Zavrieť

Porady

Predpisy o vypĺňaní dokladov

Nie som žiadny nováčik v ekonomickom odbore, ale mám problémy so správnym vystavovaním dokladov. Vystavujem faktúry pre veľa odberateľov, ale v poslednom čase sa stretávam s negatívnou odozvou z ich strany. Každý má o faktúre svojskú predstavu, a ja si pri veľkom množstve faktúr nemôžem všetko presne pamätať - niekto žiada hromadnú faktúru zloženú z viac dodacích listov a niekto chce rozpísať dodacie listy presne podľa položiek (jeden dodací list môže mať aj 500 položiek). Dodacie listy sa často vystavujú vo vzdialených prevádzkach, nasledujúce riešenie faktúr s odberateľmi sa tým predlžuje.
Nevedel by mi niekto poradiť, kde by som mohla nájsť predpisy týkajúce sa vystavovania faktúr, ktorými by som sa mohla prezentovať pred odberateľmi ?

Netýka sa to len jedného druhu dokladov (faktúry), ale aj napríklad Záznamu o prevádzke vozidla. Existuje na to nejaký predpis ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    j.c je offline (nepripojený) j.c

    j.c
    Podľa počtu pozretí usudzujem, že problémy s dokladmi sú. Pozerala som sa aj na iné témy a príspevky a vidím, že sa riešia len konkrétne doklady, ale nikde nie v celku. Správnym vypĺňaním dokladu som nemyslela len kde sa píše aký dátum, ale aj aké prílohy sa prikladajú napr. k faktúram/Objednávka, Záznam o prevádzke vozidla nákladnej dopravy, Dodací list, CMR tlačivo, Výdajka a pod./ Stáva sa mi, že mám jeden originál Záznamu o prevádzke... a na ňom zapísanú dopravu pre dvoch, troch odberateľov. Všetci chcú mať priložený k fa originál, lebo ináč fa neuznajú. Pri CMR tlačive je vyznačené, ktorý je pre odberateľa, dopravcu, dodávateľa a predsa si každý berie čo mu napadne, takže ku mne sa dostane posledná kopia. Stáva sa že musíme doklady overovať u notára.
    Mnohokrát reklamujeme doklady pre nesprávne vyplnenie a ako odpoveď dostaneme od dodávateľov, že oni postupujú podľa zákona. V prípade objednávky od odberateľa sa mi stalo, že skutočná dodávka a vystavená fa nesedeli s počtom ks na objednávke/medzičasom sa telefonicky dohodli na inom počte ks a cene/ a odberateľ si sťažoval, že si nemôže odškrtnúť objednávku.Asi si myslel, že fa musí sedieť z objednávkou aj keď skutočnosť je iná.
    Kedysi som sa snažila nájsť nejaké predpisy, ktoré by predpisovali ako sa má vypisovať Záznam o prevádzke vozidla nákladnej dopravy. Doteraz neviem či na ňom majú byť vypísané všetky kolonky, keďže sa k nám dostávajú také Záznamy/priložené v dodávateľ. fa /, na ktorých pomaly nie je nič. Nerozumiem tomu, či v iných firmách nesledujú počty km, odvezené tony, spotrebu nafty, odpracovaný čas a vôbec všetko čo na takom Zázname má byť.
    Preto ma zaujíma či sa niekto nestretol s takými predpismi. Alebo či niekomu pri daňovej kontrole/alebo inej kontrole/ nebolo niečo také vyčítané. Aj malé skúsenosti môžu byť prospešné.

    Predpisy o vypĺňaní dokladov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.