Zavrieť

Porady

Ťarchopis -po zaradení dlhodob. majetku

Dobrý deň,

nemám veľa skúseností s účtovaním dlhodobého majetku a v účtovníctve mi nastal takýto prípad:

- z 26.5.08 máme faktúru za plechový kontajner + doprava + manipulácia -v celkovej hodnote 50.000,- Sk bez DPH. Faktúru som v tejto sume zaúčtovala na 042 a v ten istý deň (26.5.) som majetok zaradila do evidencie (022/042).
Dnes mi ale prišla faktúra -ťarchopis -za dofakturáciu sumy dopravy (vraj nastala chyba v pôvodnej faktúre). Ťarchopis je na sumu 1.000,-Sk bez DPH.
Prosím Vás, na aký účet treba tento ťarchopis zaúčtovať a ako "doplniť" do evidencie dlhodobého majetku? Bude to ako "Zvýšenie ceny dlhodob. majetku"? (-Vraj sa ale používa hlavne po daňových kontrolách a pod. ...)

Ďakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ťarchopis: 042/321

    Zvýšenie ceny DHM 022/042.

    Ide o zvýšenie ceny DHM. (vystavený ťarchopis predstavuje i zmenu odpis.plánu)

    caramellka je offline (nepripojený) caramellka

    caramellka
    Ďakujem, Betka.
    A nie je to možné v evidencii dlhodob. majetku dať ako technické zhodnotenie? Mne to v OMEGE pri voľbe "zvýšenie ceny" ponúka len možnosti: 1.) zvýš. ceny po daňovej kontrole a 2.) zvýš. ceny pri zrušení registrácie DPH...

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    § 29
    Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku

    (1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 30 000 Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie.

    Ide o dofakturáciu, nie TZ.
    Ak cena prepravy za 1 km Vám bola FA 35 Sk, a zmluvne ste sa dohodli na 40 Sk/km, došlo k oprave-ťarchopisu, kt. zvyšuje pôvodnú OC.

    (viem, že je to iba 1000 Sk, a roboty okolo toho s prerábaním a novými dokladmi, na ďalšiu hod. navyše, čo narobíte, účtovníctvo je náročná vec. )

    Ťarchopis -po zaradení dlhodob. majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.