Zavrieť

Porady

Nepočítané kurzové rozdiely

Ahojte poraďáci,
chcem sa s vami poradiť ako mám riešiť to, keď predošlý účtovník pri pohľadávkach a záväzkoch v cudzej mene nepočítal kurzové rozdiely k 31.12.2007. Mám ich nechať v takej výške ako ich mám uvedené a na základe toho počítať kurzové rozdiely pri úhradach, alebo upraviť počiatočné stavy tak ako by mali byť po prepočítaní kurzom k 31.12.2007?
Ďakujem za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ak by si chcela upraviť PS k 1.1.08, musela by si aj KS k 31.12.07, bez toho to neide, KS=PS .AK to nie sú výzmané sumy zaúčtuj ich v roku 2008 cez účty 563, 663.

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Tweety Pozri príspevok
    Ak by si chcela upraviť PS k 1.1.08, musela by si aj KS k 31.12.07, bez toho to neide, KS=PS .AK to nie sú výzmané sumy zaúčtuj ich v roku 2008 cez účty 563, 663.
    Ja som sa zle vyjadrila, PS zaúčtujem tak ako sú KS a k 1.1. by som upravila sumy tak ako majú byť. A potom účet 563,663 budú teda pripočitateľná položka že? A čo by sa stalo keby som to nechala tak?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    KvetkaK Pozri príspevok
    Ja som sa zle vyjadrila, PS zaúčtujem tak ako sú KS a k 1.1. by som upravila sumy tak ako majú byť. A potom účet 563,663 budú teda pripočitateľná položka že? A čo by sa stalo keby som to nechala tak?
    Chceš vstupovať do roku 2007? Potom musíš podať DDP, nové výkazy... Lepší spôsob je zaúčtovať ich do roku 2008- ale nebudú dań uznané.( nesúvisia s rokom 2008).

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    KvetkaK Pozri príspevok
    Ja som sa zle vyjadrila, PS zaúčtujem tak ako sú KS a k 1.1. by som upravila sumy tak ako majú byť. A potom účet 563,663 budú teda pripočitateľná položka že? A čo by sa stalo keby som to nechala tak?
    Keď to necháš tak, potom pri inkase pohľadávok resp. úhrade záväzkov ti vznikne KR na 563, 663, ktorý nebude celý súvisieť s r.2008.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    KvetkaK Pozri príspevok
    Ja som sa zle vyjadrila, PS zaúčtujem tak ako sú KS a k 1.1. by som upravila sumy tak ako majú byť. A potom účet 563,663 budú teda pripočitateľná položka že? A čo by sa stalo keby som to nechala tak?
    Jedna vec je účtovanie kurzových rozdielov - o tom nám hovorí §24 postupov účtovania, druhá vec je ich zahrnutie do základu dane. V tom druhom prípade by som sa pozrel na §17, odst. 17 zákona o dani z príjmov, či sa nepostupovalo podľa toho; ak nie, treba sa pozrieť na saldo 563/663 - ak výnosy z tohoto titulu neboli premietnuté do DPPO, tak to treba asi korigovať (v prípade straty z tohoto titulu takúto povinnosť nemáš)...

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Tweety Pozri príspevok
    Chceš vstupovať do roku 2007? Potom musíš podať DDP, nové výkazy... Lepší spôsob je zaúčtovať ich do roku 2008- ale nebudú dań uznané.( nesúvisia s rokom 2008).
    Tweety ja som nechcem vstupovať do roku 2007, ja som mala na mysli úpravu k 1.1.2008. Takže v každom prípade to treba upraviť, a prerátať pohľadávky a záväzky a zistiť či celkovo vyjde kurzová strata alebo zisk? A teda ak by mi vyšiel zisk, muselo by sa podať dodatočné daňové priznanie. Dobre tomu rozumiem?

    Dixxinka je offline (nepripojený) Dixxinka

    Nám účtovnú firmu Dixxinka
    Ja by som postupovala tak, že by som vypočítala precenenie dodatočne a zaúčtovala ho k 1.1.2008 na nedaňové účty. Tým by som ošetrila vplyv na náklady a výnosy roku 2008.

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Dixxinka Pozri príspevok
    Ja by som postupovala tak, že by som vypočítala precenenie dodatočne a zaúčtovala ho k 1.1.2008 na nedaňové účty. Tým by som ošetrila vplyv na náklady a výnosy roku 2008.
    Aj som sa to nakoniec rozhodla takto urobiť, len sa chcem ešte poradiť na aký účet to zaúčtovať? Mám to normálne účtovať na účet 563 a 663, s tým že si vytvorím analytiku že je to nedaňový náklad,výnos? Alebo radšej použiť iný účet?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    KvetkaK Pozri príspevok
    Aj som sa to nakoniec rozhodla takto urobiť, len sa chcem ešte poradiť na aký účet to zaúčtovať? Mám to normálne účtovať na účet 563 a 663, s tým že si vytvorím analytiku že je to nedaňový náklad,výnos? Alebo radšej použiť iný účet?
    Ak si sa takto rozhodla, tak použi účty 563, 663- ak ide o nevýznamné sumy účtujeme na účtoch, ktorých sa náklady a výnosy týkajú. Samozrejme s nedaňovou analytikou.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ak ide naozaj o nevýznamné chyby, účtujeme v roku 2008.

    Ak by bol predsa kurzový zisk vyšší, podala by som DDP PO. Kde postupujem z HV pred zdanením rok 2007-riadok 100. Vypíšem riadok 180 ako ostatné položky zvyšujúce riadok 100, neuvedené na r.110 -170,

    Vyplňam potom celé DDP a dôsleden vyplními riadky 920 ........., kde je potrebné vyplniť i dátum zistenia vyššej DP.

    V mieste pre osobitné záznamy by som uviedla skutočnosti na základe, kt. som podala DDP.

    Doplatíte daň, Súvahu a výsledovku nevyplňate, ani neodovzdávate, keďže ide o nevýznamné chyby, o kt. účtujete v roku 2008. V mieste pre osob. záznam by som uviedla, že sa jedná o nevýznamné chyby min. UO, o kt. UJ účtuje v roku 2008. A potom 563, 663 si riadne označne ako "nedańové" ako uvádza Tweety

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Tweety Pozri príspevok
    Ak si sa takto rozhodla, tak použi účty 563, 663- ak ide o nevýznamné sumy účtujeme na účtoch, ktorých sa náklady a výnosy týkajú. Samozrejme s nedaňovou analytikou.
    Ani nie že rozhodla, ale myslím že je to asi najsprávnejšie keď to upravím tak ako by to malo byť po počítaní kurzových rozdielov k 31.12.2007. Alebo myslíš, že to nechať tak a neriešiť to?
    Keď som počítala rozdiel medzi kurzovým ziskom a stratou, tak strata vychádza vyššia. Takže dodatočné určite robiť nebudem.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    KvetkaK Pozri príspevok
    Ani nie že rozhodla, ale myslím že je to asi najsprávnejšie keď to upravím tak ako by to malo byť po počítaní kurzových rozdielov k 31.12.2007. Alebo myslíš, že to nechať tak a neriešiť to?
    Keď som počítala rozdiel medzi kurzovým ziskom a stratou, tak strata vychádza vyššia. Takže dodatočné určite robiť nebudem.
    Určite to nenechaj tak, zaúčtovať to treba, veď v roku 2007 zaúčtované neboli a podľa postupov sa tak malo stať.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Stefan2005 Pozri príspevok
    Jedna vec je účtovanie kurzových rozdielov - o tom nám hovorí §24 postupov účtovania, druhá vec je ich zahrnutie do základu dane. V tom druhom prípade by som sa pozrel na §17, odst. 17 zákona o dani z príjmov, či sa nepostupovalo podľa toho; ak nie, treba sa pozrieť na saldo 563/663 - ak výnosy z tohoto titulu neboli premietnuté do DPPO, tak to treba asi korigovať (v prípade straty z tohoto titulu takúto povinnosť nemáš)...
    prehliadla som vyjadrenie k tomuto príspevku?
    To je dôležité pre dalsí postup.
    Všetky príspevky riešia aj daňové hľadisko, ale je to nutné?

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Tweety Pozri príspevok
    Určite to nenechaj tak, zaúčtovať to treba, veď v roku 2007 zaúčtované neboli a podľa postupov sa tak malo stať.
    Ďakujem Tweety za utvrdenie. Aj keď sa mi to teraz ťažšie účtuje, lebo som si predtým nahodila počiatočné stavy prepočítané kurzom k 31.12.2007, keďže som ešte nemala k dispozícií PS od predošlého účtovníka. A teraz sa mi to dosť komplikovane opravuje .
    Ešte raz ďakujem za rady.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.