Zavrieť

Porady

Priklad na prijimacky-ekonomika

Nevie mi niekto poradit v tomto priklade?

Dopyt po tovare je daný vzťahom Q=200-5*P.Ak sa zvýši cena tovaru o 2 SK a v dôsledku rastu počtu obyvatelstva dopyt po tovare vzrastie o 4% potom absolutna zmena dopytovaneho množstva bude? Je to priklad na prijimacky na SPU v NR

vysledok je 10,4, ja chcem vediet ako k nemu dospeli
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    poisonkatka je offline (nepripojený) poisonkatka

    poisonkatka
    nikto nic? ja to neviem vyriesit, aj ked mam vs ekonomickeho zamerania..ale tak to su uz 4 roky...

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    poisonkatka Pozri príspevok
    Nevie mi niekto poradit v tomto priklade?

    Dopyt po tovare je daný vzťahom Q=200-5*P.Ak sa zvýši cena tovaru o 2 SK a v dôsledku rastu počtu obyvatelstva dopyt po tovare vzrastie o 4% potom absolutna zmena dopytovaneho množstva bude? Je to priklad na prijimacky na SPU v NR

    vysledok je 10,4, ja chcem vediet ako k nemu dospeli
    zmenu dopytu na základe zmeny ceny dostaneme deriváciou ( ak si dobre pamätám matematiku), pričom pôvodný vzťah musíme najprv upraviť o nárast dopytu v dôsledku rastu počtu obyvateľov ( posun krivky dopytu do prava ).

    poisonkatka je offline (nepripojený) poisonkatka

    poisonkatka
    benka Pozri príspevok
    zmenu dopytu na základe zmeny ceny dostaneme deriváciou ( ak si dobre pamätám matematiku), pričom pôvodný vzťah musíme najprv upraviť o nárast dopytu v dôsledku rastu počtu obyvateľov ( posun krivky dopytu do prava ).
    hm, a ako? ja o tom nemam ani paru..

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    úprava krivky na základe nárastu počtu obyvateľov:
    Q = 1,04 * (200 - 5 * P)
    po derivácii:
    zmena Q = 1,04*5* zmena P
    zmena Q = 1,04*5*2 = 10,4

    simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

    PU simonka1
    Moja dcéra chodí na EU v Bratislave a hovorí, že to je možné rátať aj ako normálnu rovnicu, teda:
    vyjadriť si p: 200=5p
    p = 40
    Aktuálna cena po zvýšení o 2 Sk činí 42. Novú cenu dosadíš do vzorca na vyjadrenie nového Q. To je rovné -10. Následne zvýšiš Q ako dopyt o 4 percentá čiže -10*1,04= -10,4. Absolutna zmena je teda 10, 4 konkretne asi pokles.
    Naposledy upravil simonka1 : 11.06.08 at 18:47

    SonaR je offline (nepripojený) SonaR

    SonaR
    Dobrý deň,
    mám rovnaký problém ako Vaša dcéra pred rokom s týmto príkladom ( ako aj s ďalšími podobnými), môžem Vás veľmi pekne poprosiť o kontakt na Vašu dcéru, aby som sa jej mohla spýtať ako to nakoniec vypočítala? A kde nájdem k tomu učivo. A či mali tieto typy príkladov na prímacích skúškach? Veľmi Vás prosím.
    Pekný deň

    Soňa

    Priklad na prijimacky-ekonomika

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.