Zavrieť

Porady

predaj auta

Prosím o odobrenie, prípadne opravu - vopred ďakujem.

Predávame osobný automobil zaradený v majteku firmy od roku 1995. Sme platci DPH. Faktúru vystavím BEZ DPH nakoľko ide o osobné auto, bez ohľadu komu ho predávam (či firme alebo FO) Príjem je POZD.
Ale nemám jasno v tom či môžem ja platca vystaviť faktúru bez DPH?

Ďalej chceme predať malé nákl. auto evidované v maj.firmy od 1998.
Tam budem fakturovať s DPH. Príjem tak isto POZD a DPH odvediem.
Neviem naisto či sa DPH-čka pri kúpe odpočítala, ale pokiaľ je v technickom že je to nákladné auto tak predpokladám že áno.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Osobné vozidlo predávaš bez DPH - napriek tomu, že si platca DPH. Nákladné auto predávaš s DPH.

    biba187 je offline (nepripojený) biba187

    biba187
    Prosím o opravu
    1. prepravca klient predal prepravcovi osobný automobil do 30.000,- Sk s DPH, bohužiaľ fa. už je zaplatená ... má byť správne bez DPH t.zn. že nevstupuje do DP DPH
    2. účtujeme v JU priamo do PR, následne do drobného hmotného majetku a evidencie áut, bude využívať na podnikateľské účely, daň z MV je zaplatená, uplatňujeme výdavky spojené s využívaním auta
    3. trošku ma mätie či túto situáciu zaúčtovať do skladu a účtovať ako materiál - zásoby?

    biba187 je offline (nepripojený) biba187

    biba187
    prosím o odpoveď na príspevok č.3
    mám ešte jednu otázku, sú povinný opraviť faktúru, keď ju zle vystavili s tou DPH na auto, má to byť bez DPH keď ide o osobný automobil.
    Tiež sa mi stáva pri klientovi, že faktúry ktoré im vystavujú t.j. došlé sú neni v poriadku napr. dátum dodania a iné nedostatky ale odmietajú to opraviť a mne robí problém to potom zaúčtovať, lebo ja dám podľa CMR, kde je skutočný dátum dodania a nie podľa zle vystavenej došlej fa. čo s tým ? dúfam, že to robím dobre.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Príspevok č.3, to Biba:

    1. Prepravca klient:
    § 42
    Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru,
    pri ktorom nebola odpočítaná daň

    Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods.

    2. nerozumiem. Či je prepravca klient, ......... nerozumiem súvislostiam týchto 3 bodov. Alebo je prepravca kupujúci OA. Ak je kupujúci. Môžete OA zaúčtovať do prev. réžie, pretože splňa podmienky v zákone (je do 30 tis. Sk...). Ak je potrebné automobil dať do prevádzyschopného stavu a je nevyhnutná oprava. Súčasťou OC OA je i oprava. Ak prevýši sumu 30 tis. Sk ide o DHM.

    3. Operatívna evidecia.

    biba187 je offline (nepripojený) biba187

    biba187
    ospravedlňujem sa zle som sa vyjadrila áno kupujúci OA je klient a zároveň je prepravca, Predávajúci OA je tiež prepravca, ďakujem Betka za odpoveď, tiež by som potrebovala aj na 4 príspevok pomoc.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.