Zavrieť

Porady

dobierka

mato mato

mato je offline (nepripojený) mato

ahojte,
vie mi niekto poradit, ako sa z uctovneho hladiska riesi predaj tovaru na dobierku? od vystavenia dokladu (faktury, resp. nieco ine?), cez prijmanie penazi a vsetko okolo toho... ako sa taketo predaje uctuju?
dakujem
mato
Usporiadat
Slava2 Slava2

Slava2 je offline (nepripojený) Slava2

My robíme internetový obchod. Vystavíme faktúru na meno zákazníka (hodnota tovaru + prepravné), v kolonke spôsob úhrady zadáme "dobierkou". Tovar posielame cez kuriera, ktorý prevezme peniaze od zákazníka a následne ich zašle na náš účet, takže zúčtovanie robíme na základe bankového výpisu. V prípade zasielanie tovaru poštou na dobierku, obdržíme od pošty cca do troch dní odo dňa zaplatenie dobierkovej sumy zákazníkom dobierkovú poukážku, na základe ktorej nám pošta vyplatí príslušnú čiastku.Ústrižok prikladám k faktúre a PPD.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Nenapísal si, či vedieš JÚ, či PÚ. Musíš vystaviť na dobierkový tovar faktúru, najčastejšie sa dobierka zasiela poštou, prípadne kuriérom. Ak bude dobierka uhrádzaná v hotovosti, tj. že si peniaze pôjdeš vyzdvihnúť na pošte, tak príjem je dňom prevzatia. Ak by bola uhrádzaná na bankový účet, tak dňom pripísania úhrady na účet. Stáva sa, že sa ti dobierka vráti. My vtedy už druhý krát nedoposielame, ale faktúru stornujeme.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

babenko: tiez tak robim

Ked budes posielat postou tak sa nezlakni nizsej pripisanej sumy na ucet. Posta si totiz strhne 5,- za postovne a na tuto sumu ti posle aj nieco ako fakturu. Ty vsak musis sparovat danu sumu ktoru si fakturoval, aby ti nevznikol nedoplatok tych 5 sk a potom este zauctujes ako vydavok z banky /prevadzkova rezia v JU alebo 518 v PU/ tych 5,-. A fakturu od Posty pripnes k bankovemu vypisu. Rovnako aj na vypise nebude spravny VS, ten zistis na spominanej fakture od posty.

PS: neni to nic zlozite. Drzim palce.
0 0
Susan Susan

Susan je offline (nepripojený) Susan

K vystavenej fakture mozes nauctovat aj Tvoje postovne, co podlieha DPH.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Ja som sa teraz po prvý krát stretol s dobierkovou faktúrou z ČR a som z toho paf.

Vediem JÚ, nie som plátca DPH. Fa za odbornú publikáciu vystavená 8.7.2005, deň uskutočnenia zdaniteľného plnenia uvedený na fa je 8.7.2005.Dobierku som prevzal 15.7.2005.
Na fa sú uvedené tieto sumy v Kč.
publikácia 253,33 + 5% DPH
poštovné 153,00
balné 10,00 + 19% DPH
zaokrúhlenie 0,10
------------------------------
celkom 416,43
čiastka k úhrade 431,00

Po prevzatí dobierky som zaplatil 805,-Sk, na čo som dostal len potvrdenie s vyznačením dobierka ČR + poplatok. Ak by som to prepočítal kurzom, tak mi vznikne rozdiel okolo 250,-Sk, čo si pošta ľubovoľne stiahla, že vraj musí tú dobierku do Česka zaplatiť.

V peňažnom denníku zaúčtujem sumu 805,-Sk ako výdavok v hotovosti so súvsťažným zápisom prevádzková réžia? Musím nejako tú faktúru prepočítavať kurzami NBS? A ak áno, tak dátumom vystavenia fa alebo dátumom prevzatia dobierky? Dúfam, že DPH sa ma nijako nedotkne, nakoľko som neplátca.
Skrátka, mám v tom guláš. Dik za Vaše odpovede.
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

V peňažnom denníku si to zaúčtoval dobre. Ďalej by som postupovala, že do záväzkov by som nahrala FA s kurzom 8.7. a potom ešte urobíš kurzový rozdiel.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Nerozumiem tomu kurzovému rozdielu.

V poriadku, v KZ si zapíšem došlú fa na sumu 431,00 Kč x 1,283 (čo je kurz NBS pre CZK zo dňa 8.7.2005)=552,973 , po zaokrúhlení to bude suma 553,-Sk.

A čo s tým zvyškom do 805,-Sk, čo si pošta zaúčtovala ako poplatok? Ja osobne by som sa s kurzovými rozdielmi nezaoberal. Alebo mal by som?
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

V JÚ je to vlastne jedno, lebo aj tak dávaš do výdajov len skutočnosť, ktorú si zaplatil.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Prosím súrne o pomoc:

V juli som dodala tovar odberateľovi cez zásielk.službu DPD. Tá mi pri preberaní mojho tovaru vyúčtovala poplatok za prepravu na základe faktúry. Tento poplatok bol vyúčtovaný s DPH, kt. som si uplatnila na vstupe. Avšak v tom istom mesiaci mi bol tento poplatok vrátený na môj bank. účet ale bez akehokoľvek sprievodného listu. Nemala by som z tohto prijatého poplatku zaplatiť DPH na výstupe??????
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

misurka
Prosím súrne o pomoc:

V juli som dodala tovar odberateľovi cez zásielk.službu DPD. Tá mi pri preberaní mojho tovaru vyúčtovala poplatok za prepravu na základe faktúry. Tento poplatok bol vyúčtovaný s DPH, kt. som si uplatnila na vstupe. Avšak v tom istom mesiaci mi bol tento poplatok vrátený na môj bank. účet ale bez akehokoľvek sprievodného listu. Nemala by som z tohto prijatého poplatku zaplatiť DPH na výstupe??????
Najskôr by som si zistila u zásielkovej služby dôvod vrátenia peňazí. Ak bol opodstatnený, žiadala by som dobropis aj s vyčíslenou DPH. Až potom - podľa dátumu na dobropise - by som sa rozhodovala pre obdobie, v ktorom vrátim daň štátu.
0 0
zuki zuki

zuki je offline (nepripojený) zuki

Susan
K vystavenej fakture mozes nauctovat aj Tvoje postovne, co podlieha DPH.
Môžem alebo musím?
Naša firma znáša všetky poštovné náklady za dobierky vo vlastnej réžii a nefakturuje ich odberateľovi.Niektoré dobierky ani nefakturuje ale predaj tovaru eviduje len cez registračnú pokladňu. Neviem či je to správne. Ďakujem za rady.
0 0
addaa addaa

addaa je offline (nepripojený) addaa

Susan
K vystavenej fakture mozes nauctovat aj Tvoje postovne, co podlieha DPH.
prosím o upresnenie, vo vystavenej fa s poštovným sa berie príjem zaplatenej dobierky ako príjem za tovar alebo sa vyčlenuje príjem za poštovné.
ďakujem .
0 0
Zdena Zdena

Zdena je offline (nepripojený) Zdena

Chcela by som sa este vratit k uctovaniu prijatej platby na dobierku ak mi Slovenska posta strhne resp. pripise platbu o 5 Sk mensiu ako mam pohladavku.

vie mi niekto poradit uctovanie v PU ? niekto radil:
prijata platba na ucet 221/311 v plnej sume,
poplatok Slov. posty 518/221?
dakujem
0 0
IvanaK IvanaK

IvanaK je offline (nepripojený) IvanaK

Chcela by som sa spytat ohladom dobierky. Vystavim fa na 1000,- Na bankovy ucet mi pride uhrada 995,- a nasledne este fa od posty na 5,-, tych 5 sk uctujete priamo vo vypise do nakladov na 518 a parujete na fakturu?

221/- 995,-
- /311 1000,-
518/- 5,-
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

IvanaK
Chcela by som sa spytat ohladom dobierky. Vystavim fa na 1000,- Na bankovy ucet mi pride uhrada 995,- a nasledne este fa od posty na 5,-, tych 5 sk uctujete priamo vo vypise do nakladov na 518 a parujete na fakturu?

221/- 995,-
- /311 1000,-
518/- 5,-
Ano, tých 5,-Sk je poplatok teda 518/221
Mária M
0 0
IvanaK IvanaK

IvanaK je offline (nepripojený) IvanaK

Dakujem:-)
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Tweety, ale tam je aj fa od pošty, takže mala by byť zaúčtovaná. Asi by to malo byť zaúčtované takto:
fa od pošty 5,- 518/321
bankový výpis:
úhrada za dob. 1.000,- 221/311
uhr. fa od pošty 5,- 321/221
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Beata
Tweety, ale tam je aj fa od pošty, takže mala by byť zaúčtovaná. Asi by to malo byť zaúčtované takto:
fa od pošty 5,- 518/321
bankový výpis:
úhrada za dob. 1.000,- 221/311
uhr. fa od pošty 5,- 321/221
Aj ja to účtujem takto, ak nemám fa od pošty(také je?) uhradím si celú pohľadávku 1000,- na 221/311 a tých 5,- dám 518/221 - výpis sedí - hoci je na ňom len jedna suma 995 (mám 2 zápisy +1000 a -5) a pohľadávka mi ostane uhradená celá.
0 0
IvanaK IvanaK

IvanaK je offline (nepripojený) IvanaK

Len ja tych 5 sk potrebujem sparovat s tou odberatelskou fa, ktora je na 1000,- a ked nahram fa od posty na 5,- tak to nesparujem a vznikne mi pri ODBFA nedoplatok. a este jedna vec, z posty nechodi faktura ale len dajaka informacia, ci oznamenie, nieco take...ked mate skusenosti, prosim poradte mi.
dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Beata
Tweety, ale tam je aj fa od pošty, takže mala by byť zaúčtovaná. Asi by to malo byť zaúčtované takto:
fa od pošty 5,- 518/321
bankový výpis:
úhrada za dob. 1.000,- 221/311
uhr. fa od pošty 5,- 321/221
V príspevku 20 uvádza, ze nemá fa, iba oznámenie o zrážke z úhrady, vtedy je účtovanie OK
MM
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať