Zavrieť

Porady

Kurzový rozdiel pri postúpenej pohľadávke.

V programe som zlikvidoval Pohľadávku v Euro postúpením na nového dlžníka.

Vznikol účtovný zápis:
546/311
563/311

Otázka:
Aj pri odpise pohľadávky v cudzej mene sa účtujú kurzové rozdiely?

Ďakujem.

apo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    apo Pozri príspevok
    V programe som zlikvidoval Pohľadávku v Euro postúpením na nového dlžníka.

    Vznikol účtovný zápis:
    546/311
    563/311

    Otázka:
    Aj pri odpise pohľadávky v cudzej mene sa účtujú kurzové rozdiely?

    Ďakujem.

    apo
    Pri postúpení vznikajú kurzové rozdiely, pri odpise pohľadávky nie. (§24 postupov )

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Podľa metodiky účtovania sa postúpenie pohľadávky účtuje 546/311.
    Rovnako sa zaúčtuje aj účtovný prípad keď sa odstúpi od vymáhania pohľadávky.

    Takže zaúčtovanie uvedené v texte príspevku č. 1 je v poriadku nakoľko sa naplnil §24/1.

    Ako rozumieť §24/2 postupov označené modro:
    (2) Kurzové rozdiely nevznikajú pri
    a) zmene veriteľa u dlžníka a u veriteľa, ak za jeho dlžníka bude plniť iný dlžník,

    Mám v tom zmätok, prosím vysvetliť:
    Aký je rozdiel medzi predajom pohľadávky a postúpením pohľadávky za odplatu.
    Čo sa musí udiať, aby sa mohlo povedať, že za dlžníka bude plniť iný dlžník.

    Vopred ďakujem veľmi pekne.

    apo

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    apo Pozri príspevok
    Podľa metodiky účtovania sa postúpenie pohľadávky účtuje 546/311.
    Rovnako sa zaúčtuje aj účtovný prípad keď sa odstúpi od vymáhania pohľadávky.

    Takže zaúčtovanie uvedené v texte príspevku č. 1 je v poriadku nakoľko sa naplnil §24/1.

    Ako rozumieť §24/2 postupov označené modro:
    (2) Kurzové rozdiely nevznikajú pri
    a) zmene veriteľa u dlžníka a u veriteľa, ak za jeho dlžníka bude plniť iný dlžník,

    Mám v tom zmätok, prosím vysvetliť:
    Aký je rozdiel medzi predajom pohľadávky a postúpením pohľadávky za odplatu.
    Čo sa musí udiať, aby sa mohlo povedať, že za dlžníka bude plniť iný dlžník.

    Vopred ďakujem veľmi pekne.

    apo
    No, myslím, že predaj pohľadávky a postúpenie pohľadávky za odplatu je jedno a to isté.
    K druhej otázke -
    Jedná sa o prevzatie dlhu:
    Prevzatie dlhu spočíva v tom, že do existujúceho vzťahu medzi veriteľom a dlžníkom vstúpi namiesto dlžníka tretia osoba - preberateľ. Okrem zmluvného prevzatia dlhu sa prechod dlhu môže uskutočniť na základe zákona (napríklad dedením) alebo na základe rozhodnutia súdu.
    K platnému prevzatiu dlhu sa vyžaduje písomná zmluva medzi pôvodným dlžníkom a treťou osobou o tom, že tretia osoba - preberateľ - preberá dlh a nastupuje ako nový dlžník do existujúceho obchodného vzťahu namiesto pôvodného dlžníka. Súhlas veriteľa s prevzatím dlhu sa môže udeliť buď vopred alebo dodatočne. Ak by veriteľ nesúhlasil s prevzatím dlhu, je toto neplatné. Prevzatie dlhu má vplyv na právne postavenie pôvodného dlžníka, preberateľa i veriteľa. Preberateľ sa stáva zaviazaným namiesto pôvodného dlžníka. Veriteľ môže požadovať splnenie svojej pohľadávky iba od preberateľa a vzniká mu povinnosť prijať plnenie od preberateľa.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    O.K.

    Pochopil som zmysel ustanovenia §24/2.

    Je to v súlade s Občianskym zákonníkom, ktorý dovoľuje uvedené úkony urobiť so záväzkami napríklad uzavrieť zmluvu o prevzatí dlhu.

    Ďakujem pekne.

    apo

    Kurzový rozdiel pri postúpenej pohľadávke.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.