Zavrieť

Porady

100 % opravná položka

V roku 2007 bola vytvorená opravná položka na zásoby staré viac ako 1,5 roka z dôvodu ich nepredajnosti vo výške 100 % ich skladovej hodnoty. Tento rok zásoby, na ktoré bola tvorená uvedená opravná položka, boli fyzicky zlikvidované. Podľa postupov účtovania by som mala zúčtovať opravnú položku na zásoby, ale v tomto prípade že je 100 percentná, neviem ako dostanem vyskladnenie zásob na účet 549?

rok 2007

100 % 505/191

rok 2008

100 % 191/112
? 549/112.

Alebo mám zrušiť opravnú položku 196/505 a zaúčtovať 549/112?

Ďakujem vopred za radu.
Naposledy upravil zanetka68 : 04.07.08 at 12:13
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nemusíš podľa mňa použiť úet 549. Ked ich fyzicky zlikviduješ - máš škodu, daňovo to bolo vysporiadané v r.2007 pri nedaňovej OP.
    takže zaúčtuj OP proti účtu zásob.

    zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

    zanetka68
    Takže zaúčtujem iba 191/112. Ale mám trošku pochybnosti s rozdielom medzi účtom 505 - dočasné zníženie hodnoty zásob a 549 - trvalé zníženie zásob. Daňovo, ako píšeš je to určite v poriadku, ale účtovne? Nesedí mi to s obsahom týchto účtov a ich použitím. Ocením názor. Ďakujem vopred.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ano s tým súhlasím, ale pozri si text Postupov účtovania.
    Podľa mňa iné účtovanie nie je opodstatnené.
    Použiť účet 505 Dal a 549 MD v tvojom prípade spôsobí chaos vo VZaS.

    chudaska je offline (nepripojený) chudaska

    chudaska
    ked mam stare nepredajne zasoby,mozem ich dat ako skoda na tovare na ucet 549? S tym,ze danovo ich potom dam von v dan. priznani? Alebo musim ist cez opravne polozky? Su to zasoby 10 rokov stare a uz nepredajne!! DPH nemusim upravovat?

    chudaska je offline (nepripojený) chudaska

    chudaska
    chudaska Pozri príspevok
    ked mam stare nepredajne zasoby,mozem ich dat ako skoda na tovare na ucet 549? S tym,ze danovo ich potom dam von v dan. priznani? Alebo musim ist cez opravne polozky? Su to zasoby 10 rokov stare a uz nepredajne!! DPH nemusim upravovat?
    Neviete mi poradit? Rada by som sa tychto starych zasob zbavila,len ozaj neviem ako na to!

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    chudaska Pozri príspevok
    ked mam stare nepredajne zasoby,mozem ich dat ako skoda na tovare na ucet 549? S tym,ze danovo ich potom dam von v dan. priznani? Alebo musim ist cez opravne polozky? Su to zasoby 10 rokov stare a uz nepredajne!! DPH nemusim upravovat?
    Neviem, prečo to chceš riešiť cez škodu, na zníženie hodnoty zásob predsa slúžia opravné položky, takže by som vytvorila 100%nú OP k zásobám a kým sa zásob fyzicky nezbavíš, tak ich predsa musíš viesť v účtovníctve, hoci ak k ním urobíš 100%nú OP, tak ich hodnota bude nulová. Táto OP je ale pripočítateľnou položkou k základu dane. DPH upravovať nemusíš.

    chudaska je offline (nepripojený) chudaska

    chudaska
    velmi pekne dakujem za radu a uctovanie bude potom ake? Ja ich mam na ucte 132!

    cize k 31.12.2008 zaúčtujem 505/196
    a ak v roku 2009 by prislo k likvidacii tychto zasob,tak potom len zauctujem 196/132!! Dobre tomu rozumiem?

    a este mi nevies poradit k tomuto mojmu problemu?
    http://www.porada.sk/t101101-p3-opra...tml#post972729

    Vdaka
    Naposledy upravil chudaska : 10.03.09 at 10:11

    100 % opravná položka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.