Zavrieť

Porady

zrážka zo mzdy zamestnanca

Múdrosť musíš hľadať,hlúposť príde sama. ...viac
Krásny deň všetkým,
potrebovala by som poradiť vo veci zrážok zo mzdy zamestnanca.

Koncom februára t.r.2008 mi prišiel list od nemenovanej splátkovej spoločnosti s oslovenim na výkon zrážok zo mzdy nášho zamestnanca z dôvodu nesplácania revolvingového úveru,pričom sa spol.odvolávala na podpísanú Dohodu o zrážkach zo mzdy,kt.je súčasťou ich úverovej zmluvy.Vec som prediskutovala so zamestnancom,kt.so zrážkami nesúhlasil.List som teda ignorovala s argumentom,že zrážky môžem vykonať len na základe súdneho rozhodnutia,príkazu.Zamestnanec bol informovaný a ubezpečil ma,že úver spláca.

Koncom júna si však spoločnosť poslala ďalší list - dožiadanie zrážok.Kde uvádzajú,že máme povinnosť ich podpísanú Dohodu o zrážkach zo mzdy plniť od okamihu predloženia.Inak sme ako platiteľ mzdy zodpovední za vzniknutú škodu,ktorej náhradu si budú upatňovať v občiansko-právnom konaní. Nechcem spôsobiť škodu svojmu zametnávateľovi z dôvodu neznalosti.
Ako sa prosím k tejto výzve postaviť ??
Usporiadat
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Pozri si § 551 Občianskeho zákonníka (priložila som ho) a preštuduj si túto tému: http://www.porada.sk/t26710-vykony-r...y-zo-mzdy.html
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak sa jedná o dohodu o zrážkach zo mzdy podľa §551 Občianskeho zákonníka, vzťahujú sa na ňu rovnaké pravidlá ako na výkony rozhodnutia podľa Občianskeho súdneho poriadku. Zamestnávateľ je povinný tieto zrážky zrážať.
0 0
Airam25 Airam25

Airam25 je offline (nepripojený) Airam25

Múdrosť musíš hľadať,hlúposť príde sama. ...viac
ĎAKUJEM veľmi za pomoc.Už mi je to jasnejšie.Tak už len vypočítať správne výšku zrážky.
Pekný snečný deň všetkým.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

tam tuším nevypočítavaš nič, v dohode je jasne určená mesačná splátka
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Aj ak je v dohode určená mesačná suma, zraziť možno najviac toľko, koľko vyjde jedna tretina. V tomto treba rešpekovať Občiansky súdny poriadok §281 - "Vykonávať zrážky zo mzdy vo väčšom rozsahu, ako dovoľujú ustanovenia tohto zákona, je neprípustné, a to i keď s tým povinný súhlasí."
0 0
Airam25 Airam25

Airam25 je offline (nepripojený) Airam25

Múdrosť musíš hľadať,hlúposť príde sama. ...viac
Jana Motyčková Pozri príspevok
Aj ak je v dohode určená mesačná suma, zraziť možno najviac toľko, koľko vyjde jedna tretina. V tomto treba rešpekovať Občiansky súdny poriadok §281 - "Vykonávať zrážky zo mzdy vo väčšom rozsahu, ako dovoľujú ustanovenia tohto zákona, je neprípustné, a to i keď s tým povinný súhlasí."

V dohode je mesačná splátka 1.200,- Sk, ale spoločnosť požaduje zrážky vo výške 2-násobku splátky 2.400,- Sk. Ak som teda správne pochopila § 551 :"...zrážky zo mzdy nesmú byť väčšie, než by boli zrážky pri výkone rozhodnutia" mala by som to zjavne prepočítať.
Stále platí živ.minimum 5.390,-Sk ako uvádza výborná tabulka Zity4 ?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Airam25 Pozri príspevok
V dohode je mesačná splátka 1.200,- Sk, ale spoločnosť požaduje zrážky vo výške 2-násobku splátky 2.400,- Sk. Ak som teda správne pochopila § 551 :"...zrážky zo mzdy nesmú byť väčšie, než by boli zrážky pri výkone rozhodnutia" mala by som to zjavne prepočítať.
Stále platí živ.minimum 5.390,-Sk ako uvádza výborná tabulka Zity4 ?
Životné minimum 5390,- Sk platí len od 1. 7. 2008. Do 30.6. 2008 platilo ŽM 5130,- Sk. V tej téme o výkonoch rozhodnutia máš aj prehľad úprav ŽM - čísla Opatrení MPSVaR, ktorými sa upravovali sumy ŽM v jednotlivých rokoch.
Naposledy upravil Zita4 : 14.07.08 at 10:01 Dôvod: doplnenie
0 0
Airam25 Airam25

Airam25 je offline (nepripojený) Airam25

Múdrosť musíš hľadať,hlúposť príde sama. ...viac
Airam25 Pozri príspevok
V dohode je mesačná splátka 1.200,- Sk, ale spoločnosť požaduje zrážky vo výške 2-násobku splátky 2.400,- Sk. Ak som teda správne pochopila § 551 :"...zrážky zo mzdy nesmú byť väčšie, než by boli zrážky pri výkone rozhodnutia" mala by som to zjavne prepočítať.
Stále platí živ.minimum 5.390,-Sk ako uvádza výborná tabulka Zity4 ?
Posúvam otázku.
0 0
Tony1 Tony1

