Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať energiu na prelome 07/08

Dobrý deň, mám takýto problém. Máme v prenájme priestory, za ktoré nám prišlo vyúčtovanie elektrickej energie za obdobie od 7.7.2007-12.7.2008.
Platíme preddavky vždy za polrok, čiže v minulom roku to bol 2.polrok 17850 a za 1. pol. 2008 to bolo 19600. Na konci minulého roka som na ten preddavok zabudla a zostal mi na 314. Ako to môžem zaúčtovať v tomto roku? Som v koncoch.
Veľmi ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    To, že na účte 314 ostal preddavok na nevyfaktúrovanú energiu je v poriadku, ten sa zúčtuje ako zníženie záväzku pri vyúčtovacej faktúre, ktorú ste teraz obdžali.

    Na nevyfaktúrovanú el. energiu za rok 2007 si si mala urobiť pri koncoročných účtovných operáciach rezervu 502/323. (vytvorená rezerva by ovplyvňovala náklady r. 2007).
    Teraz v r. 2008, by si došlú faktúru za energiu vysporiadala oproti vytvorenej rezerve.

    Ak si v roku 2007 netvorila rezervu, náklady za el. energiu za rok 2007 naúčtuješ na nedaňovú analytiku a budú pripočítateľnou položkou k daňovému základu za rok 2008.

    tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

    tibor1000
    Zdravím Vás poraďáci.
    Ja som v roku 2008 účtoval zálohové platby na el.energiu cez účet 314. Teraz vo februári nám prišlo vyúčtovanie,nedoplatok.
    Celú sumu,ktorá je uvedená na faktúre (vrátane zaplatených záloh) by som teraz zaúčtoval 502/312
    a nedoplatok.. 502/326 ????

    a keď budem účtovať faktúru v roku 2009,zaúčtujem už iba nedoplatok takto 326/321?
    bude to takto prosím Vás pekne správne?Ďakujem

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    tibor1000 Pozri príspevok
    Zdravím Vás poraďáci.
    Ja som v roku 2008 účtoval zálohové platby na el.energiu cez účet 314. Teraz vo februári nám prišlo vyúčtovanie,nedoplatok.
    Celú sumu,ktorá je uvedená na faktúre (vrátane zaplatených záloh) by som teraz zaúčtoval 502/312
    a nedoplatok.. 502/326 ????
    a keď budem účtovať faktúru v roku 2009,zaúčtujem už iba nedoplatok takto 326/321?
    bude to takto prosím Vás pekne správne?Ďakujem
    Účet 326 je poriadku, učtuješ tu nevyfakturované dodávky, prijaté služby, ak vieš presnú výšku záväzku do dňa zostavenia účtovnej závierky.
    Účtovanie - tak ako uvažuješ, namiesto 312 použiješ 314. (ale to si asi urobil iba preklep)

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    azla Pozri príspevok
    ...Ak si v roku 2007 netvorila rezervu, náklady za el. energiu za rok 2007 naúčtuješ na nedaňovú analytiku....
    Nechcem namietať voči uvedenému, ale dovolím si akademickú otázku: čo je to tvorba rezervy na vyúčtovanie energií?

    a) ak pri uzávierke konštatujem, že predpokladám vyúčtovanie vo výške zaplatených záloh - t.j. rezerva je v tomto prípade 0 - tak ak dostanem vyúčtovanie na nedoplatok povedzme 1.000 - tak celých 1.000 bude nedaňový náklad - pripočítateľná položka?

    b) pri uzávierke vytvorím rezervu vo výške 1.000, ale dostanem vyúčtovaciu faktúru - nedoplatok vo výške 12.000, tak v tomto prípade rozdiel tých 11.000 môže byť daňový náklad - t.j. nemusím nič pripočítať ?

    ... lebo som sa nestretol s exaktným vymedzením, aká je potrebná výška tvorby rezervy. Viem, že možno namietať, že rezerva vo výške 0,00 nie je žiadna rezerva - ale videl som x vyúčtovacích faktúr, kde vyúčtovanie bolo vo výške 0,00...

    Uvítam vaše postrehy.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    V predchádzajúcom príspevku cituješ moju odpoveď iba čiastočne. Odpoveď je na konkrétnu otázku.

    Zadavateľka uviedla, že platené preddavky v II. polroku jej ostali na účte 314. Rozumiem tomu tak, že v nákladoch v roku 2007 na účte 502 nebolo nič.
    Na konci roku určite mala tvoriť rezervu - viď Postupy účtovania § 19.
    Zadavateľka rezervu netvorila.
    Ak nebola tvorená a firma energie spotrebúva, tak to je chyba účtovníctva, ktorá sa potom premietne aj do daní.

    V roku 2008 nemôže byť nákladom spotreba energie za rok 2007. Nákladom môže byť iba rozdiel medzi vyúčtovaním a vytvorenou rezervou.

