Zavrieť

Porady

pomoc s majetkom

Ahojte, chcem sa spytat akymi spôsobmi sa podla noveho zakona obstarava a vyraduje majetok.Dakujem
Naposledy upravil jasusy : 20.04.05 at 08:55
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Neviem podľa ktorého nového zákona - o účtovníctve, o daniach?, tiež je potrebné uviesť, či sa jedná o podvojné účtovníctvo alebo jednoduché účtovníctvo. Potom bude možné zaujať bližšie stanovisko

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    Ešte by bolo potrebné upresniť otázku. Zaujíma Ťa, ako sa presne účtuje o obstaraní, aké sú hranice podľa zákona o daniach z príjmov, alebo čo tvorí náklady na obstaranie. Z pohľadu účtovania je najlepšie si prečítať Opatrenie MF SR zo 16.12.2002, ktorým sa stanovujú podrobnosti o postupoch účtovania od §32 po §43. Z pohľadu daní, zákon č. 659/2004, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č.595/2003, §22 až §29. K vyradeniu je ešte potrebné preštudovať zákon o odpadoch, pretože nestačí majetok vyradiť, ale je potrebné aj preukázať, ako bol zlikvidovaný.
    Milí kolegovia,

    ja mám takisto jednu otázku ohľadne vyradenia Investičného majetku.

    V postupoch účtovania (§36 ods.5 a §68 ods.1) sa uvádza, že na účet 541 – Zostatková cena predaného dlhodobého nehmotného a hmotného majetku sa účtuje Zostatková cena (ZC) majektu z dôvodu predaja a likvidácie.

    V tých istých postupoch je však v §69 ods.2 uvedené, že na účte 551- Odpisy DNM a DHM sa účtuje aj ZC majetku pri jeho fyzickej likvidácii v dôsledku opotrebenia.

    Neviete mi poradiť, kedy sa má ktorý účet použiť, pretože mi to z postupov nie je úplne jasné.

    Ďakujem

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    §36 hovorí, že na účet 541 sa účtuje zostatková cena predaného dlhodobého nehmotného a hmotného majetku (bod a), bod b: účet 551 - odpisy dlhodob.nehmot. a hmotn. majetku pri likvidácii, alebo pri prevode podľa osobitných predpisov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.