Zavrieť

Porady

dochodca - nemocenske

Dobrý den,
chcela by som poradit a to:
Mame zamestnankynu, ktora je dochodkyna, a od juna je na PN. dochodok jej bol priznaný uz v roku 2006.
v Potvrdení zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku čo zasielam do socialnej poist. sa jej napíse :

1- pravdepodobný VZ? ( do riadku 10)
2- a VZ od januára do mája tohoto roku ? ( do riadku 9)

dobre si to myslím.. ?

Dakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    V tom prípade, že má vymeriavací základ (január až máj 2008), tak nevypĺňaš r. 10. Vyplníš len r. 9 tak ako uvádzaš.

    Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

    Kolejová
    Máme zamestnanca zamestnaného od 12.5.2008, poberateľ starobného dôchodku od roku 2002. Ochorel a má PN od 2.6.2008.
    Na SP mám potvrdiť DVZ z rozhodného obdobia od 12.5.08 do 31.5.2008 alebo pravdepodobný na jún ?
    Ako správne vypočítať pravdepodobný VZ ?

    Ďakujem L.

    Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

    Kolejová
    Potvrdila som im skutočný z mesiaca máj, ale dnes mi telefonovali že mám doplniť pravdepodobný za jún ????

    Má niekto iný názor ?

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Kolejová Pozri príspevok
    Potvrdila som im skutočný z mesiaca máj, ale dnes mi telefonovali že mám doplniť pravdepodobný za jún ????

    Má niekto iný názor ?
    Áno, na toto je predsa úplne jednoznačný názor, ktorý sa nezhoduje s názorom tetušky na SP. Však to zákon hovorí jasne:


    § 54
    Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu

    (1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

    (2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

    a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka,
    b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské,
    c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.

    V tvojom prípade by mali postupovať podľa bodu b/. Dokonca, aj keby postupovali podľa bodu c/, tak ani vtedy neberú pravdepodobný VZ, ale skutočný VZ, čiže plat, ktorý by dosiahol od 1.6.2008 do dňa nástupu na PN. Z pravdepodobného VZ by vychádzali jedine vtedy, keby nastúpil napr. do práce 1.5.2008 a hneď v ten istý deň by nastúpil na PN. Čiže vtedy, kedy by neodrobil ani 1 deň a nemali by z čoho vypočítať denný VZ.
    Ukáž im na SP tento §.

    dochodca - nemocenske

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.