Zavrieť

Porady

Podiely na zisku

Dobrý deň,

chcem poprosiť o radu, aby som niečo "nespackala". Spoločník a konateľ v jednej osobe je zároveň zamestnancom vo vlastnej s.r.o. Ako zamestnanec je odmeňovaný minimálnou mzdou. Spoločnosť vykázala za roky 2001 - 2007 zisk. Ten je zatial na nerozdelenom zisku minulých rokov. Teraz sa rozhodol, že chce vyplatiť zisk za rok 2004 / roky pred nie, aby to nemusel zdaňovať /.
Nie je mi jasné, či to vyplatenie mám zaúčtovať cez mzdu, alebo len interným dokladom na základe zápisu z VZ a následne mu previesť nezdanenú sumu na účet? A druhá otázka, či z takto vyplatených podielov platí nejaké odvody?

Ďakujem veľmi pekne za vaše rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Dana7 Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcem poprosiť o radu, aby som niečo "nespackala". Spoločník a konateľ v jednej osobe je zároveň zamestnancom vo vlastnej s.r.o. Ako zamestnanec je odmeňovaný minimálnou mzdou. Spoločnosť vykázala za roky 2001 - 2007 zisk. Ten je zatial na nerozdelenom zisku minulých rokov. Teraz sa rozhodol, že chce vyplatiť zisk za rok 2004 / roky pred nie, aby to nemusel zdaňovať /.
    Nie je mi jasné, či to vyplatenie mám zaúčtovať cez mzdu, alebo len interným dokladom na základe zápisu z VZ a následne mu previesť nezdanenú sumu na účet? A druhá otázka, či z takto vyplatených podielov platí nejaké odvody?

    Ďakujem veľmi pekne za vaše rady.
    Cez mzdy - NIE
    Odvody - NIE
    Interný doklad - podklad je rozhodnutie jediného spoločníka a nie zápisnica VZ
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 17.07.08 at 12:18

    Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

    Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac Modroocko
    Podiel na zisku nemôžeš vyplácať formou mzdy. To je blbosť. Ak to momentálne máš na nerozdelenom zisku minulých rokov, jednoducho to na základe zápisnice o rozdelení zisku preúčtuješ na záväzok voči spoločníkovi 428/364 a pri jeho vyplatení 364/221 resp. 211
    Podiely na zisku sa nezdaňujú a neplatia sa z nich odvody.

    Ikuška je offline (nepripojený) Ikuška

    Ikuška
    Ja mám podobný problém. Viem, že sa do niektorého roku podiely na zisku zdaňovali. Môže mi niekto poradiť do ktorého roku to bolo? Ďakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ikuška Pozri príspevok
    Ja mám podobný problém. Viem, že sa do niektorého roku podiely na zisku zdaňovali. Môže mi niekto poradiť do ktorého roku to bolo? Ďakujem
    Do roku 2003. Zisk z r. 2004 už sa nezdaňoval duplicitne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.