    Rezerva sa tvorí na nevyfakturované dodávky a služby (tu patrí aj dodávka energie), nie je známa presná výška záväzku. Práve z tohto dôvodu môžu vznikať rozdiely medzi vytvorenou rezervou a vyúčtovaním. Tie sú potom daňovo uznaným výdavkom.

    Tiež si rada prečítam ďalšie názory.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    neuplná citácia mala len uviesť tému môjho príspevku ..

    No a v tejto súvislosti by ma zaujímalo, či uplatnujete (a ako) v praxi usmernenie č. 2752/2002-72 ( FS č. 5/2002) - v zmysle toho usmernenia dôvodom na podanie dodatočného daňového priznania nie je najmä:

    "a) konečné vyúčtovanie rôznych preddavkových platieb (napr. voda, elektrina, plyn) , platených v predchádzajúcom zdaňovacom období, ktorých konečné vyúčtovanie bolo vykonané v bežnom zdaňovacom období,".

    ... teda ak to dobre chápem, tak napr. preplatok z vyššie uvedeného dôvodu (lebo mi zvyšuje základ dane) mi nezakladá povinnosť podať dodatočné daňové priznanie, ale zahrniem si ho do základu dane v bežnom zdaňovacom období. No a v opačnom prípade?

    tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

    tibor1000
    azla Pozri príspevok
    Účet 326 je poriadku, učtuješ tu nevyfakturované dodávky, prijaté služby, ak vieš presnú výšku záväzku do dňa zostavenia účtovnej závierky.
    Účtovanie - tak ako uvažuješ, namiesto 312 použiješ 314. (ale to si asi urobil iba preklep)
    ďakujem Ti Anka.
    Vlastne rozmýšlam,že by to malo byť správnejšie asi takto:
    interný doklad 31.12.2008 502/325
    a vyúčtovacia faktúra v 2/2009 za rok 2008
    326/321
    zaplatené preddavky..
    -314/-321

    tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

    tibor1000
    tibor1000 Pozri príspevok
    ďakujem Ti Anka.
    Vlastne rozmýšlam,že by to malo byť správnejšie asi takto:
    interný doklad 31.12.2008 502/325
    a vyúčtovacia faktúra v 2/2009 za rok 2008
    326/321
    zaplatené preddavky..
    -314/-321
    posúvam

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    tibor1000 Pozri príspevok
    ďakujem Ti Anka.
    Vlastne rozmýšlam,že by to malo byť správnejšie asi takto:
    interný doklad 31.12.2008 502/325
    a vyúčtovacia faktúra v 2/2009 za rok 2008
    326/321
    zaplatené preddavky..
    -314/-321
    Ja rozmýšľam takto:
    Ak mám ku koncu roka zostatok na účte 314, to mi hovorí, že čakám nejaké vyúčtovanie.
    A. - Ak neviem presnú výšku hodnoty dodávky tvorím rezervu.
    B. - Ak viem presnú výšku , tak učtujem o nevyfaktúrovanej dodávke. Keďže vieš presnú výšku, tak postupuješ podľa B.

    Účtovanie v r.2008
    a) interný doklad, vyhotovený na základe vyúčt. fa .......502/326

    Účtovanie v r. 2009
    a) fa ............................326 / 321
    b) odpočet preddavku......321 / 314

    falco2005 je offline (nepripojený) falco2005

    falco2005
    Ja si myslím, že podľa mňa to má byť 383/321. Nesúhlasím s 326, lebo platiť sa to bude v roku 2009 čo vy na to?

    Maaaria je offline (nepripojený) Maaaria

    Maaaria
    ahojte poradaci
    v januari 2009 nam prisla vyuctovacia faktura za r.2008+mesiac januar 2009 samozrejme uz je v EURach. neviem sa nejak vysomarit z toho, ako v roku 2009 zauctujem preplatok za rok 2008. zalohove platby uctujem 502/321, preplatok by som zauctovala takisto len opacnymi znamienkami. len teraz neviem ako to mam zaevidovat do r.2008. Vie mi niekto z vas poradit?
    dakujem

    Maaaria je offline (nepripojený) Maaaria

    Maaaria
    ešte upresním k mojej predošlej otázke.
    fakturu s preplatkom za rok 2008 sme obdržali v januári 2009.
    Dátumy na vyúčtovacej faktúre sú: dátum dodania 7.1.09, dátum vystavenia 7.1.2009, ale preplatok sa týka roku 2008 a mesiaca január 2009. Viete mi poradiť ako túto faktúru zaúčtovať. o DPH mi nejde, to je jasne že bude zahrnutá až v januári 09 ale ide mi o poníženie nákladov v roku 2008?????

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    keďže vieš presnú sumu z faktúry budeš účtovať do nákladov r.2008 alikvotnú časť preplatku cez ID -502/-326

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.