Zavrieť

Porady

Dan z kupy nehnutelnosti

Dobry den prajem,

ja by som sa chcel spytat, ako je to s danou z kupy nehnutelnosti.
Pred istym casom som kupil byt a dopocul som sa, ze vraj by som mal zaplatit nejaku dan za to, alebo uviest to v danovom priznani.
Mohli by ste mi niekto poradit prosim, o aku dan sa presne jedna?
Som zamestnanec a danove priznanie podava za mna zamestnavatel, mam mu to nahlasit, alebo si to mam sam vyplnit?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Ericeqh Pozri príspevok
    A to znamena ze ak mam rozdiel napr 10 000 eur tak z toho platim 19%? Spravne som to pochopil?
    Vyššie sa jedná o daň z nehnuteľnosti...
    Ty sa pýtaš na daň z príjmov... V tom prípade uvažuješ správne.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    eEDOo Pozri príspevok
    Dobry den prajem,

    ja by som sa chcel spytat, ako je to s danou z kupy nehnutelnosti.
    Pred istym casom som kupil byt a dopocul som sa, ze vraj by som mal zaplatit nejaku dan za to, alebo uviest to v danovom priznani.
    Mohli by ste mi niekto poradit prosim, o aku dan sa presne jedna?
    Som zamestnanec a danove priznanie podava za mna zamestnavatel, mam mu to nahlasit, alebo si to mam sam vyplnit?

    Dakujem
    Pri kúpe nehnuteľnosti neplatíš žiadnu daň. Po zápise do katastra, keď obdržíš vlastnícky list, písomne nahlásiš na obecný úrad, že si kúpil nehnuteľnosť. Do konca januára budúceho roku, t.j. v roku, v ktorom vlastníš nehnuteľnosť k 1.1., musíš podať na obecný úrad Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti a keď Ti príde výmer, tak túto daň zaplatíš.

    Ericeqh je offline (nepripojený) Ericeqh

    Ericeqh
    A ako je to v priprade ked nehnutelnost predam este v tom roku, v ktorom som ju nadobudol?

    moriteru je offline (nepripojený) moriteru

    moriteru
    Anja111 Pozri príspevok
    Pri kúpe nehnuteľnosti neplatíš žiadnu daň. Po zápise do katastra, keď obdržíš vlastnícky list, písomne nahlásiš na obecný úrad, že si kúpil nehnuteľnosť. Do konca januára budúceho roku, t.j. v roku, v ktorom vlastníš nehnuteľnosť k 1.1., musíš podať na obecný úrad Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti a keď Ti príde výmer, tak túto daň zaplatíš.
    To bolo "daňové" ? - nie majetkové priznanie?

    moriteru je offline (nepripojený) moriteru

    moriteru
    Ericeqh Pozri príspevok
    A ako je to v priprade ked nehnutelnost predam este v tom roku, v ktorom som ju nadobudol?
    V tom prípade "obchoduješ" a platíš daň z " rozdielu".

    Ericeqh je offline (nepripojený) Ericeqh

    Ericeqh
    moriteru Pozri príspevok
    V tom prípade "obchoduješ" a platíš daň z " rozdielu".
    A to znamena ze ak mam rozdiel napr 10 000 eur tak z toho platim 19%? Spravne som to pochopil?

    Silviah1 je offline (nepripojený) Silviah1

    Silviah1
    Prosím poraďte, myslím že som v správnej téme. Minulý rok som darovala mame byt teraz mám podať 0 majetkové priznanie s kópiou z katastra, že už nie som majiteľkou? A druhá otázka mama dostala ten byt darom v lete a v zime ho preadala v jeden rok má podať majetkové priznanie? Daňové mi je jasné ja nič nepriznávam a mama prizná 19% z predajnej sumy mínus náklady, aspoň dúfam. Poradíte? ďakujem sis

    Dan z kupy nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.