Zavrieť

Porady

Fa vystavená v SKK, úhrada v EUR

Vystavili sme partnerovi (registrovaný platca DPH v SR) za služby dodané v SR faktúru v SKK, chce ju ale uhradiť v EUR. Ja stále tvrdím, že nám tam môže vzniknúť kurzový rozdiel, lebo ich banka má iný kurz ako naša a čo potom s tým rozdielom?

Bude mi to stále visieť ako neuhradené...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ZuzanaP Pozri príspevok
    Vystavili sme partnerovi (registrovaný platca DPH v SR) za služby dodané v SR faktúru v SKK, chce ju ale uhradiť v EUR. Ja stále tvrdím, že nám tam môže vzniknúť kurzový rozdiel, lebo ich banka má iný kurz ako naša a čo potom s tým rozdielom?

    Bude mi to stále visieť ako neuhradené...
    Nič s tým neurobíš. Bude to kurzový rozdiel, ktorý vyrovnáš v knihe pohľadávok, nakoľko o kurzových rozdieloch vzniknutých pri úhradách v JÚ sa neúčtuje.

    Zakázať úhradu v EUR nemôžte.

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Môže to uhradiť aj v EUR a v účtovníctve Ti tak vznikne kurzový rozdiel. V jednoduchom účtovníctve do peňažného denníka dáš sumu, čo Ti príde na účet a ten kurzový rozdiel dorovnáš len v knihe pohľadávok.
    Niektoré programy to dorovnávajú automaticky.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    smith Pozri príspevok
    Nič s tým neurobíš. Bude to kurzový rozdiel, ktorý vyrovnáš v knihe pohľadávok, nakoľko o kurzových rozdieloch vzniknutých pri úhradách v JÚ sa neúčtuje.

    Zakázať úhradu v EUR nemôžte.
    AJ keď to nie je v EUR vystavená fa? Veď na tom môžeme byť škodní.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ZuzanaP Pozri príspevok
    AJ keď to nie je v EUR vystavená fa? Veď na tom môžeme byť škodní.
    Aj keď je to v SKK.

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    smith Pozri príspevok
    Aj keď je to v SKK.
    A nemala by byť úhrada v cudzej mene až po dohode obidvoch zúčastnených strán?
    Taká malá podotázka.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    KvetkaK Pozri príspevok
    A nemala by byť úhrada v cudzej mene až po dohode obidvoch zúčastnených strán?
    Taká malá podotázka.
    Príklad: Mám platiť za niečo, ale nemám SKK len EUR k dispozícii. A nechcem zameniť. Ako sa dohodneme?

    Podľa mňa ak nie je niekde v zmluvnom vzťahu uvedené výslovne úhrada v SKK, tak môže platiť aj trebás v čínskych yuanoch.

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    smith Pozri príspevok
    Príklad: Mám platiť za niečo, ale nemám SKK len EUR k dispozícii. A nechcem zameniť. Ako sa dohodneme?

    Podľa mňa ak nie je niekde v zmluvnom vzťahu uvedené výslovne úhrada v SKK, tak môže platiť aj trebás v čínskych yuanoch.
    Asi máš pravdu, ak to nieje uvedené v zmluve, tak naozaj to môže zaplatiť aj v inej mene.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    To áno. Ale podmienky úhrady by sa mali dohodnúť. Nie je možné pohľadávku 100 tis. zaplatiť napr. protihodnotou 3 EUR len preto, že je to v cudzej mene. Pritiahla som to za vlasy ale naznačujem, že ani úhrada v cudzej mene nie je na svojvôli druhej strany. Celý rozdiel nemusí byť kurzový. Môže to byť aj reálny nedoplatok, alebo preplatok faktúry.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    No veď mne ide hlavne o ten nedoplatok, lebo určite vznikne, nakoľko naša koruna posilnila voči EUR. Obchodný partner nemá dostatok financií v SKK, preto chce úhradu v EUR. Keby sme mali rovnakú banku, tak by to teoreticky šlo. Pozrel by si aktuálny kurz, prepočítal by úhradu na EUR a nám poslal.


    Doplnené: 15.07.2008
    Partner sa predsa len rozhodol o úhrade v SKK, lebo by bol na tom aj on stratový.
    Naposledy upravil ZuzanaP : 15.07.08 at 11:24

    Fa vystavená v SKK, úhrada v EUR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.