Zavrieť

Porady

Mám nárok na daňový doklad?

Ahojte, mám nasledovný problém: manžel - SZČO platí paušál za internet. Ja som si až po čase všimla, že mu nechodia normálne faktúry, ale len "oznámenie o fakturovanej cene", a to elektronickou poštou. Toto nie je daňový doklad do jeho účtovníctva, čo je napísané aj na tomto oznámení. Na žiadosť UPC o zasielanie faktúr poštou nám odpovedali, že manžel u nich nie je evidovaný ako FO-podnikateľ, ale ako FO-nepodnikateľ (nepamatám sa, že by nám dali túto voľbu/otázku pri zakladaní zmluvy, ale nevadi). To, že je SZČO sa dá v zmluve zmeniť, ale predošlé faktúry vraj nie sú povinní nám vystaviť a ani to nerobia pre FO-nepodnikateľov, ani na požiadanie. Vraj u nich taká možnosť neexistuje. Prosím, potvrdíte mi, či majú pravdu, alebo existuje nejaký paragraf na to, že mi musia predložiť daňový doklad. Bude si môcť manžel uplatniť tieto platby bez faktúr do svojich nákladov? Ďakujem.
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Čo je to "daňový doklad" ?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Ak zmluva bola podpísaná a nie sú tam náležitosti, ktoré by preukazovali, že zákazník je podnikateľ, tak potom tie oznámenia boli vystavené správne. Každý, kto podpisuje zmluvu, podpisuje jej správnosť. Verím, že neuspejete, obvzlášť, že ide o UPC..............
0 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Uprav to, ale myslím, že sa nemusíš báť daňového uznania. Má doklad, ktorým preukáže náklad. Nemusí to byť štandardná faktúra podľa zákona o DPH.
0 0
ucimsa ucimsa

ucimsa je offline (nepripojený) ucimsa

Ďakujem.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
koňo Pozri príspevok
Uprav to, ale myslím, že sa nemusíš báť daňového uznania. Má doklad, ktorým preukáže náklad. Nemusí to byť štandardná faktúra podľa zákona o DPH.
S týmto tvrdením sa neviem na 100% stotožniť. AJ keď nebude fa vystavená v zmysle zákona o DPH, na doklade musí byť jednoznačne identifikovateľné, že ide o szčo, teda minimálne IČO by tam malo byť, ak chcete aby sa to daňovo uznalo.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
§2 i; zák. 595/2003 Zz.
daňovým výdavkom je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukazateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka ....

súhlasím s "koňo"


smith Pozri príspevok
S týmto tvrdením sa neviem na 100% stotožniť. AJ keď nebude fa vystavená v zmysle zákona o DPH, na doklade musí byť jednoznačne identifikovateľné, že ide o szčo, teda minimálne IČO by tam malo byť, ak chcete aby sa to daňovo uznalo.
Pre toto tvrdenie nie je v zákone opora.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
benka Pozri príspevok
§2 i; zák. 595/2003 Zz.
daňovým výdavkom je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukazateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka ....

súhlasím s "koňo"
Prečo je potom "bežné" pri kontrolách na daň z príjmov, že kontroly bez pýtania vyhadzujú napr. faktúry za mobil, ktoré nemájú uvedené minimálne IČO?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

smith Pozri príspevok
S týmto tvrdením sa neviem na 100% stotožniť. AJ keď nebude fa vystavená v zmysle zákona o DPH, na doklade musí byť jednoznačne identifikovateľné, že ide o szčo, teda minimálne IČO by tam malo byť, ak chcete aby sa to daňovo uznalo.
SZČO je stále tá istá osoba bez IČO aj s IČO. V zmysle zákona o dani z príjmov /je neplatiteľ, t.j. neriešim vôbec faktúru/ musí preukázať vynaloženie nákladov v súvislosti s dosahovaním, udržiavaním atď. príjmov... t.j. ak má doklad o platení a preukáže používanie k podnikaniu s vysvetlením prečo tomu je tak...ja osobne nevidím problém s daňovou uznateľnosťou tohto výdavku.


i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve 1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,

Zákon o účtovníctve - § 10 nehovorí nič o IČO:

§ 10 Účtovný doklad
1/ Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

smith Pozri príspevok
Prečo je potom "bežné" pri kontrolách na daň z príjmov, že kontroly bez pýtania vyhadzujú napr. faktúry za mobil, ktoré nemájú uvedené minimálne IČO?
Ja som tiež musela faktúru z t-mobile prepísať na IČO, keď som si to chcela dávať do nákladov.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
smith Pozri príspevok
Prečo je potom "bežné" pri kontrolách na daň z príjmov, že kontroly bez pýtania vyhadzujú napr. faktúry za mobil, ktoré nemájú uvedené minimálne IČO?
Že je niečo bežné ešte neznamená, že to má oporu v zákone. Oni sa pýtať nemusia, ale Vy máte právo sa brániť napr. vyjadriť sa k protokolu, podať odvolanie a pod.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

smith Pozri príspevok
Prečo je potom "bežné" pri kontrolách na daň z príjmov, že kontroly bez pýtania vyhadzujú napr. faktúry za mobil, ktoré nemájú uvedené minimálne IČO?
Lebo si to daňovníci neznalí zákona tak ako aj tí daňováci, ktorí to vyhodia nechajú ...

