Zavrieť

Porady

Usporiadat
Kathryn Kathryn

Kathryn je offline (nepripojený) Kathryn

v rámci jedného účtovného obdobia - roka určite nie.
0 0
Michaela76 Michaela76

Michaela76 je offline (nepripojený) Michaela76

Hmmm.... a ak tak bolo účtované od 01.01. do 30.06.?
0 0
Kathryn Kathryn

Kathryn je offline (nepripojený) Kathryn

Michaela76 Pozri príspevok
Hmmm.... a ak tak bolo účtované od 01.01. do 30.06.?
nie je to možné. Aký máte dôvod, že chcete meniť spôsob účtovania zásob vpriebehu roka ?
0 0
Michaela76 Michaela76

Michaela76 je offline (nepripojený) Michaela76

Ja žiadny. Nastúpila som vo firme a pani predo mnou účtovala niektorý tovar a materiál na sklad a niektorý rovno do spotreby. A ja by som to teraz mala dať do poriadku....
0 0
Michaela76 Michaela76

Michaela76 je offline (nepripojený) Michaela76

Keďže nemáme soft na spôsob A, je nutné od začiatku roka opraviť všetko z 132,112/321 na 504,501/321 alebo to čo máme k 30.06. na sklade previesť jedným interným dokladom na 504 a 501 a pokračovať v učtovaní spôsobom B?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Michaela76 Pozri príspevok
Keďže nemáme soft na spôsob A, je nutné od začiatku roka opraviť všetko z 132,112/321 na 504,501/321 alebo to čo máme k 30.06. na sklade previesť jedným interným dokladom na 504 a 501 a pokračovať v učtovaní spôsobom B?
toto je podľa mňa nepochopenie systému účtovania A,B.
Aký soft nemáte?
Ved pani pred Tebou účtovala. Treba tak pokračovať. prípadne všetko doklad po doklade preúčtovať na 501,504.

Alebo nemáte soft na vedenie skladu? V takom prípade vôbec neodporúčam rozmýšľať o spôsobe B. Ved v prípade B sa kladie oveľa väčší dôraz na presnú skladovú evidenciu.
0 0
Kathryn Kathryn

Kathryn je offline (nepripojený) Kathryn

Michaela76 Pozri príspevok
Ja žiadny. Nastúpila som vo firme a pani predo mnou účtovala niektorý tovar a materiál na sklad a niektorý rovno do spotreby. A ja by som to teraz mala dať do poriadku....
No budeš si musieť zvoliť jeden zo spôsobov a odteraz účtovať len jedným. V každom prípade bude vhodné urobiť inventúru skladu.
Potom sa zariadiš, ak zvolíš spôsob B - preúčtuješ všetko do spotreby a na sklad budeš účtovať až na konci roka - keď po inventúre budeš vedieť hodnotu skladu.

Ak máte väčší sklad - zvoľ si radšej spôsob A - je prehľadnejší. Potom podľa inventúry zaúčtuješ všetok materiál a tovar na sklad.
0 0
Michaela76 Michaela76

Michaela76 je offline (nepripojený) Michaela76

No moment. Ak sa mýlim, tak ma oprav. Ale predsa, pokiaľ účtuješ spôsobom B, všetko dávaš na 501 alebo 504 a na konci roka urobíš fyzickú inventúru a to čo Ti zostane preúčtuješ na 132 alebo 112. A pokiaľ účtuješ spôsobom A, účtuješ všetko na sklad (132, 112), eviduješ každý príjem a výdaj zo skladu, ku každej fa musíš priložiť výdajku alebo príjemku. My nemáme soft na účtovanie spôsobom A.
0 0
Michaela76 Michaela76

Michaela76 je offline (nepripojený) Michaela76

Kathryn Pozri príspevok
No budeš si musieť zvoliť jeden zo spôsobov a odteraz účtovať len jedným. V každom prípade bude vhodné urobiť inventúru skladu.
Potom sa zariadiš, ak zvolíš spôsob B - preúčtuješ všetko do spotreby a na sklad budeš účtovať až na konci roka - keď po inventúre budeš vedieť hodnotu skladu.

Ak máte väčší sklad - zvoľ si radšej spôsob A - je prehľadnejší. Potom podľa inventúry zaúčtuješ všetok materiál a tovar na sklad.
Sklad nie je veľký a roky pred tým to bolo účtované tiež spôsobom B. Len Jedno mi nie je jasné: čo s tým za minulý polrok? Mám to nechať ako to je a len zostatky na sklade preúčtovať alebo to musím opraviť od začiatku roka? to by som zrejme musela povymazávať aj nejaké interné doklady. Nebude vadiť ak mi budú chýbať?
0 0
Kathryn Kathryn

Kathryn je offline (nepripojený) Kathryn

Michaela76 Pozri príspevok
No moment. Ak sa mýlim, tak ma oprav. Ale predsa, pokiaľ účtuješ spôsobom B, všetko dávaš na 501 alebo 504 a na konci roka urobíš fyzickú inventúru a to čo Ti zostane preúčtuješ na 132 alebo 112. A pokiaľ účtuješ spôsobom A, účtuješ všetko na sklad (132, 112), eviduješ každý príjem a výdaj zo skladu, ku každej fa musíš priložiť výdajku alebo príjemku. My nemáme soft na účtovanie spôsobom A.
Chápeš to správne, ak je to tak, zvoľ si to čo je pre teba jednoduchšie - spôsob B.
0 0
Kathryn Kathryn

Kathryn je offline (nepripojený) Kathryn

Michaela76 Pozri príspevok
Sklad nie je veľký a roky pred tým to bolo účtované tiež spôsobom B. Len Jedno mi nie je jasné: čo s tým za minulý polrok? Mám to nechať ako to je a len zostatky na sklade preúčtovať alebo to musím opraviť od začiatku roka? to by som zrejme musela povymazávať aj nejaké interné doklady. Nebude vadiť ak mi budú chýbať?
Doklady nemaž, len zostatky na sklade preúčtuj na 501 a 504.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Michaela76 Pozri príspevok
No moment. Ak sa mýlim, tak ma oprav. Ale predsa, pokiaľ účtuješ spôsobom B, všetko dávaš na 501 alebo 504 a na konci roka urobíš fyzickú inventúru a to čo Ti zostane preúčtuješ na 132 alebo 112. A pokiaľ účtuješ spôsobom A, účtuješ všetko na sklad (132, 112), eviduješ každý príjem a výdaj zo skladu, ku každej fa musíš priložiť výdajku alebo príjemku. My nemáme soft na účtovanie spôsobom A.
účtovne ide obstaranie do nákladov, a na konci roka sa účtujú zásoby tak ako píšeš.
Ale skladová evidencia musí byť vedená. Teda príjemkovaniu a výdajkam sa nevyhneš.
0 0
Michaela76 Michaela76

Michaela76 je offline (nepripojený) Michaela76

Veľmi pekne ďakujem Kathryn. Na 90% som si myslela, že to nie je správne tak, ako to bolo doteraz robené a nevedela som čo s tým ďalej. Ešte raz dík a pekný večer.
0 0
Kathryn Kathryn

Kathryn je offline (nepripojený) Kathryn

Vďačne a tiež ti želám pekný večer.
0 0
Michaela76 Michaela76

Michaela76 je offline (nepripojený) Michaela76

KEJKA Pozri príspevok
účtovne ide obstaranie do nákladov, a na konci roka sa účtujú zásoby tak ako píšeš.
Ale skladová evidencia musí byť vedená. Teda príjemkovaniu a výdajkam sa nevyhneš.
Takže príjemky a výdajky sú nutné zlo dúfam, že to náš soft zvládne alebo skôr, že ho zvládnem skôr ja ako on mňa... Ďakujem
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

Kto vie nech poradí: Ide o dopravnú firmu, ktorá má veľké množstvo aut, takže keď nám príde faktúra napríklad nejaké súčiastky, tá faktúra má aj 30 strán a ani tým niektorým skratkám pri súčiastkách nerozumiem. To mám fakt viesť takú podrobnú evidenciu a každý jednu súčiasktu tam zapísať??? Hovorím o spôsobe A. Najjednoduchšie by bolo viesť spôsob B a hodiť to hneď do spotreby, pretože ja vlastne ani neviem kedy sa tie súčiastky pomíňajú, vlastne keď príde faktúra už sú v podstate minuté, lenže sa plánuje prehodiť na túto s.r.o-čku aj pneuservis a tam by bolo lepšie viesť skladovú evidenciu a účtovať spôsob A, pôjde o predaj a to sa dá ustrážiť len prísnou skladovou evidenciou. Vie mi niekto poradiť či tie blbé súčiastky musím rozspisovať?, alebo ako to mám vlastne urobiť?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Silvia123 Pozri príspevok
Kto vie nech poradí: Ide o dopravnú firmu, ktorá má veľké množstvo aut, takže keď nám príde faktúra napríklad nejaké súčiastky, tá faktúra má aj 30 strán a ani tým niektorým skratkám pri súčiastkách nerozumiem. To mám fakt viesť takú podrobnú evidenciu a každý jednu súčiasktu tam zapísať??? Hovorím o spôsobe A. Najjednoduchšie by bolo viesť spôsob B a hodiť to hneď do spotreby, pretože ja vlastne ani neviem kedy sa tie súčiastky pomíňajú, vlastne keď príde faktúra už sú v podstate minuté, lenže sa plánuje prehodiť na túto s.r.o-čku aj pneuservis a tam by bolo lepšie viesť skladovú evidenciu a účtovať spôsob A, pôjde o predaj a to sa dá ustrážiť len prísnou skladovou evidenciou. Vie mi niekto poradiť či tie blbé súčiastky musím rozspisovať?, alebo ako to mám vlastne urobiť?
Pre zodpovedanie treba poznať obeh dokladov, organizačnú štruktúru.
Zhruba povedané...........
Sklad - musí byť skladník a ten vedie podrobnú evidenciu príjmu aj výdaja.
príjemku zaúčtuje účtovníčka jednou sumou.
Ak nie je sklad ani skladník, tak niekto fyzicky tie súčiastky preberie a rozdelí.
Faktúra môže byť zaúčtovaná priamo do spotreby na 501, resp.511 podľa rozhodnutia spoločnosti (podľa internej smernice). V tomto prípade by vecné odsúhlasenie faktúry malo spotrebu špecifikovať, minimálne tam uviesť EČ aut, na ktoré sa súčiastky spotrebovali, alebo v krátkej dobe spotrebujú.
Dnes si máloktorá firma dovolí kupovať "na sklad".
Pneuservis - samozrejme bez dôkladnej skladovej evidencie sa vám bude tovar/materiál ôstrácať jedna radosť.
0 0
kačkapoliačka kačkapoliačka

kačkapoliačka je offline (nepripojený) kačkapoliačka

Ahojte, mám otázku. Účtujeme spôsobom B. Každý nákup ide do spotreby. Keď kúpim kancelársky materiál, všetko rozdám po kanceláriách, kúpim čistiace - dám upratovačkám, OOPP tiež hneď dám ľuďom. Na konci roka som spravila "inventúru" tj. nemala som akú urobiť, lebo nemáme sklady (fyzicky), všetko je stav 0 za 0,- Sk. Len na papieri. Je to v poriadku? Neviem to ináč urobiť. díky za reakcie. kp
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
kačkapoliačka Pozri príspevok
Ahojte, mám otázku. Účtujeme spôsobom B. Každý nákup ide do spotreby. Keď kúpim kancelársky materiál, všetko rozdám po kanceláriách, kúpim čistiace - dám upratovačkám, OOPP tiež hneď dám ľuďom. Na konci roka som spravila "inventúru" tj. nemala som akú urobiť, lebo nemáme sklady (fyzicky), všetko je stav 0 za 0,- Sk. Len na papieri. Je to v poriadku? Neviem to ináč urobiť. díky za reakcie. kp
Účtuješ spôsobom B, teda všetko na 501. Zároveň sa jedná o spotrebný materiál, ktorý si vydala oproti podpisu zodpovedným osobám. V tomto prípade Ti ani nemalo čo ku koncu roka vykázať zostatok. Inventúra je O, 112 neupravuješ a teda máš všetko v poriadku.
0 0
kačkapoliačka kačkapoliačka

kačkapoliačka je offline (nepripojený) kačkapoliačka

Danila, veľmi pekne ďakujem, upokojila si ma. Všetko dobré kp
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať