Zavrieť

Porady

naklady pred vznikom živnost

Poprosil by som o pomoc ohľadom správneho zaúčtovania nákladov pred vznikom živnosti v JU.
Manželka má vydaný ŽL s dátumom vzniku živnosti 15.07.2008. Od 01.06.2008 má rôzne výdaje súvisiace so začatím podnikania: na rekonštrukciu predajne ( nákupy farieb, tmelov, ... ), nákup kolkov, vyhotovenie firemnej pečiatky,...
Chcem sa opýtať ako mám tieto výdavky správne zaúčtovať v peňažnom denníku - PD ?
Súhrne Interným dokladom - ID ako zriaďovacie výdavky ku dňu vzniku živnosti ( 15.07.2008 ), v ktorom rozčlením predmetné výdaje podľa dátumu a ceny ?
Musí byť v PD pred predmetným ID zapísaný vlastný vklad podnikateľa ( akože z toho sa zaplatilo za uvedené veci ) ?
K predmetnému ID treba pripojiť VPD ak áno na koho ho vypísať ( rôzne pokl.doklady ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dark32 je offline (nepripojený) dark32

    dark32
    prečítal som si to ale som tam nenašiel odpovede na všetky moje otázky......... poradte prosím ak viete

    dark32 je offline (nepripojený) dark32

    dark32
    prečítal som si to ale nenašiel som tam odpovede na všetky moje otázky.... prosím poradte

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Možno ti pomôže aj toto z drsr:
    Môže si podnikateľ zahrnúť do nákladov počítač zakúpený vo februári 2007, keď živnostenský list má od mája 2007 ?

    Odpoveď:
    Podľa § 4 ods. 4 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať.

    Logicky by si mal mať aj nejaký osobný vklad napr. do pokladne, lebo pokladnica v účte nemôže ísť do mínusu. Účtovanie je spomenuté v priložených linkoch.
    Naposledy upravil ZuzanaP : 07.07.08 at 06:56

    dark32 je offline (nepripojený) dark32

    dark32
    napríklad :
    1. Musí byť v PD pred predmetným ID zapísaný vlastný vklad podnikateľa ( akože z toho sa zaplatilo za uvedené veci ) ?

    2. K predmetnému ID treba pripojiť VPD ak áno na koho ho vypísať ( rôzne pokl.doklady ) ?

    a neviem či som pochopil správne, že ID na zriadovacie náklady mám vyhotoviť a zaúčtovať na konci roka ?

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    dark32 Pozri príspevok
    napríklad :
    1. Musí byť v PD pred predmetným ID zapísaný vlastný vklad podnikateľa ( akože z toho sa zaplatilo za uvedené veci ) ? odpoveď v predch. linku

    2. K predmetnému ID treba pripojiť VPD ak áno na koho ho vypísať ( rôzne pokl.doklady ) ? http://www.porada.sk/t82405-p4-vydavkovy-doklad.html

    a neviem či som pochopil správne, že ID na zriadovacie náklady mám vyhotoviť a zaúčtovať na konci roka ?
    v rámci uzávierkových operácii, čiže na konci roka

    dark32 je offline (nepripojený) dark32

    dark32
    ten osobný vklad mám riešiť PPD je mi to jasné, ale aký dátum tam uviesť ked začiatok podnikania je 15.07.2008 a nákupy boli uskutočnené pred tým ?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    dark32 Pozri príspevok
    ten osobný vklad mám riešiť PPD je mi to jasné, ale aký dátum tam uviesť ked začiatok podnikania je 15.07.2008 a nákupy boli uskutočnené pred tým ?
    Kam -tam ?
    Účtovné knihy môžeš otovoriť najskôr 15/7, tzn., že PPD môžeš mať najskôr 15/7.

    jana007 je offline (nepripojený) jana007

    jana007
    Dobrý deň, chcem sa spýtať na náklady pred začatím podnikania.
    Živn.oprávnenie od 1.12.2008. Predtým mal živnostník tieto náklady:
    nákup obrábacieho stroja - 7/08 - 390.000,-
    oprava stroja - 8/08 - 35.000,-
    náklady súvisiace s úpravou miestnosti, kde bude stroj - 32.000,-
    zriadenie elektrického rozvádzača (kvôli stroju) - 79.000,-
    Ako to zaučtovať v JÚ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.