Zavrieť

Porady

Faktúra pred vznikom platcovstva DPH

Dobrý večer. Vedel by mi niekto poradiť?

Firma s.r.o. vznikla 01.07.2008, platca DPH je od 01.08.2008 (je to potvrdené DÚ). Potrebuje firma faktúrovať v mesiaci 07/2008. Odberatelia žiadajú odpočítavať DPH, musí byť faktúra s DPH. Čo poradíte?

1. Vystaviť predfaktúru a potom keď prídu peniaze na účet tak vystaviť ostrú faktúru.

a. A ak by nastalo to, že mi prídu peniaze ešte do konca 07/2008 keď nie som platca tak by som vystavila ostrú faktúru bez DPH (spolu: 10.000,- Sk).

b. Keď prídu tie peniaze už po 01.08.2008 keď som už platca tak vystavím faktúru s DPH (napr. PFA bude na 10.000,- Sk, ostrá faktúra bude: základ + DPH = 10.000,-Sk s DPH ).

Bude to tak správne? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    SMartina Pozri príspevok
    Potrebuje firma faktúrovať v mesiaci 07/2008.

    Firma nemôže "potrebovať" fakturovať a odberatelia nemôžu "žiadať" fakturovať s DPH pokiaľ nie ste platiteľmi v mesiaci 07/2008. Faktúra sa vystavuje a hlavne povinnosť platiť/odpočítať DPH vzniká dňom dodania. Deň dodania pri prijatej zálohe je deň prijatia platby.

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    A ešte jedna otázočka. Ostrú faktúru vystavím s dátumom keď prídu peniaze na účet (to bude dátum daňovej povinnosti).
    Monika Kováčová
    SMartina Pozri príspevok
    1. Vystaviť predfaktúru a potom keď prídu peniaze na účet tak vystaviť ostrú faktúru.

    a. A ak by nastalo to, že mi prídu peniaze ešte do konca 07/2008 keď nie som platca tak by som vystavila ostrú faktúru bez DPH (spolu: 10.000,- Sk).

    b. Keď prídu tie peniaze už po 01.08.2008 keď som už platca tak vystavím faktúru s DPH (napr. PFA bude na 10.000,- Sk, ostrá faktúra bude: základ + DPH = 10.000,-Sk s DPH ).

    Bude to tak správne? Ďakujem.
    budem teda pokračovať: vystavíš predfa ako neplatca DPH bez DPH : t.j. čo vyriešiš, ak odberatelia "potrebujú odpočítať" DPH? Nič, nemôžu DPH odpočítať. Vystavíš ostrú fa keď prídu peniaze na účet v 8/08 : ale to môžeš rovno urobiť klasickú fa pri dodaní tovaru, pretože odberatelia budú mať nárok na odpočítanie dane až v 8/08

    Ďalej: ako platiteľ DPH máš povinnosť uvádzať na faktúrach svoje IČ DPH. Toto číslo ti bude vo fa v 7/08 chýbať, t.j. odberateľ si DPH nemôže odpočítať...

    Faktúra pred vznikom platcovstva DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.