Zavrieť

Porady

FAT alebo NTFS

Zdravim poradakov
Mám takúto otázočku ktorý z formátovania disku je vhodnejší a prečo ?
Zdá sa mi že Fat, aj keď je starší, rýchlejšie načítava OS ako NTFS mozem ho kľudne používať aj keď otváram na stránky https Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

    Fero11
    FAT je starsi suborovy system, ktory sa pouzival u MS-DOS win95,98, mil... povoluje max. velkost suborov 2GB a pri NT do 4GB
    Takze ak mas XP tak nema vyznam tam davat FAT
    https so suborovym systemom nema nic spolocne, je to sifrovana stranka

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Keď už aj tak ideš formátovať disk, rozdel ho aspoň na dve partície, a jednu partíciu naformátuj na FAT32 a druhú na NTFS - a máš po dileme. FAT32 sa dá docela bez problémov prekonvertovať na NTFS, opačne je to ťažšie (väčšia pravdepodobnosť straty dát).

    Každý zo súborových systémov má svoje výhody aj nevýhody. Treba si zvážiť riziko a podľa toho sa rozhodnúť. Áno, FAT32 môže byť pri zápise rýchlejšie, ale za NTFS hovorí väčšia stabilita. Pre obnovu dát (obzvlášť keď je HDD pripojený cez SATA radič) pri úplnom spadnutí systému je výhoda mať FAT32, pri NTFS sa veľakrát dá k nim dostať až cez špeciálne nástroje (pri FAT stačí aj live CD...)

    Konkrétne si pozri, čo vravia (t.j. píšu) k jednotlivým súborovým systémom najpovolanejší (i keď to netreba brať ako dogmu) tu:
    http://support.microsoft.com/kb/100108/cs

    z.j je offline (nepripojený) z.j

    z.j
    Čiastočne súhlasím so Stefanom2005, urobiť dve partície. Jednoznačne ich naformátovať na NTFS. Aj na NTFS sa dá pristupovať napr. s live CD, možno nie tak jednoducho, ale dá sa.
    Výhody: bezpečnosť, stabilita, veľkosť súborov, ...

    maurer2 je offline (nepripojený) maurer2

    maurer2
    Dakujem za rady disk uz mam rozdeleny mam stym troska skusenosti ale toto mi nebolo jasne teraz uz ano

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    S tým delením na partície opatrne - záleží aj od celkovej veľkosti disku. Do 60 GB by som disk nerozdeloval.

    - NTFS je stabilnejší a preto o trochu pomalší, no pri dnešnom HW a najbežnejšom/najčastejšom využití PC je to nepodstatné

    - FAT má zopár výhod, ale tie asi už nikdy neoceníte

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.