Zavrieť

Porady

Účtovanie nájomné

Mám v prenájme predajňu od SZČO – platím mesačne preddavky na nájomné v čom je zahrnutá aj spotreba elektriny, ako ich správne zaúčtujem, keď nemám od prenajímateľa vystavenú žiadnu faktúru na príslušný mesiac ale len nájomnú zmluvu na príslušný rok a prenajímateľ mi nechce vystaviť PPD nakoľko vraj bude robiť vyúčtovanie faktúrou na konci roku ? Prevzatie nájomného mi potvrdzuje len v pomocnom zošite.

Stačí mi vystaviť VPD a účtovať to len v PD ?

Zaevidovať pohľadávku - nájomné aj do knihy pohľadávok ? Ak áno tak môžem napr. aj takto :

Veriteľ = prenajímateľ
Vznik pohľadávky = dátum uzavretia nájomnej zmluvy
Účtovný doklad = číslo nájomnej zmluvy
Druh pohľadávka = nájomné za mesiac alebo za rok ?
Výška pohľadávky = nájomné za mesiac alebo celkovo za celý rok ?
Úhrada pohľadávky = ak je výška pohľadávky len za 1 mesiac - jedna úhrada dátum úhrady, číslo dokladu VPD
ak je výška pohľadávky za celý rok - dátum úhrady, číslo dokladu VPD, zostatok pohľ.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dark32 je offline (nepripojený) dark32

    dark32
    myslel som miesto pohľadávky záväzok a miesto knihy pohľadávok knihu záväzkov ospravedlňujem sa

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Neviem o čom chcete účtovať , pomocný zošit nie je účtovným dokladom . Neviem ako máte v Nájomnej zmluve riešené platobné podmienky , ale som toho názoru , že prenajímateľ Vám je povinný dať pri platbe nájomného v hotovosti PPD , nakoľko prijal od Vás úhradu nájomného za príslušný mesiac,štvrťrok a podobne .Ak by ste platili cez banku , nie je problém .

    Žiadajte od neho PPD .

    dark32 je offline (nepripojený) dark32

    dark32
    Zita5 Pozri príspevok
    Neviem o čom chcete účtovať , pomocný zošit nie je účtovným dokladom . Neviem ako máte v Nájomnej zmluve riešené platobné podmienky , ale som toho názoru , že prenajímateľ Vám je povinný dať pri platbe nájomného v hotovosti PPD , nakoľko prijal od Vás úhradu nájomného za príslušný mesiac,štvrťrok a podobne .Ak by ste platili cez banku , nie je problém .

    Žiadajte od neho PPD .
    V zmluve mám platbu nájomného mesačne.

    A ešte by som poprosil odpoveď na to či to účtovať do knihy záväzkov

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    dark32 Pozri príspevok
    V zmluve mám platbu nájomného mesačne.

    A ešte by som poprosil odpoveď na to či to účtovať do knihy záväzkov
    Ak máte na základe Zmluvy dohodnuté platby mesačne , navrhujem pri tejto platbe si vystavte VPD ..Vyplatené komu : uvediete prenajímateľa ...., a tento VPD pri preberaní finančných prostriedkov za nájom si dáte prenajímateľovi podpísať , že uvedenú sumu prevzal . On by mal dať PPD . Ale vždy si vystavte VPD ....a nebudete potrebovať ani nejaký zošit.

    Áno , účtujete v Knihe záväzkov .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    dark32 Pozri príspevok
    ešte ste mi neporadili či to mám účtovať do knihy záväzkov ??
    Vyššie v príspevku som Vám uviedla , že účtujete v Knihe záväzkov .

    Ale pripomeniem ešte Postupy účtovania JU - bolo by dobré aby ste sa do nich pozreli a prečítali :


    § 2
    Deň uskutočnenia účtovného prípadu

    (1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

    Obsahové vymedzenie účtovných kníh
    § 3

    (1) V účtovníctve účtovnej jednotky sa účtujú skutočnosti, ktoré sú predmetom účtovníctva, v účtovných knihách podľa § 15 ods. 1 zákona.
    (2) Účtovnými zápismi v účtovných knihách sa preukazuje zaúčtovanie všetkých účtovných prípadov v účtovnom období.
    (3) Účtovné zápisy v účtovných knihách sa vykonávajú v časovom slede na základe účtovných dokladov podľa § 10 zákona tak, aby účtovnými knihami bolo možné preukázať
    a) stav majetku a záväzkov ku dňu podľa § 16 ods. 3 zákona,
    b) mesačne prírastok a úbytok majetku a záväzkov účtovaný priebežne počas účtovného obdobia,
    c) zostatok a stav majetku a záväzkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

    (4) Účtovné zápisy v účtovných knihách s výnimkou peňažného denníka môžu pokračovať aj v nasledujúcom účtovnom období, ak sa zreteľne oddelia.

