Zavrieť

Porady

Použitie Ytong 300 na hrubú stavbu

Dobrý deň poraďáci!

Chcem sa spýtať, či Ytong Lambda šírky 300 mm bude vyhovovať na stavbu domu z hľadiska statiky?
Plánujeme stavať dvojpodlažný dom, vrchné podlažie tak 3-4 rady kociek plus krov, ako krytinu plánujeme klasickú pálenú škridlu.

Všetci, čo stavajú z pórobetónu, tak používajú šírku 375 mm, Ytong Lambda má ale dobré tepelno izolačné vlastnosti, tak by som chcel použiť iba 300 mm.
Usporiadat
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

300mm bez zateplenia? sa mi zda malo...
na statiku by to malo stacit... zalezi hlavne od toho ake mas vzdialenosti medzi stenami a hlavne kolko tam naozaj ostane toho muriva (ak tam su okna tak ako keby tam ziadne murivo nebolo)
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
NInive NInive

NInive je offline (nepripojený) NInive

Použijeme rovnaký materiál ako ty, staticky vyhovuje + na to 20 cm polystyrénu.....
0 0
patrikK patrikK

patrikK je offline (nepripojený) patrikK

20cm polystyrén na YTONG????? to čo tým dosiahneš?
0 0
mladymuz mladymuz

mladymuz je offline (nepripojený) mladymuz

prečo radšej nie 375 ku Lamdu + len nejakych 5 cm zateplenie?
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

mladymuz Pozri príspevok
prečo radšej nie 375 ku Lamdu + len nejakych 5 cm zateplenie?
myslim ze davat na dom polystyren nie je moc dobre... ale ked uz ho davat tak radsej 10cm... izoluje dobre

som zvedavy kedy pridu casy ze sa bude stavat ZB skelet a vyplneny 30cm polystyrenom
0 0
mirec29 mirec29

mirec29 je offline (nepripojený) mirec29

NInive Pozri príspevok
Použijeme rovnaký materiál ako ty, staticky vyhovuje + na to 20 cm polystyrénu.....
Veľmi dobrá kombinácia, konečne rozumné čísla.
0 0
mikpet mikpet

mikpet je offline (nepripojený) mikpet

chandler: Samozrejme, že plánujeme aj izolovať, chcel som len vedieť, či hrúbka 300mm nosných múrov bude dostatočná z hľadiska statiky.

A čo ma viedlo uvažovať o Ytongu Lambda 300 mm?
Samozrejme peniaze. Urobil som si malú tabuľku pórobetónových produktov(je v prílohe):

V tabuľke môžte vidieť, že Ytong Lambda 300(P2-350 PDK) má lepší tepelný odpor ako "obyčajný" Ytong 300(P2-400 PDK) a dokonca lepší aj ako "obyčajný hrubý" Porfix PDK.

Obyčajný Ytong 375(P2-400 PDK) a Ytong Lambda 375(P2-350 PDK) majú síce lepší odpor, ale aj vyššiu cenu.

Ušetrené peniaze za pórobetón by som radšej vrazil do izolácie, kde je lepší pomer ceny, hrúbky a odporu ako má 75 mm pórobetónu.
Tabulka_porobeton.png  
0 0
NInive NInive

NInive je offline (nepripojený) NInive

mladymuz Pozri príspevok
prečo radšej nie 375 ku Lamdu + len nejakych 5 cm zateplenie?
Lebo rosný bod, mladý muž. Vidno, že sa máš ešte čo učiť, ale to ti pre tvoj vek odpustím
A ešte iné veci, študuj, zistíš.......
0 0
NInive NInive

NInive je offline (nepripojený) NInive

patrikK Pozri príspevok
20cm polystyrén na YTONG????? to čo tým dosiahneš?
Keď už nič, tak aspoň tvoj údiv.
0 0
mladymuz mladymuz

mladymuz je offline (nepripojený) mladymuz

nuž isteže stavebník od kosti nie som a kedže mám k zateplovaniu ešte hodne dlho, kedže mam len zakladovu dosku, tak tuto problematiku ešte nemám dostatočne naštudovanú.
Ale mám teda otázku. Čo má spoločné hrúbka zateplenia s rosným bodom. ked pri dostatočnom tepelnom odpore typu ytong by sa to tykať nemalo.
0 0
NInive NInive

NInive je offline (nepripojený) NInive

Možno ťa to prekvapí, ale ja som študovať začala omnoho skôr, dokonca ešte ani základovú dosku nemám.
K tej poslednej vete - to kto ti povedal takú hlúposť?
0 0
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

mladymuz Pozri príspevok
nuž isteže stavebník od kosti nie som a kedže mám k zateplovaniu ešte hodne dlho, kedže mam len zakladovu dosku, tak tuto problematiku ešte nemám dostatočne naštudovanú.
Ale mám teda otázku.
1, Čo má spoločné hrúbka zateplenia s rosným bodom.
2, ked pri dostatočnom tepelnom odpore typu ytong by sa to tykať nemalo.
Ahoj.

1, Keď máš suchý múr , tak vôbec nič."Vysúva" ho z muriva von.
2, A to je koľko? Máš to takto v projekte vypočítané?

Ahoj
Ka Mil
0 0
noman1 noman1

noman1 je offline (nepripojený) noman1

moja rada

suché murivo má možno namerané tie hodnoty ale v skutočnosti ich nenameráte ....

norma hovorí že novostavba musí mať R tepelný odpor muriva min. 3,0 a obnovovaná budova rekonštrukcia min 2,0 sú samozrejme aj nízkoenergetické budovy ale aj pasívne kde je R nad 5,0 čo vieš dosiahnuť len izolantom EPS alebo minerálnou vlnou - cena je v prospech EPS....rozne polemiky ale výsledok je R, okrem iného sa samozrejme rieši aj vytlačenie rosného bodu alebo bodu premŕzania z muriva do izolantu - deštrukčné zmeny /zamrzne rozmrzne.../ to nastane v pružnom izolante a teda sa nepoškodzuje statika budov poprípade len murivo. ja som za čo najvačšiu hrúbku izolantu...12-14 -mal som zákazníka čo dával 24 cm mal na to peňaženku. ale uvažoval do budúcnosti cena energie bude rásť, všetko na fasáde pri novostavbe budete robiť, takže sa cena predraží len o izolant a armovaciu vrstvu samozrejme však aj o fasádnu farebnú omietku ale kvalita a rovinnosť je úplne inde. v niektorých krajinách ale aj u nás oceníte zateplenie aj vlete, príjemná klíma neprehrieva sa murivo.
0 0
mladymuz mladymuz

mladymuz je offline (nepripojený) mladymuz

ytong lambda 375 z ktoreho stavame my ma R 4,31. V oblasti okolo NR je to dostačujuci odpor pri ktorom by som v podstate vobec nemusel použiť zateplenie (nielen moj nazor)
0 0
NInive NInive

NInive je offline (nepripojený) NInive

mladymuz Pozri príspevok
ytong lambda 375 z ktoreho stavame my ma R 4,31. V oblasti okolo NR je to dostačujuci odpor pri ktorom by som v podstate vobec nemusel použiť zateplenie (nielen moj nazor)
Tak to je pravda, ale nezabudni, že stena nebude mať tieto hodnoty. Uvedený odpor je laboratórna hodnota, v praxi to nebude tak nikdy a nedosiahneš, aby tvoja stavba nemala tepelné mosty. Dodatočnou izoláciou, to však vyriešiš......
Nepridŕžaj sa prvého, čoho sa chytíš, staviaš len raz (možno), tak to urob, čo najlepšie a čo najekonomickejšie.
0 0
NInive NInive

NInive je offline (nepripojený) NInive

U máš kúpenú 375?
0 0
mio23 mio23

mio23 je offline (nepripojený) mio23

NInive Pozri príspevok
Tak to je pravda, ale nezabudni, že stena nebude mať tieto hodnoty. Uvedený odpor je laboratórna hodnota, v praxi to nebude tak nikdy a nedosiahneš, aby tvoja stavba nemala tepelné mosty. Dodatočnou izoláciou, to však vyriešiš......
Nepridŕžaj sa prvého, čoho sa chytíš, staviaš len raz (možno), tak to urob, čo najlepšie a čo najekonomickejšie.
mas pravdu Inac je uz rok 2010 za chvilku, tepelny odpor 6 je podla mna smiesny to je odkaz pre tych co sa tesia z 4 ) Ja idem na jar robit odpor steny min. 10... trojsklo, rekuperacia atd.. zateplovat trebam aj keby som byval v nitre.. byvam pod tatrami + kto plati za kurenie na rok viac ako 500 eur, nema dobry dom, ma zruta... kurenie drevom neratam, to je pre tych co sa nudia a nie setria
0 0
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

ludia to co tu radite za s prepacenim voloviny.
mladymuz lambda 375 a 5 EPS viete co pisete najhorsie riesenie ako moze byt,keby to bolo tresne uz ste v base.
ninive Vy viete co je to rosny bod tak napiste definiciu a kde bude pri ytong 375 a 5 EPS
mikpet ked chcete zateplovat tak na nosnu cast pouzite nieco co ma minimalny tepelny odpor,naco lamdu hoci aj 300 co tak obycajny ytong 300 P4 v pohode to unesie.
Najhorsie sa zatepluje material co uz sam o sebema velky tepelny odpor.
Yton a EPS sa moc nemusi,kvoli difuznemu odporu tycho materialov,da sa ale potrebuje dlhsie technologicke prestavky medzi murovanim a omietkamy alebo zateplenim.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Asi vas trosku sklamem. Ytong 300....pozrite si prospekty a pri 300ke je hviezdicka a nasledne napisane, ze dodaju len na speci objednavku- a na RD asi nedodaju, tych par paliet nie je speci objednavka.
Ak zateplovat,tak 250ku a na to 15cm polystyren, to mam spocitane, funguje to, aj ked polystyren ja si nepomozem,pre man je to hnusny material.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Este k tym nizkoenergetickym a pasivnym domom. Kriterium je jednoznacne- potreba tepla na vykurovanie, ziadne hodnoty R. Je dost smiesne domnievat sa, ze mat tepelny odpor 10 prinesie tak velky osoh, osoh a setrenie energiou nenarasta linearne s tepelnym odporom.
Poznamka: Ytong 375+20cmEPS, to svetlotechnicky musi byt jedna z najvacsich kravin,aka moze byt. Preco to ludia nenechate na odbornikov, mne a aj inym to tlacili do hlavy 5rokov, to sa neda precitat na internete povytrhavane z kontextu. Potom idem na stavbu stale len cosi opravovat, miesto projekcie novych veci sa pomaly zaoberam len opravami po "odbornikoch" a verim tomu, ze nie som sam.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať