Zavrieť

Porady

Likvidácia firmy a odstupné

Mam otázku: Ak ide firma do likvidacie, maju zamestnanci pravo na odstupne alebo to pri likvidacii neplati?

Vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Áno, majú nárok na odstupné :

    § 63 Zák.práce
    Výpoveď daná zamestnávateľom
    (1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

    a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,

    §76 Zák.práce
    Odstupné a odchodné

    (1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

    scevo je offline (nepripojený) scevo

    scevo
    ano, ale co v pripade, ze zamestnavatel nechce dat normalnu vypoved zamestnancovi, a nechava to na likvidatora firmy

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    scevo Pozri príspevok
    ano, ale co v pripade, ze zamestnavatel nechce dat normalnu vypoved zamestnancovi, a nechava to na likvidatora firmy
    Tak likvidátor musí ukončiť pracovné pomery, inak naďalej trvajú a zamestnanci majú nárok na mzdu.

    paťuška je offline (nepripojený) paťuška

    paťuška
    Ja som bola v podobnej situácii, keď som bola ako posledný zamestnanec a likvidátor mi vyplatil mzdu s 2 mesačným odstupným.

    iva1979 je offline (nepripojený) iva1979

    iva1979
    A ako to je,ak firma v likvidacii je insolventna (nema majeto ani financie). Som na RD a v tejto firma som uz ako jediny zamestnanec. Počas fungovania firma platila do soc. poistovne odvody do rezervneho fondu, mozu mi odstupne vyplatit odtial? Ak ano,aky je pri tom postup? ďakujem

    Likvidácia firmy a odstupné

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.