Tony1 je offline (nepripojený) Tony1

ja by som to tiež preratala, nedala by som mu taku sumu ako si napise spoločnosť.
Ak je suma 2400,- v "norme", tak jej možeš stiahnuť tuto sumu.
0 0
Airam25 Airam25

Airam25 je offline (nepripojený) Airam25

Múdrosť musíš hľadať,hlúposť príde sama. ...viac
Ďakujem. Ešte jedna otázka : čisty príjem v mesiaci sa berie do výpočtu už aj s daňovým bonusom alebo bez neho.Vo výpl.páske je totiž čistý príjem uvádzaná suma bez daň.bonusu.
0 0
Tony1 Tony1

Tony1 je offline (nepripojený) Tony1

Hruby prijem - odvody - daň = CISTY PRIJEM
Ako ja viem, neberie sa tam bonus a robim aj ja exekucne zrazky a pod.
0 0
Airam25 Airam25

Airam25 je offline (nepripojený) Airam25

Múdrosť musíš hľadať,hlúposť príde sama. ...viac
Tak teraz som trochu dopletena.Môžem poprosiť overiť správnosť výpočtu:

čisty príjem 17.906-3.078(na povin.)-3.846(manž.+2deti) = 10.982,-Sk
10.982 - 7695 (150% ŽM) = 3.287,-Sk Teda zrážka zamestnanca 1/3 je 1.096,- Sk.??
0 0
Tony1 Tony1

Tony1 je offline (nepripojený) Tony1

10982 - 7695 = 3287,-
7695/3 = 2565,-
_________________

3287 + 2565 = 5852,- zrážka zo mzdy
0 0
Airam25 Airam25

Airam25 je offline (nepripojený) Airam25

Múdrosť musíš hľadať,hlúposť príde sama. ...viac
Ďakujem.Toto čislo sa mi objavilo v tabulke výpočtu,ale na 1/3 zrážky sa mi to zdalo veľa.Tzn.že požadovaná zrážka 2.400,-Sk je v povolenej hranici.
Ešte raz ďakujem za pomoc.
0 0
jales jales

jales je offline (nepripojený) jales

Ja by som sa chcela spýtať, ak má pracovník aj 1/3 exekúciu a mám tu ešte aj 2 dohody o zrážkach do splátkových spoločnosti. Robím najprv tu exekúciu a potom z druhej tretiny zrážky pre splátokové spoločnosti? Dobre som to pochopila? Robím to 1 x.
Ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nie, prednostne sa zráža to, čo prišlo prvé. Všetky tri zrážky sú neprednostné, na ich uspokojenie je možné použiť len prvú tretinu. Nemožno zrážať z druhej tretiny. T.j. prvá exekúcia sa zráža až kým sa nevyrovná, potom as začne zrážať druhá atď. U tých zrážok, ktoré nie je možné zrážať treba exektútorovi, resp. spoločnostiam oznámiť že nemožno zrážať, lebo sa už zráža zrážka, ktorá prišla skôr. Ak by sme ale išli do detailov, u zrážok podľa občianskeho súdneho poriadku sa pri výpočte čistej mzdy neodpočítava poistné, takže mala by nejaká menšia suma vyjsť aj na zrážku pre splátkové spoločnosti.
0 0
jales jales

jales je offline (nepripojený) jales

Čiže exekúcia ak nie je výživné alebo tie čo sú určené ako prednostné zrážky sa ráta do tej skupiny ako neprednostné. A ak najprv prišli tie zrážky pre HOmeCredit vykonávam ich najprv a až potom tú exekúciu (je to pre T mobile). A ešte sa chcem spýtať, neviem či som to dobre pochopila, môžem urobiť zrážku z tej sumy čo mi výjde nad 150 % živ. minima + tú prvú tretinu, či len tú prvú tretinu.
Ak máš 1. x ten problém nevieš sa jednoducho z toho vymotať, tak ťažko je to všade vysvetlené.
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

jales Pozri príspevok
A ešte sa chcem spýtať, neviem či som to dobre pochopila, môžem urobiť zrážku z tej sumy čo mi výjde nad 150 % živ. minima + tú prvú tretinu, či len tú prvú tretinu.
Ak máš 1. x ten problém nevieš sa jednoducho z toho vymotať, tak ťažko je to všade vysvetlené.
presne, na zrazenie bežnej pohľadávky použiješ sumu 1/3 + suma, nad 150 % živ. minima, ak by prišli dve bežné pohľadávky v ten istý dátum, tak ich budeš zrážať pomerne z tejto sumy, ak prídu jedna po druhej, tak najprv budeš postupne uhrádzať prvú a potom druhú pohľadávku - teda podľa poradia ako prišli
0 0
jales jales

jales je offline (nepripojený) jales

Veľmi pekne ďakujem.
0 0
engi72 engi72

engi72 je offline (nepripojený) engi72

mama
mám otázku pri výpočte v tabulke sa píše život. minimum 5390 a z toho sú aj percentá na nepostihnuteľnú časľ mzdy ale toto je suma na dospelú osobu, a ak sú v rodine aj 2 deti , nemá to byť súčet súm život. minima, teda aj na dve deti ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať