákon (alebo po 4 hod. - polovičný) Ako vystavím evidenčný list do dôchodku? Aký bude mať nárok na dovolenku? Môžem mu uznať odpočítateľmú položku 8.208,- Sk? Prosím, čo mám poradiť zamestnávateľovi - zamestnaním na takúto prac. zmluvu nebudeme mať problém? Myslím si, že podľa zákona by sa takýto človiečik mal zaregistrovať skôr ako dobrovoľne nezamestnaný - čo myslíte? Ďakujem za rady.
    Budeš sa riadiť rovnako ako pri ZC na plný úväzok. Zákonník práce je smerodajný, a ten nezakazuje takýto prac.pomer. Do ZP a SP sa bude odvádzať z vymeriavacieho základu zamestnanca. Zápočet rokov bude rovnaký ako pri plnom úväzku, tak isto ELDP, s tým rozdielom, že VZ bude mať mizerný.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 05.06.08 at 13:08

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    vlastinka1 Pozri príspevok
    Dobrý deň. Prosím o radu, či názor. Môj zamestnávateľ chce zamestnať zamestnanca na 1 hodinu denne. Pôjde o jedniný pracovný pomer toho človeka - teda o HPP s platom cca 1.100,- Sk/mesiac. Pýtam sa, či je vôbec možné zamestnať niekoho na 1 hod. denne, aké z toho budú vyplývať odvody. Keď s ním ukončíme PP aký zápočet mu vystavím, keďže podľa môjho názoru, v zápočte sa uvádzajú odpracované roky (dni) a tento zamestnanec vlastne odpracuje len jednu hod. denne (ani nie polovičný úväzok). Zdá sa mi to čudné, ak mu uznám, že napr. odpracoval 90 dní a napr. rovnaký zápočet na 90 dní vystavím inému zamestnancovi, ktorý si poctivo odpracuje 90 dní po 8 hodín, ako káže zákon (alebo po 4 hod. - polovičný) Ako vystavím evidenčný list do dôchodku? Aký bude mať nárok na dovolenku? Môžem mu uznať odpočítateľmú položku 8.208,- Sk? Prosím, čo mám poradiť zamestnávateľovi - zamestnaním na takúto prac. zmluvu nebudeme mať problém? Myslím si, že podľa zákona by sa takýto človiečik mal zaregistrovať skôr ako dobrovoľne nezamestnaný - čo myslíte? Ďakujem za rady.
    Nárok na dovolenku bude mať: 1 hodina = 1 deň dovolenky...

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    vlastinka1 Pozri príspevok
    Dobrý deň. Prosím o radu, či názor. Môj zamestnávateľ chce zamestnať zamestnanca na 1 hodinu denne. Pôjde o jedniný pracovný pomer toho človeka - teda o HPP s platom cca 1.100,- Sk/mesiac. Pýtam sa, či je vôbec možné zamestnať niekoho na 1 hod. denne, aké z toho budú vyplývať odvody. Keď s ním ukončíme PP aký zápočet mu vystavím, keďže podľa môjho názoru, v zápočte sa uvádzajú odpracované roky (dni) a tento zamestnanec vlastne odpracuje len jednu hod. denne (ani nie polovičný úväzok). Zdá sa mi to čudné, ak mu uznám, že napr. odpracoval 90 dní a napr. rovnaký zápočet na 90 dní vystavím inému zamestnancovi, ktorý si poctivo odpracuje 90 dní po 8 hodín, ako káže zákon (alebo po 4 hod. - polovičný) Ako vystavím evidenčný list do dôchodku? Aký bude mať nárok na dovolenku? Môžem mu uznať odpočítateľmú položku 8.208,- Sk? Prosím, čo mám poradiť zamestnávateľovi - zamestnaním na takúto prac. zmluvu nebudeme mať problém? Myslím si, že podľa zákona by sa takýto človiečik mal zaregistrovať skôr ako dobrovoľne nezamestnaný - čo myslíte? Ďakujem za rady.
    Verím, že Ťa z toho hlava zabolela , ale skúsim Ti poradiť ako sa pri takýchto , na prvý pohľad možno zložitých prípadoch dopátrať odpovede.

    Použi pri hľadaní otázok vylučovaciu metédu a staré známe : "čo nie je zakázané , je dovolené " .
    V podčiarknutom si myslíš, že sa má podľa zákona zaregistrovať ako dobrovoľne nezamestnaný. Prečo by to robil? Podľa Zákona o sociálnom poistení je zamestnanec FO v pracovnom pomere - bez obmedzení v dĺžke pracovnej dobe, ale s odkazom na Zákonník práce. Odkaz je veľmi užitočný, smeruje Ťa na hľadanie ďalších odpovedí ...
    Pracovný pomer na jednu hodinu - umožňuje Zákonník práce kratší pracovný čas ? Áno. Je v príslušnom ustanovení obmedzenie, že by to nemohla byť jedna hodina ? Nie.
    Nezdaniteľná časť základu dane - je v Zákone o dani z príjmov obmedzenie týkajúce sa dĺžky pracovného času ? Nie je .
    atď.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Treba si pozrieť:

    § 49 ZP
    (1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas.

    (2) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť zmenu ustanoveného týždenného pracovného času na kratší týždenný pracovný čas a zmenu kratšieho týždenného pracovného času na ustanovený týždenný pracovný čas.

    (3) Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni.

    (4) Zamestnancovi v pracovnom pomere na kratší pracovný čas patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času.

    (5) Zamestnanec v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť v porovnaní so zamestnancom zamestnaným na ustanovený týždenný pracovný čas.

    (6) Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 20 hodín týždenne, môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 15 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.
    (7) Na pracovný pomer na kratší pracovný čas podľa odseku 6 sa nevzťahujú ustanovenia § 48 ods. 2 až 4, § 62, § 64 ods. 1 písm. a), b), d) a e), § 71 ods. 2, § 73, § 74, § 76 a § 240 ods. 7.

    Zamestnanec na 1 hod. denne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.