Zavrieť

Porady

auto a bsm

Zdravím všetkých na "porade". Mám taký problém, som po rozvode manželstva, no voči rozsudku som sa odvolal, nie kvôli jeho výrokovej časti, ale obsahovej...(to je už o inom),pokiaľ sa rozvod ukončí prejde možno aj ďalší polrok...Mám 12ročné auto, ktoré využívam na podnikanie,nemám ho v majetku, je na r.č.,účtujem si jazdy(paušál), v poslednej dobe sa začalo kaziť a už som dal dosť za opravy, chcel by som ho predať a kúpiť nejaké mierne jazdené, ...ale tu je problém, známa mi povedala, že auto predať nemôžeš, lebo súd by to považoval, že rozpredávaš spoločne nadobudnutý majetok???
Auto som kúpil v manželstve tak, že som na "protihodnotu" nechal v autobazáre svoje auto,ktoré som si kúpil ešte pred manželstvom a moji rodičia mi doplatili do kupovaného auta 50tis.Sk. Poraďte mi prosím ako postupovať.Ď.???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    To by znamenalo, že za manželstva nemôžem nič predať, lebo by som "rozpredávala spoločný majetok"?
    budem trochu , ale nechápem prečo si sa odvolal proti rozsudku, keď proti výroku nič nemáš... To boli v odôvodnení až také "haluze"?

    miko731 je offline (nepripojený) miko731

    miko731
    ...presne tak!, ja som tomu ihneď dal pomenovanie básničky a bájky...,manželka pred súdom od začiatku neuvádzala skutočný dôvod rozvodu, vymýšľala na mňa všetko možné a ja si predsa nenechám zprávoplatniť Rozsudok kde som celkovo 14xalkoholik!!!, skutočný dôvod má striebornú Octaviu a ďalej už nemusím...
    S tým autom to bude asi komplikované

    Watson je offline (nepripojený) Watson

    Vylúčený člen Watson
    miko731 Pozri príspevok
    Zdravím všetkých na "porade". Mám taký problém, som po rozvode manželstva, no voči rozsudku som sa odvolal, nie kvôli jeho výrokovej časti, ale obsahovej...(to je už o inom),pokiaľ sa rozvod ukončí prejde možno aj ďalší polrok...Mám 12ročné auto, ktoré využívam na podnikanie,nemám ho v majetku, je na r.č.,účtujem si jazdy(paušál), v poslednej dobe sa začalo kaziť a už som dal dosť za opravy, chcel by som ho predať a kúpiť nejaké mierne jazdené, ...ale tu je problém, známa mi povedala, že auto predať nemôžeš, lebo súd by to považoval, že rozpredávaš spoločne nadobudnutý majetok???
    Auto som kúpil v manželstve tak, že som na "protihodnotu" nechal v autobazáre svoje auto,ktoré som si kúpil ešte pred manželstvom a moji rodičia mi doplatili do kupovaného auta 50tis.Sk. Poraďte mi prosím ako postupovať.Ď.???
    Ak počas manželstva nedošlo medzi tebou a manželkou k rozšíreniu BSM (musí to mať formu notárskej zápisnice), tak tvoje auto nie je súčasťou BSM a môžeš s ním voľne nakladať. Totiž auto si kúpil za protihodnotu auta, ktoré si nadobudol ešte pred vznikom manželstva, t.j. bolo od počiatku v tvojom výlučnom vlastníctve a peňažné prostriedky, ktoré ti doložili rodičia boli poskytnuté s úmyslom peňažného daru tebe ako synovi a nie vám ako manželom.
    Súhlasím s tým, čo bolo napísané; ak si kúpil nové auto za trvania manželstva vlastne "výmenou" za svoje staré, je to vec vylúčená z BSM. Problém môže nastať v prípade tých 50 000,--, ktoré ti rodičia doložili na kúpu... lepšie je vždy urobiť darovaciu zmluvu s uvedením, že dar ide priamo tebe a nie manželom do BSM. Ťažko sa to dokazuje...

    Druhá vec je, že ak ty používaš auto na podnikanie, je tvoje a nie je zahrnuté v BSM, o čom hovorí aj § 143 občianskeho zákonníka: "V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov..."

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.