Zavrieť

Porady

vodič kamionu

Nazdarek, jazdil som rok kamionom a minuly tyzden som skoncil, pretoze auto ma prednu napravu v havarijnom stave. Ked som si vybral vsetky veci z auta, vyhyba sa mi, pretoze mi dlhuje cca. 5O.OOO,- Sk. Pracoval som len na dohodu o vykonaní práce. Mám však kopie CMR a tachografových krúžkov, ktoré sú prejazdené, nie sú dodržané bezp. prestávky. Chcem ho nahlásiť na inšpektorát práce. Má s tým uz niekto skúsenosti?
Dik.
Usporiadat
Kathryn Kathryn

Kathryn je offline (nepripojený) Kathryn

Napíš to vo forme listu a prilož kópie všetkých dokladov, ktoré dokazujú aj tvoj pracovnoprávny vzťah aj skutočnosť, že si prácu vykonal a nebola ti zaplatená. Podľa mojej skúsenosti sa IBP tým budú zaoberať.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Chápem ťa, ale myslím si, že strácaš čas. Môj brat prešiel týmto problémom, vlastne neprešiel, lebo dodnes to nemá uhradené a ťahá sa to od roku 2006.
Na Inšpektorát práce šiel osobne, tam niečo spísali a urobili kontrolu majiteľovi, ale sa vlastne nič nestalo. Takýmto spôsobom majiteľ firmy strieda vodičov.Teraz to už rieši polícia.
Napriek tomu ti skúsim prilepiť na pomoc nejaké doklady.
0 0
radik999 radik999

radik999 je offline (nepripojený) radik999

ale ved to nieje normalne, že rok ta núti jazdit cez kruzky a potom ti povie ze on nema prachy. Mam aj ciste dohody a dovolenkové listy - sú len opečiatkované a podpísané majiteľom, mysliím že inšpekcia by to mala riesiť razantnejšie, myslím tým odobrat firme licenciu.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Máš pravdu, ale sme na Slovensku.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
radik999 Pozri príspevok
ale ved to nieje normalne, že rok ta núti jazdit cez kruzky a potom ti povie ze on nema prachy. Mam aj ciste dohody a dovolenkové listy - sú len opečiatkované a podpísané majiteľom, mysliím že inšpekcia by to mala riesiť razantnejšie, myslím tým odobrat firme licenciu.
Odobratie licencie nemá nič spoločné s inšpektorátom práce. Odobrať živnosť môže jedine živn.úrad.

Nevyplatenej mzdy sa môžeš domáhať súdnou cestou.
0 0
radik999 radik999

radik999 je offline (nepripojený) radik999

dakujem vam za vase reakcie, no chcem sa opytat, aky je postih, ked na firme nevie dokladovat tach. kružky z 2och kamionov, ktoré majú odjazdené zhruba po 340.000 km. Ved mal by mat zdokladovaný kazdý km a on nemá, max. tak 10 ks, ostatné sme vyhadzovali, aby nam policajti nenasli.
Dik za odpoved.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
To neviem.
0 0
ludo_centrum ludo_centrum

ludo_centrum je offline (nepripojený) ludo_centrum

radik999 Pozri príspevok
Nazdarek, jazdil som rok kamionom a minuly tyzden som skoncil, pretoze auto ma prednu napravu v havarijnom stave. Ked som si vybral vsetky veci z auta, vyhyba sa mi, pretoze mi dlhuje cca. 5O.OOO,- Sk. Pracoval som len na dohodu o vykonaní práce. Mám však kopie CMR a tachografových krúžkov, ktoré sú prejazdené, nie sú dodržané bezp. prestávky. Chcem ho nahlásiť na inšpektorát práce. Má s tým uz niekto skúsenosti?
Dik.
Ak si jazdil / pracoval na cierno, tak si aj ty schybil. Takže očakávaj represie aj voči sebe (pravdepodobne).
Nahlás ho skôr na živnostenskom úrade s tým, že si neplní svoje povinnosti voči zamestnancom atď... a dolož to kópiami atď... Prípadne sa choď poradiť na živnostenský úrad ako to máš sformulovať. Najlepšie by bolo aby ti poradil nejaký známy na dobre informovanom mieste zo živ. úradu a nie len nejaká pani za okienkom (nič proti nikomu, ale tieto osoby nie sú informované o všetkom čo sa dá a nedá).
Ale skôr ako začneš používať násilie, treba ho vyhľadať a normálne ľudsky sa pokúsiť o dohodu. Chápem, že ak si si odpracoval, tak chceš aby ti zaplatil. Ale zo skúseností viem, že silou si nič moc nevymôžeš. Omnoho viac môžeš získať rozumným dohovorom s majiteľom, ktorý si dlží peniaze.
Takéto dohovory sa dajú urobiť aj cez tzv. "mediátora". Je to mimosúdne vyrovnanie / dohoda. Je to rýchle, lacné a hlavne účinné. Osobne by som volil radšej kľudné riešenie sporu, prípadne formou 3. osoby vo forme spomínaného mediátora.
0 0
radik999 radik999

radik999 je offline (nepripojený) radik999

Vďaka za radu, skúsim to ako si mi písal, ozvem sa ako to dopadlo. Dik, pekný deň.
0 0
Misicka21 Misicka21

