Zavrieť

Porady

Náhrada za použitie súkromnej motorky na služobné účely

Milí poradníci,
už pár týždňov si neviem rady s vyúčtovaním náhrady za použitie súkromnej motorky na služobné účely.Sadzbu za jednostopové vozidlá poznám, aktuálne 1,50 Sk, ale v technickom nie je uvedená priemerná spotreba a ja raz neviem, ako to mám vypočítať. Služobná cesta bola zrealizovaná v zahraničí, tak neviem, či vôbec táto sadzba platí.
Ďakujem za každú radu, lebo neviem ani nájsť aktuálne platný zákon, ktorý by mi povedal viac.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    jvp111 Pozri príspevok
    Prosím Vás, ak niekto kupuje motorku na podnikateľské účely, platí sa daň z motorových vozidiel a treba prihlasovať motorku na DÚ?
    Zákon o miestnych daniach § 84 ods. 1:

    (1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len "vozidlo"), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len "podnikanie").

    Následne zákon o podmienkach prevádzky motorových vozidiel príloha č. 1:

    A) Základné kategórie vozidiel

    Kategória L: motorové vozidlá s menej ako štyrmi kolesami a štvorkolky

    Kategória M: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu osôb

    Kategória N: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu nákladov

    Kategória O: prípojné vozidlá

    Kategória T: kolesové traktory

    Z horeuvedeného vyplýva, že za motorku sa daň neplatí.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    maSabi Pozri príspevok
    Milí poradníci,
    už pár týždňov si neviem rady s vyúčtovaním náhrady za použitie súkromnej motorky na služobné účely.Sadzbu za jednostopové vozidlá poznám, aktuálne 1,50 Sk, ale v technickom nie je uvedená priemerná spotreba a ja raz neviem, ako to mám vypočítať. Služobná cesta bola zrealizovaná v zahraničí, tak neviem, či vôbec táto sadzba platí.
    Ďakujem za každú radu, lebo neviem ani nájsť aktuálne platný zákon, ktorý by mi povedal viac.
    Zákon o cest. náhradách § 7 ods. 6:

    (6) Ak technický preukaz cestného motorového vozidla údaje o spotrebe neobsahuje, na výpočet sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky.

    Sadzba základnej náhrady za km platí v tuzemsku aj v zahraničí. Len s náhradou spotrebovaných PHM je to v zahraničí iné, hovorí o tom § 15:

    Pri poskytovaní náhrad za používanie cestných motorových vozidiel podľa § 7 patrí zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste náhrada za spotrebované pohonné látky v cudzej mene za kilometre prejazdené v zahraničí nad 350 km, ak sa s prihliadnutím na technické parametre cestného motorového vozidla zamestnávateľ písomne nedohodne so zamestnancom na dlhšej vzdialenosti.
    Naposledy upravil Chobot : 31.07.08 at 06:50

    maSabi je offline (nepripojený) maSabi

    maSabi
    Vdaka, idem sa teda pustit do hladania podobnych parametrov ako ma Harley Davidson s objemom 1584.

    jvp111 je offline (nepripojený) jvp111

    jvp111
    Prosím Vás, ak niekto kupuje motorku na podnikateľské účely, platí sa daň z motorových vozidiel a treba prihlasovať motorku na DÚ?

    Náhrada za použitie súkromnej motorky na služobné účely

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.