P.s. Ako by som si potom mohla dať do účtovníctva časť výdavkov na telefónnu súkromnú linku, keď podnikám v byte ?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

benka Pozri príspevok
Že je niečo bežné ešte neznamená, že to má oporu v zákone. Oni sa pýtať nemusia, ale Vy máte právo sa brániť napr. vyjadriť sa k protokolu, podať odvolanie a pod.
Si skrátka rýchlejší ...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
evina Pozri príspevok
SZČO je stále tá istá osoba bez IČO aj s IČO. V zmysle zákona o dani z príjmov /je neplatiteľ, t.j. neriešim vôbec faktúru/ musí preukázať vynaloženie nákladov v súvislosti s dosahovaním, udržiavaním atď. príjmov... t.j. ak má doklad o platení a preukáže používanie k podnikaniu s vysvetlením prečo tomu je tak...ja osobne nevidím problém s daňovou uznateľnosťou tohto výdavku.


i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve 1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,

Zákon o účtovníctve - § 10 nehovorí nič o IČO:


§ 10 Účtovný doklad

1/ Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
S uvedeným plne súhlasím, len sa pýtam na prípady z praxe?

Či kontrolór má iný zákon o dani z príjmov, alebo nepozná zákon? Aj keď sa argumentuje týmto paragrafom, oni väčšinou sa opierajú o ods. 1 písm b) označenie účastníkov. Pre ních asi szčo je zdvojená osobnosť, raz ako občan, a raz ako szčo.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Monika V. Pozri príspevok
Ja som tiež musela faktúru z t-mobile prepísať na IČO, keď som si to chcela dávať do nákladov.
Ale nemusela....Tu je len väčší problém dokázať, že všetky telefonáty sú používané "služobne " a nie "súkromne"
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
smith Pozri príspevok
S uvedeným plne súhlasím, len sa pýtam na prípady z praxe?

Či kontrolór má iný zákon o dani z príjmov, alebo nepozná zákon? Aj keď sa argumentuje týmto paragrafom, oni väčšinou sa oprierajú s ods. 1 písm b) označenie účastníkov. Pre ních asi szčo je zdovejá osobnosť, raz ako občan, a raz ako szčo.
Kúpte si osobné auto ako súkromná osoba, potom ho vložte do podnikania. Odpis auta bude uznaným daňovým výdavkom ? Áno.

Označenie účastníkov - môže byť vierohodnejšie označenie ako meno, priezvisko, adresa, rodné číslo, č.OP ... ? Veď to všetko býva na zmluvách ( UPC, Telecom, Tmobil a pod)
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

smith Pozri príspevok
S uvedeným plne súhlasím, len sa pýtam na prípady z praxe?

Či kontrolór má iný zákon o dani z príjmov, alebo nepozná zákon? Aj keď sa argumentuje týmto paragrafom, oni väčšinou sa oprierajú s ods. 1 písm b) označenie účastníkov. Pre ních asi szčo je zdovejá osobnosť, raz ako občan, a raz ako szčo.
Áno veľa ich argumentuje mimo zákon, a schizofréniu SZČO a občana sme už na porade riešili aj právne - skrátka je to jedna osoba.
IČO sme povinní uvádzať na dokladoch /teraz neviem rýchlo či OZ alebo živn. zákon/ , ale to nesúvisí s daňovou uznateľnosťou. Tam by mi skôr chýbalo DIČ

Citujem od Janky Acsovej:

1. IČO – identifikačné číslo organizácie pridelí súd, okresný úrad, krajský úrad alebo štatistický úrad pri vzniku subjektu. Slúži na jeho identifikáciu a má evidenčný charakter.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

benka Pozri príspevok
Kúpte si osobné auto ako súkromná osoba, potom ho vložte do podnikania. Odpis auta bude uznaným daňovým výdavkom ? Áno.

Označenie účastníkov - môže byť vierohodnejšie označenie ako meno, priezvisko, adresa, rodné číslo, č.OP ... ? Veď to všetko býva na zmluvách ( UPC, Telecom, Tmobil a pod)
Chcela som dať aj príklad s autom, to už by nám asi neuverili, že nesedíme teraz vedľa seba - tak nech hádajú ...
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

evina Pozri príspevok
Ale nemusela....Tu je len väčší problém dokázať, že všetky telefonáty sú používané "služobne " a nie "súkromne"
No veď hej, takto ale nepotrebujem žiadne výpisy z hovorov a nemusela som dokazovať súkromné a služobné hovory.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Monika V. Pozri príspevok
No veď hej, takto ale nepotrebujem žiadne výpisy z hovorov a nemusela som dokazovať súkromné a služobné hovory.
To vôbec nie je také isté, že to nebude treba dokazovať.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Monika V. Pozri príspevok
No veď hej, takto ale nepotrebujem žiadne výpisy z hovorov a nemusela som dokazovať súkromné a služobné hovory.
Áno o tom to je....ale nie o tom, že Ti nemôžu uznať preukazateľné daňové výdavky, ak telefón nie je na IČO...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať