Zavrieť

Porady

Starobný dôchodca

Priatelia porady,

potrebujem od Vás radu:
tento mesiac k nám nastúpila na skrátený pracovný úväzok /4 hod. denne, 2 x v týždni - t. j. 8 hod./týždenne/. Je poberateľkou starobného dôchodku. Ide mi o nezdaniteľnú časť na zamestnanca. V zákone je písané, že si môže uplatniť odpočet na daňovníka v prípade, ak jej dôchodok je nižší ako nezdaniteľná časť za mesiac, t. j. 7 328,-- Sk/mesiac, o rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou a výškou starobného dôchodku. To znamená, že ak má dôchodok napr. 5 000,--, znížim jej základ dane o 2 328,-- Sk? Pochopila som to správne? Alebo jej odpočet na daňovníka nemôžem uplatniť? Prosím poraďte

Príjemný večer
lenkav
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    saglucka je offline (nepripojený) saglucka

    saglucka
    Je to presne tak ako píšeš, uplatníš jej len rozdiel medzi výškou dôchodku a nezdaniteľnou časťou za mesiac

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    nezdaniteľná časť na dôchodcu sa uplatňuje až pri ročnom zúčtovaní alebo daňovom priznaní ... nie mesačne! ... viď zákon o dani z príjmov § 35 ods. 1b)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.