Zavrieť

Porady

KÚPA POZEMKU-NÁKLAD FIRMY?

Ahojte poraďáci,
potrebujem poradiť.. Dostane sa zakúpenie pozemku do nákladov firmy? Pričom ten pozemok sa nebude firemne vyuzívat. A keďže sa neodpisujú pozemky,tak neviem..
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    caucico Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci,
    potrebujem poradiť.. Dostane sa zakúpenie pozemku do nákladov firmy? Pričom ten pozemok sa nebude firemne vyuzívat. A keďže sa neodpisujú pozemky,tak neviem..
    Ďakujem
    Jeho zakúpenie nie. Do nákladov sa dostane až pri jeho predaji.

    caucico je offline (nepripojený) caucico

    caucico
    benka Pozri príspevok
    Jeho zakúpenie nie. Do nákladov sa dostane až pri jeho predaji.
    ale my ten pozemok nebudeme predavat.. tak vsetky naklady spojene s obstarnanim budu na ucte 042, len sa zaradi do uzivania, ale do nakladov sa neda nijak dostat?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    caucico Pozri príspevok
    ale my ten pozemok nebudeme predavat.. tak vsetky naklady spojene s obstarnanim budu na ucte 042, len sa zaradi do uzivania, ale do nakladov sa neda nijak dostat?
    Nie .

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    caucico Pozri príspevok
    a pri predaji pozemku a dostane ako?
    Daňovým výdavkom je vstupná cena ( obstarávacia ) pozemkov ( nedotknutých ťažbou ) . Limitované to však je výškou príjmu z predaja. Ak vstupná cena je vyššia ako predajná, časť vstupnej ceny prevyšujúca predajnú bude nadaňovým výdavkom ( pripočítateľnou položkou ) .

    Viď § 19 / 3 e; zák . 595/2003 Zz.

    caucico je offline (nepripojený) caucico

    caucico
    benka Pozri príspevok
    Daňovým výdavkom je vstupná cena ( obstarávacia ) pozemkov ( nedotknutých ťažbou ) . Limitované to však je výškou príjmu z predaja. Ak vstupná cena je vyššia ako predajná, časť vstupnej ceny prevyšujúca predajnú bude nadaňovým výdavkom ( pripočítateľnou položkou ) .

    Viď § 19 / 3 e; zák . 595/2003 Zz.
    ďakujem veľmi krásne, príjemný deň prajem

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    ja potrebujem poradiť v nasledovnej veci:

    kúpili sme pozemok - celkové N na kúpu boli 6 192 809,- ( cena pozemku, kolky,právne služby..)
    Výnos z predaja bol 6 612 437,-
    Všetko prebehlo v 2008.
    Čo bude daňovým výdavkom? Nerozumiem dobre § 21 /1/a
    (1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval, 1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej
    a) výdavky (náklady) na obstaranie hmotného majetku, nehmotného majetku (§ 22) a hmotného majetku a nehmotného majetku vylúčeného z odpisovania (§ 23),

    ďalej § 19/3/e
    e) vstupná cena pri predaji hmotného majetku vylúčeného z odpisovania podľa § 23, pričom pri predaji majetku uvedeného v § 23 ods. 1 písm. d) až g), § 23 ods. 2 písm. d) a pozemkov nedotknutých ťažbou možno vstupnú cenu zahrnúť len do výšky príjmu z predaja,

    Viete mi poradiť?
    môj názor je, že uvedené N budú v plnej výške daňovo uznateľné, nakoľko tržba z predaja bola vyššia ako náklady. Mám to správne?

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    janaGT Pozri príspevok
    ja potrebujem poradiť v nasledovnej veci:

    kúpili sme pozemok - celkové N na kúpu boli 6 192 809,- ( cena pozemku, kolky,právne služby..)
    Výnos z predaja bol 6 612 437,-
    Všetko prebehlo v 2008.
    Čo bude daňovým výdavkom? Nerozumiem dobre § 21 /1/a
    (1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval, 1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej
    a) výdavky (náklady) na obstaranie hmotného majetku, nehmotného majetku (§ 22) a hmotného majetku a nehmotného majetku vylúčeného z odpisovania (§ 23),

    ďalej § 19/3/e
    e) vstupná cena pri predaji hmotného majetku vylúčeného z odpisovania podľa § 23, pričom pri predaji majetku uvedeného v § 23 ods. 1 písm. d) až g), § 23 ods. 2 písm. d) a pozemkov nedotknutých ťažbou možno vstupnú cenu zahrnúť len do výšky príjmu z predaja,

    Viete mi poradiť?
    môj názor je, že uvedené N budú v plnej výške daňovo uznateľné, nakoľko tržba z predaja bola vyššia ako náklady. Mám to správne?
    posúvam ...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    janaGT Pozri príspevok
    ja potrebujem poradiť v nasledovnej veci:

    kúpili sme pozemok - celkové N na kúpu boli 6 192 809,- ( cena pozemku, kolky,právne služby..)
    Výnos z predaja bol 6 612 437,-
    Všetko prebehlo v 2008.
    Čo bude daňovým výdavkom? Nerozumiem dobre § 21 /1/a
    (1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval, 1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej
    a) výdavky (náklady) na obstaranie hmotného majetku, nehmotného majetku (§ 22) a hmotného majetku a nehmotného majetku vylúčeného z odpisovania (§ 23),

    ďalej § 19/3/e
    e) vstupná cena pri predaji hmotného majetku vylúčeného z odpisovania podľa § 23, pričom pri predaji majetku uvedeného v § 23 ods. 1 písm. d) až g), § 23 ods. 2 písm. d) a pozemkov nedotknutých ťažbou možno vstupnú cenu zahrnúť len do výšky príjmu z predaja,

    Viete mi poradiť?
    môj názor je, že uvedené N budú v plnej výške daňovo uznateľné, nakoľko tržba z predaja bola vyššia ako náklady. Mám to správne?
    Celá obstarávacia cena vo výške 6192809 bude daňovým nákladom pri predaji, nakoľko predajná cena je vyššia ako obstarávacia.

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Celá obstarávacia cena vo výške 6192809 bude daňovým nákladom pri predaji, nakoľko predajná cena je vyššia ako obstarávacia.
    OK, myslela som si to, len som si nebola úplne istá.
    Naposledy upravil janaGT : 26.02.09 at 12:12

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Pri predaji postupuješ podľa §19/3/e presne tak ako uvažuješ.

    § 21/1/a nech Ťa v tejto súvislosti nemýli.
    Toto ti hovorí, že ak obstaraš majetok uvedený v §22,23 nie je to výdavok pri obstaraní. (výdavkom sú postupne odpisy pri odpisovanom majetku)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.