Zavrieť

Porady

pitný režim

Dobrý deň, o účtovaní nápojov som si tu všeličo prečítala, ale všetko sa väčšinou týka podvojného účtovníctva a či je tam odpočet DPH alebo nie. A to nepotrebujem. Len ma zaujíma, či v normálnom kanclíku, kde sú dvaja zamestnanci - teda jeden z nich je živnostník a druhý zamestnanec, sa dajú za nejakých okolností nakupovať do nákladov nápoje. Zo všetkého, čo som tu prečítala, mi vychádza, že nie, pretože na chodbe sa nachádza pitná voda z kohútika a nie je to nijaké rizikové zamestnanie, kde by nedodržanie pitného režimu ohrozilo život. Ak je to tak, dajte mi nejakú inteligentnú odpoveď, ktorú môžem tomu "šéfovi" ponúknuť. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    maaato je offline (nepripojený) maaato

    maaato
    Dobry den,
    cchem sa spytat ci si mozem dat do nakladov ako vydavky aj mineralnu vodu?
    Som len sam a budem mat aj gastrolistky. Je to mozne ci nie?
    Dakujeem

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Ak nechcete piť vodu z vodovodu (samozrejme pitnú), kľudne si po dohode zo "šéfom" môžete nakúpiť minerálky, alebo iné nápoje a účtovať ich v JU ako VNZD. Pri cene 15,-SKK ( 0,50 €) za 1,5 až 2 litrovú fľašu je to za mesiac cca 300,-SKK (9,96 €). To ešte žiadneho podnikateľa nepoložilo.

    plavčík je offline (nepripojený) plavčík

    človek s dušou plavčík
    súhlasím s ekopo.....

    v zmysle zákona máte totiž zabezpečenú pitnú vodu.

    Peterika je offline (nepripojený) Peterika

    Peterika
    iriska Pozri príspevok
    Dobrý deň, o účtovaní nápojov som si tu všeličo prečítala, ale všetko sa väčšinou týka podvojného účtovníctva a či je tam odpočet DPH alebo nie. A to nepotrebujem. Len ma zaujíma, či v normálnom kanclíku, kde sú dvaja zamestnanci - teda jeden z nich je živnostník a druhý zamestnanec, sa dajú za nejakých okolností nakupovať do nákladov nápoje. Zo všetkého, čo som tu prečítala, mi vychádza, že nie, pretože na chodbe sa nachádza pitná voda z kohútika a nie je to nijaké rizikové zamestnanie, kde by nedodržanie pitného režimu ohrozilo život. Ak je to tak, dajte mi nejakú inteligentnú odpoveď, ktorú môžem tomu "šéfovi" ponúknuť. Ďakujem.
    a čo tak čerpanie zo SF - keď je tam zamestnanec .... alebo k obedom - podla toho ako Vám ich poskytuje..........


