Zavrieť

Porady

neplatene volno a odvody

dobry den, v juli som mala dve dni neplatene volno, chcem sa spytat ako je to s odvodmi? odvadzal v tomto case za mna zamestnavatel alebo nie? myslim ZP a do socialnej poistovne. v pripade ze nie aky je prosim postup? v auguste planujem dalsie dva dni neplateneho volna tak yb som to mala rada na poriadku. dakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jarka1507 Pozri príspevok
    Dobrý deň

    tiež by som sa chcela opýtať na neplatené voľno. Musí si zamestnanec aj vypísať žiadosť alebo firma vypisuje nejaké prehlasenie? Následne ho nahlásim do sociálnej poisťovne, do zdravotnej teda nie?
    Keď má zamestnanec celý mesiac neplatené voľno ide mu nejaká mzda? či platíme len odvody?
    v prípade že zamestnancovi začal pracovný pomer 24.03. ale začal pracovať až od 01.04. možem mu dať hneď neplatené voľno? (teda aj v skúšobnej dobe?)

    Ďakujem

    Jarka
    Jarka, si v téme starej takmer 5 rokov, odvtedy sa zákony zmenili.
    Zamestnanec musí požiadať o neplatené volno písomne. Počas neho má prerušené poistenie v Sp a odhlásiš ho aj v zdr.poisťovni. V ZP sa musí sám prihlásiť ako samoplatitel.

    Dôvod, prečo riešiš nepl.volno až 8.4. ? (Kde bol doteraz ?)

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    susan29 Pozri príspevok
    dobry den, v juli som mala dve dni neplatene volno, chcem sa spytat ako je to s odvodmi? odvadzal v tomto case za mna zamestnavatel alebo nie? myslim ZP a do socialnej poistovne. v pripade ze nie aky je prosim postup? v auguste planujem dalsie dva dni neplateneho volna tak yb som to mala rada na poriadku. dakujem za odpoved
    Do ZP áno, z min.denného VZ, a do SP nie. S neplateným voľno vlastne vznikajú "okná" v nemocenskom, dôchodkovom.... poistení.

    susan29 je offline (nepripojený) susan29

    susan29
    ok a aky je postup prosiiim? nikdy som taketo veci neriesila.. mam si zavolat do mojej ZP a vyplnit nejake tlacivo resp. dokedy je potrebne takto ucinit?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    susan29 Pozri príspevok
    ok a aky je postup prosiiim? nikdy som taketo veci neriesila.. mam si zavolat do mojej ZP a vyplnit nejake tlacivo resp. dokedy je potrebne takto ucinit?
    Do ZP nieč neriešiš, odvod platí zamestnávateľ počas neplateného voľna, z toho min.VZ.

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    smith Pozri príspevok
    Do ZP nieč neriešiš, odvod platí zamestnávateľ počas neplateného voľna, z toho min.VZ.
    zdravím, prosím pripojím sa k téme:
    Ak zamestnancovi za mesiac keď mal 3 dni neplateného voľna vyjde vyšší príjem ako min.8100,-napr.12000,-, tak odvádza do ZP z 12000,-alebo 12000+min.mzda za 3 dni neplateného voľna? Myslela som, že z 12000...
    A ešte prosím do ZP sa neplat.voľno nahlasuje aj na tlačive?
    Ďakujem

    Liptáčik je teraz online Liptáčik

    Liptáčik
    Neplatené voľne je potrebné nahlásiť ZP aj SP. Používajú sa na to tlačivá o zmenách.

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    Liptáčik Pozri príspevok
    Neplatené voľne je potrebné nahlásiť ZP aj SP. Používajú sa na to tlačivá o zmenách.
    Ďakujem

    Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    JM1968 Pozri príspevok
    zdravím, prosím pripojím sa k téme:
    Ak zamestnancovi za mesiac keď mal 3 dni neplateného voľna vyjde vyšší príjem ako min.8100,-napr.12000,-, tak odvádza do ZP z 12000,-alebo 12000+min.mzda za 3 dni neplateného voľna? Myslela som, že z 12000...
    A ešte prosím do ZP sa neplat.voľno nahlasuje aj na tlačive?
    Ďakujem
    Z toho,čo mu vyjde, z 8100 by platil, ak by mu vyšlo menej ako 8100 (zjednodušene).

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Z toho,čo mu vyjde, z 8100 by platil, ak by mu vyšlo menej ako 8100 (zjednodušene).
    Ďakujem pekne, aj ja som tak myslela....ale ľahko sa nechám zmiasť, našťastie ma vždy niekto ukľudní

    Hansa je offline (nepripojený) Hansa

    Hansa
    Liptáčik Pozri príspevok
    Neplatené voľne je potrebné nahlásiť ZP aj SP. Používajú sa na to tlačivá o zmenách.
    Neplatené voľno sa hlási aj na zdravotku?

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Hansa Pozri príspevok
    Neplatené voľno sa hlási aj na zdravotku?
    Jednodňové neplatené voľno a ani absenciu do zdravotnej poisťovni nehlásim. Niekedy dávno som mala prípad, že pracovník mal viac ako mesiac neplatené voľno, toto som hlásila hromadným oznámením.

    Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    VERONIKA6 Pozri príspevok
    Jednodňové neplatené voľno a ani absenciu do zdravotnej poisťovni nehlásim. Niekedy dávno som mala prípad, že pracovník mal viac ako mesiac neplatené voľno, toto som hlásila hromadným oznámením.
    Aj dlhodobé neplatené voľno sa už niekoľko rokov do ZP nehlási.

    tuta je offline (nepripojený) tuta

    tuta
    Odvod poistného do ZP treba odviesť aj keď pracovník čerpá neplatené voľno, z toho dôvodu neviem či na zdravotnej poisťovni poznajú ešte termín neplatené voľno

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    tuta Pozri príspevok
    Odvod poistného do ZP treba odviesť aj keď pracovník čerpá neplatené voľno, z toho dôvodu neviem či na zdravotnej poisťovni poznajú ešte termín neplatené voľno
    Presne tak, niekedy to neplatené voľno sa zadávalo pod určitým kódom a teraz tam žiadny taký kód nie je, nakoľko sa odvod platí aj keď je neplatené voľno.

    Liptáčik je teraz online Liptáčik

    Liptáčik
    Ja som účtovala niekoľkomesačné neplatené voľno a to som hlásila ZP. Kód síce nemajú, ale radšej som ho nahlásila.

    jarka1507 je offline (nepripojený) jarka1507

    jarka1507
    Dobrý deň

    tiež by som sa chcela opýtať na neplatené voľno. Musí si zamestnanec aj vypísať žiadosť alebo firma vypisuje nejaké prehlasenie? Následne ho nahlásim do sociálnej poisťovne, do zdravotnej teda nie?
    Keď má zamestnanec celý mesiac neplatené voľno ide mu nejaká mzda? či platíme len odvody?
    v prípade že zamestnancovi začal pracovný pomer 24.03. ale začal pracovať až od 01.04. možem mu dať hneď neplatené voľno? (teda aj v skúšobnej dobe?)

    Ďakujem

    Jarka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.