Zavrieť

Porady

poistné plnenie

Dobrý deň,
mám tu taký problém. Nedávno sa nám stala autonehoda na služobnom aute. Z poisťovne nám prišiel likvidačný formulár, kde zhrnuli náklady na opravu na 31.000 sk a nám priznali, že máme zaplatiť spoluúčasť 5.000 sk.
Nikdy som sa v praxi s týmto nestretla a moja prax je len pár mesiacov..neviem, čo presne mám ako účtovať. Pozerala som si príručku, ale tam sa písalo len o účte 378-Iné pohľadávky a že tam poisťovňa zašle dlžnú sumu na bežný účet firmy 221.

Lenže my sme už spoluúčasť zaplatili servisu z pokladne. xxx/211
A na formulári z poisťovne sa píše, že 26.000 sk (31000 - 5000) zaplatia priamo servisu. Pekne prosím, poradíte mi, čo z toho mám a ako účtovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    dkleinova Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    mám tu taký problém. Nedávno sa nám stala autonehoda na služobnom aute. Z poisťovne nám prišiel likvidačný formulár, kde zhrnuli náklady na opravu na 31.000 sk a nám priznali, že máme zaplatiť spoluúčasť 5.000 sk.
    Nikdy som sa v praxi s týmto nestretla a moja prax je len pár mesiacov..neviem, čo presne mám ako účtovať. Pozerala som si príručku, ale tam sa písalo len o účte 378-Iné pohľadávky a že tam poisťovňa zašle dlžnú sumu na bežný účet firmy 221.

    Lenže my sme už spoluúčasť zaplatili servisu z pokladne. xxx/211
    A na formulári z poisťovne sa píše, že 26.000 sk (31000 - 5000) zaplatia priamo servisu. Pekne prosím, poradíte mi, čo z toho mám a ako účtovať?
    Faktúra zo servisu 511/321 31.000
    Uhrada spoluucasti 321/211 5.000
    Priznané plnenie od poisťovne 378/648 26.000
    Uhrada na kryci list 321/378 26.000,-

    dkleinova je offline (nepripojený) dkleinova

    dkleinova
    lenže nemám žiadnu faktúru zo servisu.. od šéfa som dostala do rúk len faktúry za prehliadku vozidla na 10.000, čo s nehodou nemá nič spoločné.
    Takže mám ešte očakávať, že príde faktúra? Aj keď poisťovňa písala, že sumu uhradí na účet opravcu??

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    dkleinova Pozri príspevok
    lenže nemám žiadnu faktúru zo servisu.. od šéfa som dostala do rúk len faktúry za prehliadku vozidla na 10.000, čo s nehodou nemá nič spoločné.
    Takže mám ešte očakávať, že príde faktúra? Aj keď poisťovňa písala, že sumu uhradí na účet opravcu??
    Vyžiadaj si opis faktúry, veď mala byť vystavená na vašu spoločnosť. A ak náhodou ste platiteľmi dph na základe čoho chcete uplatniť daň na vstupe? Ak nemáš faktúru odkiaľ budeš vedieť, že aká bola skutočná výška opravy? Trvaj na vystavení faktúry aj pre vás.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 23.06.08 at 15:06

    daniela_s je offline (nepripojený) daniela_s

    daniela_s
    ahojte, chcem sa opýtať či všetky platby z poistného sa musia účtovať cez výnosy.
    V mojom prípade ide o pohľadávky faktoringovej spoločnosti, ktoré sme mali poistené a dostali sme poistnú náhradu. Nie som si istá či táto poistná náhrada má byť účtovaná cez výnosy a odpis pohľadávky cez náklady. Pretože z daňového zákona mi vychádza že takýto odpis pohľadávky nie je zdaniteľným príjmom a výnos pravdepodobne bude. Čo sa mi nezdá fér , ale keď to tak bude tak nemám na výber.

    Nemohla by som to účtovať iba cez súvahu a neuhradenú časť pohľadávok do nominálnej hodnoty odpíšem ako nedaňový náklad?

    účtujeme to nasledovne:
    odpis pohľadávky: 546/315
    poistná náhrada: 221/648

    podľa mňa by bolo možno lepšie toto:
    poistná náhrada: 221/315
    odpis neuhradenej časti pohľadávky (nedaňovo): 546/315

    čo vy na to?
    ďakujem za každú radu a pomoc.
    daniela

    Assea je offline (nepripojený) Assea

    Assea
    Ahoj všetci. Tiež som sa stretla s poistným plnením prvý krát.
    (hav. poistenie vozidla)
    Faktúru som v servise uhradila v hotovosti. 511/321; 321/211
    Rozdiel v celkovej sume opravy a spoluúčasti mi prišiel od poisťovne na bankový účet. 221/648???

    Ďakujem veľmi pekne.

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    na základe oznámenie od poisťovne o výške poistnej náhardy si urobíš v účtovníctve predpis 378/648 interným dokladom a ak ti príde náhrada na účet tak 221/378
    cez banku sa neúččtujú náklady ani výnosy s výnimkou bankových poplatkov a úrokov

    Evana je offline (nepripojený) Evana

    Evana
    Dobrý deň, môžete mi prosím poradiť, ako mám postupovať v tomto prípade?: Prišla faktúra od servisu za opravu MV, s tým, že firma zaplatí DPH a spoluučasť, zvyšok platí poisťovňa (havarijné poistenie) priamo servisu. Faktúra nie je zaevidovaná medzi došlými faktúrami, lebo faktúry hradené v hotovosti dáva firma priamo cez pokladňu (ja už dostanem hotovú pokladňu). Ako to ale teraz zaúčtovať? Musí sa suma hradená poisťovňou zobraziť vo výnosoch (648?), nemohla by som len znížiť náklady (511?). Potom by to vyzeralo napr. takto:
    10.000,- 511/211...suma bez DPH
    1.900,- 343/211...DPH
    -9.500,- 511/211...poistné plnenie

    Poradíte mi? Ďakujem!

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    my máme takýto prípad:

    naše služobné vozidlo spôsobilo škodu inému vozidlu, avšak musíme teraz alikvotnú časť zaplatiť poisťovni, nakoľko v tom čase nehodyy sme meškali s úhradou poistného.
    Kam to zaúčtovať?

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    janaGT Pozri príspevok
    my máme takýto prípad:

    naše služobné vozidlo spôsobilo škodu inému vozidlu, avšak musíme teraz alikvotnú časť zaplatiť poisťovni, nakoľko v tom čase nehodyy sme meškali s úhradou poistného.
    Kam to zaúčtovať?
    Regres od poisťovne zaúčtujete ...............545/379.

    janulinka je offline (nepripojený) janulinka

    janulinka
    Dobrý deň, prosím o radu vplyvom záplav sme mali poistnú udalosť - zaplavený suterén budovy. Pracovník poisťovne urobil obhliadku a odhadol škodu, následne nám poisťovňa uhradila paušálnu náhradu. Prosím Vás o radu či celú túto čiastku mám zaúčtovať na 648 a či nie je povinnosť odviesť DPH, dakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    janulinka Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím o radu vplyvom záplav sme mali poistnú udalosť - zaplavený suterén budovy. Pracovník poisťovne urobil obhliadku a odhadol škodu, následne nám poisťovňa uhradila paušálnu náhradu. Prosím Vás o radu či celú túto čiastku mám zaúčtovať na 648 a či nie je povinnosť odviesť DPH, dakujem
    Zaúčtuješ predpis 378/648. Náhrada nie je predmetom dph.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.