    Poskytovanie minerálnej vody - komentár k ZP

    Pokiaľ ide o poskytnutie vhodného nápoja pre zamestnancov počas pracovnej zmeny, tieto náklady sú uznanými daňovými výdavkami daňovníka (zamestnávateľa) vrátane príspevkov na stravovanie (§ 152 ods. 2 platného Zákonníka práce) do výšky 55 % pri dodržaní stanoveného limitu,
    Ak okrem týchto nákladov vzniká zamestnávateľovi povinnosť ich poskytnutia z osobitného predpisu, potom predmetné náklady sú uznané za daňové výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. c) body 1 alebo 2 zákona o dani z príjmov. Zákonník práce v § 152 ods. 2 určuje povinnosť zamestnávateľovi zabezpečiť pre zamestnancov vhodný nápoj. Pojem vhodný nápoj ale nie je v Zákonníku práce definovaný. Pri určovaní vhodného nápoja sa musí vychádzať z pracovných podmienok zamestnanca. Odborné usmernenie v tejto oblasti poskytujú len Smernice Hygienických predpisov MZ SSR o poskytovaní ochranných nápojov pri práci v horúcich prevádzkach.
    V týchto smerniciach je definovaná práca v horúcej prevádzke ako práca vykonávaná v prostredí, kde je pracovný proces zdrojom takého tepelného zaťaženia, že jeho vplyvom stráca zamestnanec potením a pri dýchaní v priemere viac ako jeden liter tekutiny za zmenu. Toto usmernenie je ešte platné, avšak je odborne zastaralé a je obmedzené len na horúce prevádzky. Zamestnávateľovi ukladá za povinnosť poskytovať ochranné nápoje aj § 8a ods. 3 písm. b) zákona č. 330/1996 Z. z. v znení neskorších predpisov na základe vypracovaného vnútorného predpisu, kde sa zhodnotí druh vykonávanej práce a pracovného prostredia.
    Pokiaľ zamestnávateľ zhodnotí, že vykonávaná práca a pracovné prostredie si nevyžadujú poskytovanie ochranných nápojov, je povinnosťou len zabezpečiť dostatočné množstvo pitnej vody v blízkosti pracoviska v súlade hygienických požiadavkách na pracovné prostredie. Pitný režim na pracoviskách, kde nie je pitná voda (stavba, vysunuté pracovisko) o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách na stavenisko je zamestnávateľ povinný zabezpečiť pre zamestnancov pracujúcich na stavenisku dostatočné množstvo pitnej vody alebo iný vhodný nealkoholický nápoj, a to aj pre zamestnancov pracujúcich vo vnútorných priestoroch a pre zamestnancov pracujúcich v blízkosti týchto pracovísk
    Z uvedeného vyplýva, že ak pôjde o prácu vykonávanú v horúcom prostredí, tak potom výdavok na zabezpečenie nápoja sa o dani z príjmov považuje za daňový výdavok, pri uplatnení práva na odpočítanie DPH.
    V ostatných prípadoch výdavok za nápoje sa nepovažuje za daňový výdavok a teda nevzniká ani právo na odpočítanie DPH.
    Uvedený nápoj môžete zabezpečiť z prostriedkov sociálneho fondu, pretože zákon č. 591/2007 Z.z. o soc. fonde to umožňuje./ §7/
    Základnou podmienkou na uplatnenie odpočítania DPH je, že tovary a služby využíva platiteľ na účely svojho podnikania, daň je voči nemu uplatnená iným platiteľom a platiteľ má faktúru. Ak čerpáte prostriedky zo sociálneho fondu , tak v tomto prípade nie je možné odpočítať DPH a čerpanie zo sociálneho fondu sa uskutočňuje vo výške vrátane DPH.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Peterika, neviem, či SF je vhodný spôsob, lebo firma funguje a má zamestnanca len od 1.7. Ale poskytujú sa stravné lístky, berie ich zamestnanec aj podnikateľ - dá sa aj vtedy prikúpiť nejaká minerálka a ako to dať do peň. denníka? Nie je platca DPH.
    Ďakujem.

    Peterika je offline (nepripojený) Peterika

    Peterika
    SF - prečo by nebol vhodným riešením, keď tam má zamestnanca - veď je to normálne čerpanie zo SF a nejako ho treba i čerpať a účtovanie - do peň. denníka ti ide ako výdavok - no učtuje sa všetky výdavky a príjmy SF v jednoduchom účtovníctve len jedným zápisom na konci účtovného obdobia./podľa toho ako ti to robí soft/
    - a keď máte poskytovanie stravy - stravné lístky tam je asi už zahrnutý aj ten nápoj, aby ste neboli v práci dehydrovaní

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Peterika Pozri príspevok
    SF - prečo by nebol vhodným riešením, keď tam má zamestnanca - veď je to normálne čerpanie zo SF a nejako ho treba i čerpať a účtovanie - do peň. denníka ti ide ako výdavok - no učtuje sa všetky výdavky a príjmy SF v jednoduchom účtovníctve len jedným zápisom na konci účtovného obdobia./podľa toho ako ti to robí soft/
    - a keď máte poskytovanie stravy - stravné lístky tam je asi už zahrnutý aj ten nápoj, aby ste neboli v práci dehydrovaní
    Schválne som v prvom príspevku nespomenul SF, pretože si myslím že pri jednom zamestnancovi a pri nízkej mzde je povinný odvod príliš nízky na zabezpečenie pravidelného pitného režimu, najmä ak sa z neho hradí časť straného lístku pre zamestnanca....

    Peterika je offline (nepripojený) Peterika

    Peterika
    ekopo Pozri príspevok
    Schválne som v prvom príspevku nespomenul SF, pretože si myslím že pri jednom zamestnancovi a pri nízkej mzde je povinný odvod príliš nízky na zabezpečenie pravidelného pitného režimu, najmä ak sa z neho hradí časť straného lístku pre zamestnanca....
    Ekopo súhlasím s tebou., ale keď že v prvom príspevku nebolo napísané ako sú poskytované obedy - tak to mohlo byť jedno s riešení.
    - a zo SF je tiež riešenie záleží na tom akú mzdu má zamestnanec ako si spomenul pri nízkej mzde to asi SF tvorba nepostačí ......

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    ekopo a to znamená že? Môžem si urobiť nejaké firemné opatrenie, v ktorom priznám podnikateľovi a zamestnancovi minerálku v nejakej hodnote denne keď vonkajšia teplota presiahne 30stupňov? Alebo len zamestnancovi? Alebo nie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.