    § 5
    Kniha pohľadávok a kniha záväzkov

    (1) V knihe pohľadávok sa účtujú pohľadávky z obchodných vzťahov za splnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb napríklad voči odberateľom, pohľadávky z finančných vzťahov napríklad z úveru, pohľadávky voči zamestnancom napríklad z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe pohľadávok sa účtujú aj pohľadávky z poskytnutých preddavkov.

    (2) V knihe pohľadávok sa účtujú pôžičky poskytnuté účtovnou jednotkou bez ohľadu na dobu ich splatnosti a zásoby omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.

    (3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.

    § 14
    Pohľadávky a záväzky


    (4) Vznik a zánik záväzku sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2.



    Takže na základe Zmluvy o nájme Vám vzniká ku dňu splatnosti záväzok z titulu nájomného a tento zaúčtujete do Knihy záväzkov.

    V deň platby účtujete v peňažnom denníku o výdavku za platbu nájomného a súčasne zaúčtujete túto platbu aj do Knihy záväzkov , kde sa Vám záväzok voči prenajímateľovi vynuluje.

    dark32 je offline (nepripojený) dark32

    dark32
    takže som to pochopil asi takto ak nie opravte ma
    splatnosť nájomného 15.08.2008
    - takže 15.08.2008 vykonám zápis do KZ - vznik, splatnosť a úhrada záväzku bude 15.08.08 a taktiež zápis do PD

    a to isté platí aj pri úhrade preddavkov na zdravotné poistenie ?

    splatnosť ZP 08.08.2008
    - takže 08.08.2008 vykonám zápis do KZ - vznik, splatnosť a úhrada záväzku bude 08.08.08 a taktiež zápis do PD

    dark32 je offline (nepripojený) dark32

    dark32
    ale ak nájom zaplatím napr. 10.08.2008 potom

    10.08.08 vykonám zápis do PD a následme
    15.08.08 zápis do KP ?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    dark32 Pozri príspevok
    takže som to pochopil asi takto ak nie opravte ma
    splatnosť nájomného 15.08.2008
    - takže 15.08.2008 vykonám zápis do KZ - vznik, splatnosť a úhrada záväzku bude 15.08.08 - áno ,to bude zápis č. 1 - teda prvý krok

    a taktiež zápis do PD - účtovanie do PD nastane v deň platby a súčasne aj odpis záväzku - nemusí sa však vždy zhodovať s dátumom splatnosti , nakoľko je možné , že nájom sa zaplatí aj o deň neskôr

    a to isté platí aj pri úhrade preddavkov na zdravotné poistenie ?

    splatnosť ZP 08.08.2008
    - takže 08.08.2008 vykonám zápis do KZ - vznik, splatnosť a úhrada záväzku bude 08.08.08 a taktiež zápis do PD
    - detto ako nájom a každý jeden ďalší prípad
    Čiže najskôr prevediete zápis v Knihe záväzkov a v peňažnom denníku účtujete podľa dátumu platby resp.úhrady t.j. dátumom , kedy bol záväzok uhradený .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    dark32 Pozri príspevok
    ale ak nájom zaplatím napr. 10.08.2008 potom

    10.08.08 vykonám zápis do PD a následme
    15.08.08 zápis do KP ?
    Tak si záväzok zapíšte v Knihe záväzkov vždy 1.v príslušnom mesiaci so splatnosťou 15.-teho . V tom prípade nemáte problém , ak nájom uhradíte o pár dní skôr .

    mekelek je offline (nepripojený) mekelek

    mekelek
    Mám problém!
    Postupy účt.JÚ poznám, viem že nájomné je záväzok, ktorý sa má objaviť v knihe záväzkov, ale....
    Priestory prenajaté od OcÚ... zastupiteľstvom schválené nájomné ešte v januári...(brat je členom zastupiteľstva, inak by sme o tom ani nevedeli)... od vtedy starostka nám nedala nájomnú zmluvu. Nájomné platíme mesačne, mám od OcÚ PPD.
    Otázka: Ak by som mala náj.zmluvu, bola by podkladom na zápis do knihy záväzkov. Keďže ju nemám, na základe PPD môžem účtovať aj záväzok, alebo len výdaj v PD?
    Takto to vyzerá, že platíme nájomné, lebo JPP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.