Zavrieť

Porady

Dlh na odvodoch a Pn

Dobrý den, prosim poradte mi, pocas živnosti som si neplatila riadne a vcas odvody do soc. poistovni, tak mi vznikol dlh, ktorý teraz splacam. Som na PN už 10 mesiac,kvoli dlhu mi teda nepriznali nemocenske davky. Otazka znie, teoreticky: ak by som splatila celý dlh do soc. poist, nemocenske davky si možem alebo mam spatne žiadat za cele obdobie PN? A prosim ako je to so mnou z Ročným zuctovanim poistneho? kedže 10 mesiacov som PN? nejako to ovplyvni?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    karpis je offline (nepripojený) karpis

    karpis
    Všeobecné podmienky nároku na nemocenské
    dávky povinne nemocensky poistenej
    samostatne zárobkovo činnej osoby
    a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby

    (1) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba majú nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak
    a) splnili podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia a
    b) zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky; podmienka zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa považuje za splnenú, ak suma dlžného poistného na nemocenské poistenie je v úhrne nižšia ako 100 Sk.

    Môj názor nie je nárok na nemocenské - snáď sa ešte niekto vyjadrí

    Tetajaja je offline (nepripojený) Tetajaja

    Tetajaja
    Ja rozumiem, že ked som si neplatila, že nemam narok, ale co v takom pripade ak si dlh vyrovnam a budem stale na PN, to mi potom doplatia spatne?vsak som potom vyrovnala zavazky, ci nie?

    Pisica je offline (nepripojený) Pisica

    Pisica
    záväzky voči SP musia byt vyrovnané najpozdejsie do konca mesiaca, v ktorom PN vznikla

    Tetajaja je offline (nepripojený) Tetajaja

    Tetajaja
    Dakujem, už je mi to jasne, ciže aj ked urychlene vyrovnam dlh, aj tak mi to nepomože. A ako to potom bude ak by som žiadala o invalidný dochodok, mam sa vobec do toho púštat? po predbežnej lek posudk.komisii mi priznali 55% postih. Ako by to bolo v pripadnom novom zamestnani z ciastocným invalid,dochodkom? Možem pracovat ?

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    jediný deň omeškania - chybou banky - malo za následok nevyplatenie PN /vlastná skúsenosť/

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Tetajaja Pozri príspevok
    Ja rozumiem, že ked som si neplatila, že nemam narok, ale co v takom pripade ak si dlh vyrovnam a budem stale na PN, to mi potom doplatia spatne?vsak som potom vyrovnala zavazky, ci nie?
    Ak si dlh vyrovnáš a potom by si nanovo žiadala o dávky (nová PNka), tak nárok budeš mať. Ak je možné ukončiť PNku a dať sa vypísať znovu .... ale predpokladám, že sa jedná o dlhodobú záležitosť

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    hanelie Pozri príspevok
    jediný deň omeškania - chybou banky - malo za následok nevyplatenie PN /vlastná skúsenosť/
    V tomto prípade by som žiadal od banky ušlú náhradu. Mal som podobný prípad, že chybou banky mi odpísali z účtu DPH oneskorene. Samozrejme bola z toho pokuta, tak som pekne zašiel do banky aj so žiadosťou o náhradu pokuty, nakoľko som mal dôkaz, že chyba bola na ich strane (zle natypované číslo účtu). A zaplatili.

    Tetajaja je offline (nepripojený) Tetajaja

    Tetajaja
    Poradte mi este ako si mam urobit rožne zuctovanie poistneho ked živnost som pozastavila 12.10.2007 a na PN som o 17.9.2007?

    Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

    "kancelárska sivá myš" ...viac Dana7
    karpis Pozri príspevok
    Všeobecné podmienky nároku na nemocenské
    dávky povinne nemocensky poistenej
    samostatne zárobkovo činnej osoby
    a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby

    (1) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba majú nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak
    a) splnili podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia a
    b) zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky; podmienka zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa považuje za splnenú, ak suma dlžného poistného na nemocenské poistenie je v úhrne nižšia ako 100 Sk.

    Môj názor nie je nárok na nemocenské - snáď sa ešte niekto vyjadrí
    Pripájam sa s otázkou, lebo mi nie je celkom jasná formulácia tej druhej podmienky, mám na mysli to, že sa sleduje tých 10 rokov spätne. Ak som DNPO 5 rokov, budúci mesiac idem na PN-ku. Všetky záväzky voči SP mám vyrovnané, ale stalo sa mi asi 2x počas tých 5 rokov, že som splátku nezaplatila do termínu, ale napr. o 3 dni neskôr. Ale ku dňu nástupu na PN-ku tam dlh nemám. Aj v takomto pripade nebudem mať nárok na nemocenské, keď som prešvihla len tých pár dní?
    Ďakujem
    Všetky nedoplatky treba mať uhradené do konca mesiaca v ktorom bola začatá PN - ka. / október uhradiť najneskôr do 30.11.2009 / Vôbec nevadí, že si niekedy zaplatila trochu neskoršie, dôležité je, že nemáš nedoplatky. / mám to odskúšané/

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Dana7 Pozri príspevok
    Pripájam sa s otázkou, lebo mi nie je celkom jasná formulácia tej druhej podmienky, mám na mysli to, že sa sleduje tých 10 rokov spätne. Ak som DNPO 5 rokov, budúci mesiac idem na PN-ku. Všetky záväzky voči SP mám vyrovnané, ale stalo sa mi asi 2x počas tých 5 rokov, že som splátku nezaplatila do termínu, ale napr. o 3 dni neskôr. Ale ku dňu nástupu na PN-ku tam dlh nemám. Aj v takomto pripade nebudem mať nárok na nemocenské, keď som prešvihla len tých pár dní?
    Ďakujem
    Nárok na nemocenské mať budeš.

    Ak by si však takto neskôr zaplatila dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, tento mesiac sa ti nezapočíta do doby poistenia.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.