Zavrieť

Porady

Výpoveď zamestnancovi - predseda odboroveho zväzu

Dobry den, mam problem s vypovedou pre zamestnanca, ktory je aj predseda odborovej organizacie. Po rozhovore so zamestnavatelom sa dohodli, ze dostane vypoved podla § 63 ods. 1 pism. b - nadbytocnost. Mam pocit, ze pracovnik uz dlhsie zvazoval, ze odide a teraz sa mu to hodi, lebo dostane aj odstupne. Asi som niekde citala, ze predsedovi odborovej organizacie nie je mozne dat vypoved. A este jedna otazka: Ked je dana vypoved zo strany zamestnavatela, plati aj vypovedna doba 3 mesiace a este aj odstupne vo vyske 3 mesiacov? Zda sa mi to vela...
Uz vopred dakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zuzka0104 Pozri príspevok
    Dobry den, mam problem s vypovedou pre zamestnanca, ktory je aj predseda odborovej organizacie. Po rozhovore so zamestnavatelom sa dohodli, ze dostane vypoved podla § 63 ods. 1 pism. b - nadbytocnost. Mam pocit, ze pracovnik uz dlhsie zvazoval, ze odide a teraz sa mu to hodi, lebo dostane aj odstupne. Asi som niekde citala, ze predsedovi odborovej organizacie nie je mozne dat vypoved. A este jedna otazka: Ked je dana vypoved zo strany zamestnavatela, plati aj vypovedna doba 3 mesiace a este aj odstupne vo vyske 3 mesiacov? Zda sa mi to vela...
    Uz vopred dakujem za rady.
    Áno, ak odpracoval v podniku najmenej 5 rokov, VD je trojmesačná, aj nárok na odstupné je trojmesačné( ak nemáte v KZ ustanovené inú výšku)

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zuzka0104 Pozri príspevok
    Ďakujem, ale neviem čo s tým, že je predseda odborov.
    No s tým nemám skúsenosti. Možno to máte ošetrené v KZ s odbormi. Skús popátrať, či to tam nie je. Ale medzi zákazom výpovede podľa §64 nie je uvedený predseda odborov.
    Naposledy upravil Tweety : 20.06.08 at 07:08

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    zuzka0104 Pozri príspevok
    Ďakujem, ale neviem čo s tým, že je predseda odborov.
    Presne tak, členovia odborového zväzu sú viac chráení pred výpoveďou, než iní zamestnanci. Je to v § 240 ZP:
    (7) Zástupcovia zamestnancov sú v čase funkčného obdobia a počas jedného roka po jeho skončení chránení proti opatreniam, ktoré by ich mohli poškodzovať vrátane skončenia pracovného pomeru a ktoré by boli motivované ich postavením alebo činnosťou.

    (8) Zamestnávateľ môže dať členovi príslušného odborového orgánu, členovi zamestnaneckej rady alebo zamestnaneckému dôverníkovi výpoveď alebo s nimi okamžite skončiť pracovný pomer len s predchádzajúcim súhlasom týchto zástupcov zamestnancov. Za predchádzajúci súhlas sa považuje aj, ak zástupcovia zamestnancov písomne neodmietli udeliť zamestnávateľovi súhlas do 15 dní odo dňa, keď o to zamestnávateľ požiadal. Zamestnávateľ môže použiť predchádzajúci súhlas len v lehote dvoch mesiacov od jeho udelenia.


    Takže si najprv vyžiadaj písomný súhlas odborového zväzu, či toho konkrétneho zamestnanca, inak by si to ten zamestnanec mohol rozmyslieť.

    Alebo ukončite PP dohodou z dôvodu nadbytočnosti, tiež bude mať nárok na 2 mesačné odstupné. Dátum skončenia dohodnete napr. na 31.8.2008, časovo je to to isté, ako keby pracoval počas VD.

    premiko je offline (nepripojený) premiko

    premiko
    zuzka0104 Pozri príspevok
    ....... . A este jedna otazka: Ked je dana vypoved zo strany zamestnavatela, plati aj vypovedna doba 3 mesiace a este aj odstupne vo vyske 3 mesiacov? Zda sa mi to vela.......
    Uz vopred dakujem za rady.
    - strasne by ma zaujmalo, ci by sa ti to zdalo vela aj keby islo o teba ........

    Výpoveď zamestnancovi - predseda odboroveho zväzu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.