Zavrieť

Porady

postúpenie pohľadávky-postupca

Dobrý deň. Hľadám na túto tému, ale som sa len zmiatla.Ide o postúpenie pohľadávky. Sme postupca. Previedli sme svoju pohľadávku na postupníka.Ten nám ju aj zaplatil v plnej výške.Postúpenie pohľadávky by malo ísť cez účty 546 a 646. Mne tu ale žiadny rozdiel - strata z postúpenia nevzniká, lebo postupník nám ju uhradil v plnej výške. Nestačí, ak to zúčtujem len ako zníženie pohľadávky u dlžníka -311 a pohľadávku voči postupníkovi +315. A úhradu od postupníka +221/315?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Bez ohľadu na to, či pri danej transakcii vzniká rozdiel, alebo nie, - učtujem postúpenie pohľadávok cez účty 546 a 646.

    Účty 546 a 646 (ich analytická evidencia) by mali poskytovať prehľad na konci účtovného obdobia na správne vyhodnotenie a daňové posúdenie nákladov podľa ustanovení zákona o dani z príjmov

    § 19, 2 h) a i)
    § 19, 3 h)

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Poprosím Vás o radu, mám pred sebou zmluvu o postúpení pohľadávok, ja som postupca a postupujem prijatý dobropis. Môžem ho zaúčtovať 546/321 a zároveň vystavím pohľadávky na postupníka 315/646?
    Naposledy upravil Kája. : 19.04.09 at 20:58

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Účet 321 - je účet záväzkov. Preto zápis 546/321 mi nesedí.
    Viem, softwer je asi pri fa aj opravách fa nastavený rovnako. (Dal účet 321).

    Skús preúčtovať z účtu 321 na účet 315 ten dobropis a potom to zaúčtuj:
    546/315 ..... odpis pohľadávky voči pôvodnému veriteľovi
    315/646 ......pohľadávka voči novému veriteľovi

    Gabr je offline (nepripojený) Gabr

    Gabr
    Prosím Vás, a môžem postúpiť len časť svojej pohľadávky, alebo je podmienka, že musím v celej výške? Ďakujem

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Pohľadávka je tvoj majetok.
    Ak sa z určitých dôvodov rozhodneš postúpiť iba časť pohládávky, môžeš tak urobiť.
    Dôležité je oznámiť dlžníkovi nového veriteľa. /nových veriteľov/.

    Napr. síce je to už dosť dávno - ale mnohí si pamätajú, ked Dph musela byť zaplatená a dokonca tomu, kto faktúru vystavil. Vtedy sa postupoval iba základ dane, aby sa dlžník nedostal do nevýhodnej pozície. (meškal s platbou a slušní veritelia ešte mali pochopenie(

    postúpenie pohľadávky-postupca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.