Zavrieť

Porady

DVZ po preradení

Ahojte poraďáci. Potrebovala by som poradiť pri nasledovnom probléme. Máme pracovníčku, ktorá je u nás od roku 2000 v riadnom PP. Je tehotná a doniesla od lekára potvrdenie, že ju treba preradiť z nočných zmien. Takže sme pracovníčku preradili od 01.05.08, ale zárobok dosahuje ten istý ba aj vyšší. Pracovníčka však sama požiadala o skrátenie prac.úväzku na 24 hod./týždenne od 1.6.08. Teraz pracuje 24 hod. týždenne. Dnes mi predložila žiadosť o ošetrovné. Chcela by som vedieť, aký bude jej DVZ pre nemocenské dávky. Bude jej rozh.obdobie predch.kalen.rok 2007?
Neviem aký VZ mám uviesť do potvrdenia pre Soc.poisťovnu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    áno, aj v jej prípade rozhod.obdobie na určenie DVZ pre výpočet nemoc. dávok je rok 2007.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Najprv samotný zákon:
    §54 zákona o sociálnom poistení hovorí
    (4) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky materského zamestnankyne, ktorá bola z dôvodu tehotenstva preradená na inú prácu podľa osobitného predpisu, 53) sa zisťuje ku dňu tohto preradenia.

    Pre určenie rozhodujúceho obdobia z dôvodu nároku na "ošetrovné" sa neberiete ohlad na preradenie. Tam sa hovorí len o určení RO pre zistenie DVZ na "materské".
    Tiež vo vašom prípade, "ak nastúpi na MD ešte v r.2008" (čo predpokladám, vzhladom na preradenie z dôvodu tehotenstva už od 1.5.08) je to nepodstatné. Lebo v každom prípade bude v tomto konkrétnom prípade rozhodujúcim obdobím aj pre výpočet materského rok 2007.

    (Ak by nastupovala na MD až v r.2009, tak by bolo podla mna, treba zistiť, či bola preradená na inú prácu podla osobitného predpisu-vid odkaz. Ak áno, tak by bolo RO-im rok 2007, lebo by sa stanovil, akoby dôvod na poskytnutie materského vznikol v den preradenia.)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.