Misicka21 je offline (nepripojený) Misicka21

Miška
A skúsim sa ťa takto spýtať, neber to v zlom, ale prečo ti nevyplatil?? Pokazil si ty auto a tým sa chce aspoň nejak zahojiť majiteľ, lebo väčšinou preto s nedopláca mzda, ale to je aj tak len je medzi tebou a majiteľom, veď určite ste si na začiatku dali podmienky. Keď sa mýlim tak prepáč.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Misicka21 Pozri príspevok
A skúsim sa ťa takto spýtať, neber to v zlom, ale prečo ti nevyplatil?? Pokazil si ty auto a tým sa chce aspoň nejak zahojiť majiteľ, lebo väčšinou preto s nedopláca mzda, ale to je aj tak len je medzi tebou a majiteľom, veď určite ste si na začiatku dali podmienky. Keď sa mýlim tak prepáč.
Misicka,
situácia na Slovensku v doprave je viac než katastrofálna. Od začiatku roka všetky firmy u nás zápasia s kurzovým rozdielmi a nie je nič nezvyčajné, že dopravcovia čakajú na úhradu faktúr za svoje služby 60-90 dní. Uživiť čo i len jeden kamión vôbec nie je sranda, keď si porátame koľko treba platiť za leasing, poistenie, daň z motorových vozidiel, údržbu a hlavne treba vedieť zaplatiť svojich šoférov a zabezpečiť to, aby sa autá non-stop krútili a nesedeli kdesi čakajúce. Stačí jeden zádrheľ a podnikateľ dopravca je až po uši v kaši.
Prvý kto si to odskáče je zamestnanec - nedostáva výplatu a je otázne kedy ju dostane. Nebudem tu nikoho obhajovať ani zatracovať. Je to len moja skúsenosť z praxe, denne sa stretávam s podobnými situáciami v špedícii...Čo na to povedať ? Žijeme na Slovensku. A ten čo sa pustí do podnikania v doprave je buď bláznivý alebo neskutočný optimista. Neostáva mi iné, len všetkým zúčastneným v tomto kšefte popriať veľa šťastia, šťastia a ešte raz šťastia.
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
radik999 Pozri príspevok
Má s tým uz niekto skúsenosti?
Dik.
Da sa povedat, ze ano. Najprv Ta sklamem. V tom case si bol odborne sposobily, pouceny a znaly. Dobre si vedel, ze jazdit cez kruzky sa nesmie, falsovat dovolenkove kotuce a listky je v niektorych statoch zrele na par dni basy a zakaz cinnosti. Dlzoba nevznikla zo dna na den. Ak Ta to upokoji, v podobnom pripade som zazil, ze inspektorat prace hned pri prichode na kontrolu vypisal blok na pokutu za porusovanie predpisov na ktore bude mat od Teba aj vlastne vyjadrenie, a podrz sa. Na meno vodica. Po skonceni kontroly spisali zapis so zaverom, ze nasli nejake chyby, vyzvali na ich odstranenie a dali termin. Ci a aku sankciu udelili aj majitelovi neviem presne. Ak takych ako si Ty bolo viac a kazdy tam ma tolko co ty, tak tie peniaze pojdu tam a nie kolegom.
Uz teraz nema cenu poucovat co si mal robit. Aj ja si myslim, ze teraz najlepsie je kludna dohoda, alebo to nechat tak.
0 0
Misicka21 Misicka21

Misicka21 je offline (nepripojený) Misicka21

Miška
Danuška, ale ja to dobre viem, robím tiež kamiónovej doprave, preto viem čo je to. Práca s ľudmi
0 0
radik999 radik999

radik999 je offline (nepripojený) radik999

zdravim, ak to nejde oficiálne potrestat prepravcu za nevyplatenú mzdu, má tu niekto kontakt na nejakú vymáhačskú firmu? Velmi pekne ďakujem a prajem pekný deň.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

radik999 Pozri príspevok
zdravim, ak to nejde oficiálne potrestat prepravcu za nevyplatenú mzdu, má tu niekto kontakt na nejakú vymáhačskú firmu? Velmi pekne ďakujem a prajem pekný deň.
prepáč ale toto je otázka nezlučiteľná s etiketou porady
14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
0 0
rickman rickman

rickman je offline (nepripojený) rickman

willma: radik chce len svoje peniaze naspat a tak sa pyta. preco mas pocit, ze sa to nejak dotyka etikety porady? a este k tomu porusenim zakona?
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

no neviem si predstaviť prídem do vymáhačskej firmy a poviem, že mi zamestnávateľ dlhuje peniaze. Seriózna firma sa nebude so mnou ani baviť, lebo nemám žiadne relevantné doklady v ruke, a tí ostatní. No neviem na akom podklade by chceli vymáhať dlžnú sumu.
Naposledy upravil willma : 30.07.08 at 10:06
0 0
rickman rickman

rickman je offline (nepripojený) rickman

Vlastne mas pravdu..
0 0
radik999 radik999

radik999 je offline (nepripojený) radik999

ibaze ja mam dôkazy ze peniaze som vyrobil, mam kopie dod. listov, knihu jazd,kde som vsadial vykladal a nakladal, no on nema odomna ziaden podpis o vyplatení mzdy, pretoze ziadnu mi nedal
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

tak s tým potom skutočne len oficiálnou cestou, aj keď je to na dlhé lakte, prípadne cez mediátora. Držím palce.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať