Zavrieť

Porady

Pôžička - správne?

Ahojte všetci, morím sa so zvláštnym problémom a prosím o radu.

V mojom probléme vystupujú tri spoločnosti - pomenujem ich A, B, C, D. Spoločnosť A je slovenská - spoločnosť B uhradila v začiatkoch za spoločnosť A niektoré záväzky (uhradila faktúry od dodávateľov). Od spoločnosti C spoločnosť A nakupuje tovar.

Momentálne je situácia nasledovná: spoločnosť A nie je schopná vrátiť spoločnosti B peniaze, ktorými boli uhradené faktúry a nie je schopná ani splácať tovar spoločnosti C.

Preto sa dohodli, že spoločnosť D prevezme od spoločnosti A tieto záväzky a uhradí záväzok voči spoločnosti B, a tiež sčasti voči spoločnosti C, ktorá dodáva tovar.

Problém je ale nasledovný - ako doklad mi spoločnosť A poskytla zmuvy o pôžičke so spoločnosťou D. Prosím Vás o informáciu, či je podľa vás správne spisovať zmluvu o pôžičke, keď je to sčasti akoby úhrada tovaru a sčasti akoby postúpenie pohľadávky. Je podľa vás možné tieto dve veci skĺbiť v jednom dokumente a tváriť sa, že spoločnosť D poskytla pôžičku, keď reálne žiadne financne spoločnosti A neprídu, ale započítajú sa so záväzkami.

A ešte jedna poznámka - keď sa ja dohadujem na pôžičke najskôr v GBP a potom to ešte v tej istej pôžičke prekonvertujem na EUR - je potrebné uvádzať prepočítacie kurzy, alebo nie je možné sa dohodnúť a musím ísť podľa NBS?

Dúfam, že som to vysvetlila OK, je to aj pre mňa dosť zamotané , ale vopred ďakujem za odpovede

Pekný deň
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pôžička - správne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.