Zavrieť

Porady

SZČO - akú sumu platiť do soc. poist.?

Dobré ráno,

akú sumu mám platiť do soc. poisťovni za SZČO, ktorý mal v r. 2007 vymeriavací základ 144.803,- Sk a podnikal v r.2007 12 mesiacov? Na stránke soc.poisťovni mi vypočítalo sumu 6.034,- Sk, ale to sa mi zdá blbosť..

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    moncici121 Pozri príspevok
    Dobré ráno,

    akú sumu mám platiť do soc. poisťovni za SZČO, ktorý mal v r. 2007 vymeriavací základ 144.803,- Sk a podnikal v r.2007 12 mesiacov? Na stránke soc.poisťovni mi vypočítalo sumu 6.034,- Sk, ale to sa mi zdá blbosť..

    Ďakujem.
    Na tých číslach niečo nesedí. Tých 144.803,- sa mi zdá, že je základ dane. Z toho sa vypočítava vymeriavací základ. V tomto konkrétnom prípade to je 144.803 : 12 : 2 = 6.034,-. To je nižší vymeriavací základ ako je minimum. Tým pádom szčo je povinný platiť z minimálneho vymeriavacieho základu 8.100,-. A minimálny odvod je 2.686,- Sk.

    moncici121 je offline (nepripojený) moncici121

    moncici121
    Aha, takže tých 6.034 mi vypočítalo ako vymeriavací základ, som myslela, že je to suma odvodov.Ďakujem.

    zuzanalenka je offline (nepripojený) zuzanalenka

    zuzanalenka
    ty si si vyrátala vymeriavací základ zo sumy 144.803,-Sk. To je tých 6.034,-SK. Takže v prípade, ak bol tvoj čiastkový zaklad dane (to znamená čistý príjem odrátaný od výdavkov) v sume 144.803,-Sk, tak potom tvoj vymeriavací základ je 6.034,- Sk, a keďže minimálna mesačná mzda je až 8100,- SKK tak platíš odvody z minimálnej mzdy, to znamená že 2.686,- SK
    Naposledy upravil zuzanalenka : 02.08.08 at 06:51

    batorek je offline (nepripojený) batorek

    batorek
    Chcela by som k tejto téme informáciu.
    Podnikateľ mál ŽL od 17.09.2007 pýtam sa koľko sa mu započíta mesiacov, podľa mňa 4 pri výpočte VZ do SP.
    Ale keď sa mýlim poraďte. Batorek

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    zdroj : www.socpoist.sk

    Príklad 2

    SZČO má za rok 2006 príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti vo výške 931 563 Sk a čiastkový základ dane vo výške 236 900 Sk. Podniká od 25. mája 2006, t.j. 8 kalendárnych mesiacov v roku 2006.

    V tomto prípade vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie, na starobné poistenie, na invalidné poistenie a do rezervného fondu solidarity, v období od 1. júla 2007 je

    236 900 Sk : 2 : 8 = 14 806,25 Sk, po zaokrúhlení 14 807 Sk.

    SZČO - akú sumu platiť do soc. poist.?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.