Zavrieť

Porady

Neplatené voľno

Dobrý deň,

chcela by som sa Vás opýtať, či môžeme zamestnancovi poskytnúť neplatené voľno bez náhrady mzdy na dobu viac ako jeden mesiac??? Pokiaľ je to možné, čo z toho ďalej plynie? Budeme mu musieť platiť minimálne odvody alebo ako to vlastne je? Vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Darana Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcela by som sa Vás opýtať, či môžeme zamestnancovi poskytnúť neplatené voľno bez náhrady mzdy na dobu viac ako jeden mesiac??? Pokiaľ je to možné, čo z toho ďalej plynie? Budeme mu musieť platiť minimálne odvody alebo ako to vlastne je? Vopred ďakujem
    Dlžka neplateného voľna je na vzájomnej dohode. Počas NV sa platí do ZP z minimálneho vymeriavacieho základu. Do SP nahlásiš prerušenie poistenia na RLFO počnúc dátumom začatia NV.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Darana Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcela by som sa Vás opýtať, či môžeme zamestnancovi poskytnúť neplatené voľno bez náhrady mzdy na dobu viac ako jeden mesiac??? Pokiaľ je to možné, čo z toho ďalej plynie? Budeme mu musieť platiť minimálne odvody alebo ako to vlastne je? Vopred ďakujem
    Áno, môžeš, odvody z MM budeš platiť do ZP. V SP nahlásiš cez RLFO prerušenie poistenia.

    Darana je offline (nepripojený) Darana

    som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac Darana
    smith Pozri príspevok
    Dlžka neplateného voľna je na vzájomnej dohode. Počas NV sa platí do ZP z minimálneho vymeriavacieho základu. Do SP nahlásiš prerušenie poistenia na RLFO počnúc dátumom začatia NV.

    Vrelá vďaka za rýchlu radu...

    a tým pádom by si mal tento zamestnanec platiť odvody do SP, alebo mu takáto povinnosť z uvedeného nevyplýva???

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Darana Pozri príspevok
    Vrelá vďaka za rýchlu radu...

    a tým pádom by si mal tento zamestnanec platiť odvody do SP, alebo mu takáto povinnosť z uvedeného nevyplýva???
    Nie, taká povinnosť mu z uvedeného nevyplýva, ale ani nie je zakázaná.
    Do SP, pokiaľ má záujem, sa môže prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie, dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti a dobrovoľné dôchodkové poistenie.

    ada159 je offline (nepripojený) ada159

    ada159
    chcem sa opýtať, resp. potvrdiť. Pri neplatenom volne odvádza zamestnávateľ do zdr.poisťovne z vym.základu z 8100,- a do soc.poisťovne z hrubej mzdy a nemusí dodržať min.vym.zákl. 8100,-?

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    ada159 Pozri príspevok
    chcem sa opýtať, resp. potvrdiť. Pri neplatenom volne odvádza zamestnávateľ do zdr.poisťovne z vym.základu z 8100,- a do soc.poisťovne z hrubej mzdy a nemusí dodržať min.vym.zákl. 8100,-?
    za mesiac, v ktorom nemá zamestnanec žiadnu hrubú mzdu, z dôvodu čerpania neplateného volna, musí zamestnávatel:
    - odviesť zdravotné poistenie z min.mzdy 8100,-,
    - do soc.poistovne neplatí zamestnávatel nič.

    To je na zamestnancovi, či sa sám dobrovolne poistí v soc.poistovni (vid príspevok vyššie) a platí si z ním určeného vymeriavacieho základu. Ak sa však rozhodne platiť dobrovolne, je určený min.mesačný VZ t.č. 8100,-.
    Môže sa rozhodnúť platiť si napr. len nemoc.poistenie, alebo len poist.v nezam., alebo len dôchodk.poistenie (v tom je starobné+invalidné+rez.fond). Alebo z každého si môže stanoviť iný VZ v rozmedzí danom zákonom. Dolná hranica je však rovnaká = aktuálna min.mzda.

    ada159 je offline (nepripojený) ada159

    ada159
    ide mi o to, že zamestnanec mal v mesiaci 7 dní NV, pričom mu vyšla nižšia mzda ako min.VZ. CCa 4.700,- Sk a zamestnávateľ odviedol z min.VZ 8100,-. Je správne odviesť zo 4.700,- alebo 8.100,-? Jedná sa o soc.p.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    ada159 Pozri príspevok
    ide mi o to, že zamestnanec mal v mesiaci 7 dní NV, pričom mu vyšla nižšia mzda ako min.VZ. CCa 4.700,- Sk a zamestnávateľ odviedol z min.VZ 8100,-. Je správne odviesť zo 4.700,- alebo 8.100,-? Jedná sa o soc.p.
    Ak má prac.pomer na plný uväzok,
    - tak zdrav.poistenie malo byť odvedené, myslím z tých 8100,-Sk
    - a poist. do soc.poist. z VZ 4700,- ak ovšem na 1kalen.den (bez kalen.dní neplat.volna) pripadá minimálny odvod. Minim. odvod by mal byť 8100: počet kalen.dní v mesiaci x počet kal.dní poistenia (t.j. bez kalen.dní nepl.volna).

    bianka117 je offline (nepripojený) bianka117

    bianka117
    U nás to bolo tak, že keď som bola ja na neplatenom volne jeden rok, tak do sociálnej poistovne som neplatila ani ja ani zamestnávateľ a do zdravotnej poistovne som si musela zaplatiť sama, zamestnávatel to za mna odmietol zaplatiť. Takže závisí to od zamestnávatela.Marcela

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.