Zavrieť

Porady

Jednoduché účtovníctvo

Dobrý deň všetkým členom porady,

chcela by som Vás poprosiť o stručnú radu ohľadne jednoduchého účtovníctva. Prechádzam z práce účtovníčky podvojného rozpočtového účtovníctva k živnostníkovi, ktorý si vedie jednoduché. Platca DPH, mesačný. Čo mám tak v kocke spraviť každý mesiac alebo quartál, aby som náhodou niečo nezanedbala na úradoch a poisťovniach?

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Hlavne mesačne DPH do 25 za predchádzajúci mesiac., ak má zamestnancov tak do výplatného termínu mzdy, odvody, výkazy, následne Q prehľady na DU,. do 30.6. RZZP, DP FO do 31.3., tak isto hlásenie ak má zamestnancov, do 31.1.2009 DP z MV ak používa auto...a vždy sa niečo ešte nájde ..

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Ja by som spomenula, že od januára je taká zmena, že ak ti pribudne nejaké nové vozidlo, alebo práve naopak, predáte, vyradíte atď, tak treba na DÚ vyplniť tlačivo - oznámenie o vzniku alebo zániku..., (nájdeš ho na stránke dú) do 30 dní od zmeny. Následne do konca januára 2009 budeš podľa toho aj podávať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel. budeš vedieť, koľko máš prihlásených a koľko odhlásených, odkedy dokedy atď.

    Zuzana110 je offline (nepripojený) Zuzana110

    Zuzana110
    Veľmi pekne ďakujem za odpoveď - moc ste mi pomohli. Mám z toho trošku strach, aby som niečo nepovŕbila. :-)))

    aninka 1 je offline (nepripojený) aninka 1

    mám rada poriadok a čestných ľudí ...viac aninka 1
    Ahoj poraďáci, penke prosím o radu. Podnikateľ dnes kúpil staré auto ako občan od predajcu áut, a rozmyslel si, že by ho chcel vložiť do podnikania. Ako má postupovať? Cena auta bola 30 000,-Sk. Ďakujem

    Kathryn je offline (nepripojený) Kathryn

    Kathryn
    aninka 1 Pozri príspevok
    Ahoj poraďáci, penke prosím o radu. Podnikateľ dnes kúpil staré auto ako občan od predajcu áut, a rozmyslel si, že by ho chcel vložiť do podnikania. Ako má postupovať? Cena auta bola 30 000,-Sk. Ďakujem
    Má dve možnosti, buď ho vloží do obchodného majetku firmy, vtedy si môže uplatniť do nákladov aj kúpu auta, všetky opravy, pohonné látky podľa spotreby v TP. Alebo auto nevloží do obchodného majetku, ale bude ho používať na podnikanie - vtedy si môže uplatniť paušálnu náhradu za odjazdené km (5,50 Sk/km) a spotrebované pohonné látky podľa TP. Pri obidvoch prípadoch však musí nahlásiť na príslušný DÚ, že bude uvedené auto používať na podnikanie a má na to 30 dní.

    aninka 1 je offline (nepripojený) aninka 1

    mám rada poriadok a čestných ľudí ...viac aninka 1
    Ďakujem, mne ide práve o to, že ako ho vložiť do majetku firmy. Je potrebné znalecký posudok? Alebo nejaký zápis o vklade majetku do podnikania? Či stačí len priložiť uvedenú kúpnu zmluvu, keďže bola uzatvorená včera? Cena auta, je 30 000,- Sk, mohol by ho dať celé do nákladov?

    Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

    Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac Modroocko
    aninka 1 Pozri príspevok
    Ďakujem, mne ide práve o to, že ako ho vložiť do majetku firmy. Je potrebné znalecký posudok? Alebo nejaký zápis o vklade majetku do podnikania? Či stačí len priložiť uvedenú kúpnu zmluvu, keďže bola uzatvorená včera? Cena auta, je 30 000,- Sk, mohol by ho dať celé do nákladov?
    Znalecký posudok netreba, ak má na kúpu uzatvorenú zmluvu, tá úplne postačuje. Zápis o vklade majetku do podnikania urobte, keďže to pôvodne kúpil asi na súkromnú osobu a nie na podnikateľa. Do nákladov to môžeš dať aj jednorazovo, ale ja by som to riešila tak, že ho zaevidujem do hmotného majetku firmy a uplatním 100 % odpis. Tak bude auto celé v nákladoch a zároveň bude aj zaevidované v majetku firmy s nulovou zostatkovou hodnotou. Kým ho bude podnikateľ používať, nezabudnite platiť aj daň z motorových vozidiel.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Osobne by som takéto auto nedávala do OM, a uplatňovala by som si náhradu 5,5 Sk a PHM.

    Optimalizujme, (ak nebudú napr. vysoké náklady na opravu)
    1. Ak dám do OM, budem tam mať len 30 tis.Sk, uplatním PHM, opravy......
    2. Ale....ak podnikateľ najazdí na aute napr. 1000 km/mesiac už je výška jeho náhrady 5500, sk a do roka to bude 66000, Sk. Náhrada obsahuje: odpisy, opravy....

    TAk, čo je výhodnejšie? Jednoznačne náhrada.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Ešte doplním betku, že ak by kúpil aj nové auto napr, za 400.000 (aj také sú ) a ak SZČO jazdí veľa, aj tak sa mu "kilometrovné" vyplatí viac, než auto odpisovať. Ak by najazdil mesačne len 2000 km tak mu vyjde kilometrovné za rok cca 200.000 Sk a pri zaradenom aute do majetku firmy odpíše ročne len 100.000 Sk a treba podotknúť, že nové auto sa prakticky nekazí, takže kalkulovať s nákladmi na opravu moc správne nie je. Všetko treba zvážiť podľa predpokladaného vyťaženia auta. A ešte jedna vec, KJ pri nezaradenom aute je o trošku jednoduchšia, nesleduješ stav tachometra, a môžeš jazdiť súkromne koľko chceš.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Manual Pozri príspevok
    Ešte doplním betku, že ak by kúpil aj nové auto napr, za 400.000 (aj také sú ) a ak SZČO jazdí veľa,
    Ešte doplním i ja Janíčka, ...

    Ak kúpi toto auto za 400 tis. Sk, lebo naozaj i takéto sú. A najazdím na ňom mesačne 200 km. Tak takéto auto zaradím do OM a náhrada sa mi neoplatí.

    Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

    Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac Modroocko
    A potom stačí jedna totálka a je po paráde

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Modroocko Pozri príspevok
    A potom stačí jedna totálka a je po paráde
    Ale po paráde by bolo tak či tak, či by bolo zaradené alebo nie, ale myslím že tvoj príspevok bol myslený tak trochu na odľahčenie pri DPH...

    Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

    Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac Modroocko
    Manual Pozri príspevok
    Ale po paráde by bolo tak či tak, či by bolo zaradené alebo nie, ale myslím že tvoj príspevok bol myslený tak trochu na odľahčenie pri DPH...
    Áno, presne tak som to myslela.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.