Zavrieť

Porady

Odvod do LF za používateľov diela

Ahoj, poraďáci, mám otázku ohľadne odvodov do literárneho fondu (LF) týkajúcich sa používateľov diel. Sme outsource firma, ktorá vytvára software na zakázku a všetko, čo vytvoríme, predávame klientovi (sme zaviazaní nepoužiť dielo ďalej). My spolupracujeme s autormi - programátormi, ktorým z odmeny zrážame 2% a odvádzame ich do LF - je to v súlade so zákonom 13/1993.
Avšak neviem, či máme odvádzať ten 1%-ný príspevok z našich tržieb ako príspevok používateľa diela (keďže dielo predávame ďalej). V tom paragrafe v zákone je to napísané tak, že asi by sme ani nemuseli, lebo akoby sa medzi vymenovanými dielami pozabudlo na počítačové programy, ale vŕta mi to v hlave, či sa to nedá na niečo našiť. Ten paragraf znie takto:
Používatelia diel sú povinní odvádzať za použitie diel príspevok vo výške 1% pri:
a/ vydaní, distribúcii aj predaji diela vo forme neperiodickej publikácie z predajnej ceny celého nákladu,
b/ vytlačení diela v periodickej tlači z autorskej odmeny

c/ verejnom uvádzaní divadelných hier z úhrnného príjmu zo vstupného,
d/ uvádzaní zvukových a obrazových snímok do predaja z úhrnných príjmov za predané snímky,
e/ rozhlasovom a televíznom vysielaní z celkového výnosu rozhlasových a televíznych poplatkov (50% z tejto sumy),
f/ verejnom premietaní filmov z úhrnného príjmu zo vstupného (50% z tejto sumy).
Budem rada za akúkoľvek radu. A ešte - kto vlastne kontroluje tieto príspevky za autorov a kto prípadne penalizuje neplatičov?
Ďakujem vopred mockrát!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    stranansky je offline (nepripojený) stranansky

    stranansky
    Neviem Vám v tomto poradiť ale tiež mám nejaké nejasnosti týkajúce sa odvodov do literárneho fondu. Ja som kontaktoval e-mailom pani Moravkovu - jej e-mailovú adresu som našla na stránke literárneho fondu. Táto pani ma nasmerovala, že informácie ohľadne odvodov do literárneho fondu mi poskytne p. Ing. Matula tel. číslo: 02/52962437.
    Stránka literárneho fondu: litfond.sk - možno aj tam nájdete zaujímavé veci.
    Dúfam, že som aspoň trošku pomohla.
    Pekný deň.

    Odvod do LF za používateľov diela

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.