Zavrieť

Porady

Popraskaná betónová platňa

Anketa: Čo s popraskaným betónom

Počet hlasujúcich
4. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • Platňu rozbiť a nanovo zabetónovať

    2 50.00%
  • Praskliny sanovať

    2 50.00%
  • Platňu nechať tak ako je

    0 0%
Na stavbe rodinného domu nám popraskala čerstvo zabetónovaná platňa nad prvým podlažím. Platňa je montovaná z tvárnic Premac (hrúbka platne 24 cm) a na krajoch sú z venca vysunuté balkóny (armované železom v dvoch vrstvách) kde je betón hrubý 10cm, hĺbka baklóna je 1m. Práve v oblasti balkónov sa objavili praskliny, hrubé až 2mm a dlhé až 70cm. Jednu prasklinu som vyvŕtal a v hĺbke 4cm bola stále zreteľná, pravdepodobne je v celom priereze platne. Praskliny sa objavili pri prvom zalievaní cca 6 hodín po betonáži. Ako je možné tento problém riešiť?
Naposledy upravil harry345 : 13.07.08 at 21:15 Dôvod: pridanie obrázku
DSCF1370.JPG  
DSCF1375.JPG  
1/1
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Takto na diaľku ked to nevidím je to ťažko posúdiť . Bolo by dobré aby ste k tomu zavolali stavebný dozor projektanta a hlavne statika. len oni môžu posúdiť na mieste čo s tým.
    Môj názor:Nemalo by to byť , ale ak máte armatúru urobenú kvalitne a hlavne podľa výkresov tak to nie je až taký problém.Ten balkón nedrží v lufte betón ale oceľové armatúry tzv tiahla . Betón je len výplň.Je dobré tieto praskliny vyplniť cementovým mliekom , alebo špeciálnymi prípravkami na to určenými.HILTI, a pod.

    noman1 je offline (nepripojený) noman1

    noman1
    nemusíš sa báť-toto sú praskliny kt. vznikli v dôsledku zmrašťovania betónu-teda nie sú statické - je to dôsledok toho že bol kvalitný cement a asi aj vyššia pevnosť ako 20 MPA, ak sa to stalo tak rýchlo po zalianí....

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    noman1 Pozri príspevok
    nemusíš sa báť-toto sú praskliny kt. vznikli v dôsledku zmrašťovania betónu-teda nie sú statické - je to dôsledok toho že bol kvalitný cement a asi aj vyššia pevnosť ako 20 MPA, ak sa to stalo tak rýchlo po zalianí....
    ked je tam vystuz tak nemohli vzniknut zmrastovanim, teoreticky by mohli vzniknut ak by zle polievali... ale zda sa ze to tak nebolo... ked su pri balkonoch
    urcite treba zavolat statika, najlepsie toho kto robil projekt

    Peter Briatka je offline (nepripojený) Peter Briatka

    Peter Briatka
    chandler Pozri príspevok
    ked je tam vystuz tak nemohli vzniknut zmrastovanim, teoreticky by mohli vzniknut ak by zle polievali... ale zda sa ze to tak nebolo... ked su pri balkonoch
    urcite treba zavolat statika, najlepsie toho kto robil projekt
    Vychadzam z predpokladu, ze betonaz bola prevedena len nedavno (pokial viem dost horuce obdobie na Slovensku). Pravdepodobne sa jedna o kontrakcne trhliny inak nazyvane aj zmrastovanie. Co sa tyka obmedzenia (alebo dokonca zamedzenia) vzniku tychto trhlin vystuzou je to mozne pri velkom percente vystuzenia a aj to len pri obojsmernom vystuzovani. Bezne balkony na rodinnych domoch sa vystuzuju v jednom smere (co je vsetko spravne). Preto si dovolujem nesuhlasit s citovanym stanoviskom. Je mozne ze trhliny su paralelne s hlavnou vystuzou a teda kolme na rozdelovaciu. Co sa tyka popisanej doby vzniku trhliny - vznik v case najvysej teploty betonu ked hydratacia pomaly vrcholila... to znamena povrch mal byt vlhceny tieneny atd atd... PS: Uz bolo spominane, ze trhliny zrejme nemaju na staticku funkciu balkona vplyv s cim plne suhlasim. Ak sa rozhodnete nejako ich opravovat, doporucujem vyrezat kazdych 10-15 cm drazky vlozit spiralove drotiky a zaliat epoxidom. Ak sa jedna o balkon - ja osobne by som sa nezaoberal opravou trhlin a dalsich vrstvach podlahy balkona pouzil materialy na baze polymerov, ktore dokazu premostit zmenu sirky trhliny bezne aj 4 mm (3mm hruby PUR nater - pod naslednu vrstvu).

    AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

    AndrejG
    Aky beton si daval? My sme betonovali minuly rok aj zakladovu dosku, aj strop, boli velke horucavy, strop sa napr. polieval iba prvy den a nikde ani vlasocnica, ani teraz po roku. Beton sme davali B30.

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    uz som na to asi prisiel
    ked je to pri balkonoch, tak asi bolo debnenie podstojkovane tak ze sa pri zatazeni betonom trocha zatlacilo do zeme a preto tie trhliny...
    inac to nedava zmysel, lebo vsetko ostatne by sa prejavilo aj inde, nie len pri balkonoch.
    mohol by tam byt problem pri spoji betonu na premacu - ten ma len 4-5cm a dosky balkona ktora ma 10 cm.. ale to by sa prejavilo az po odebneni.

    harry345 je offline (nepripojený) harry345

    harry345
    Betón bol dovezený, predpokladám že B20 (tak je to v projekte, realizovala to firma). V deň betonáže bolo veľmi teplo, navyše poriadne fúkalo - čo je pre vysušovanie ešte horšie ako teplo. Mám tiež pocit že murári pred vyliatím betónu nepoliali šalung.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Šalung sa polieva hlavne preto aby sa dosky pri ošalovávaní ľahšie odlepili od nového betónu.S tou prasklinou asi nebude mať táto skutočnosť nič spoločné.

    harry345 je offline (nepripojený) harry345

    harry345
    Podľa mňa sa šalung (a priľahlé murivo) polieva preto, aby nevysal vodu z betónu, a aby teda nenastalo rýchle zmrašťovanie betónu.

    vhudymac je offline (nepripojený) vhudymac

    vhudymac
    my sme betonovali strop premaco pri 30 stupnoch a nepopraskal vobec. Beton bol B20, ale ja som polieval cele doobeda

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.