Zavrieť

Porady

Platba kartou, chýba bloček

Dobry den,
priatelia prosim Vas, poraďte ako na toto:

Stava sa, že nedostanem bločky za nákup PHM. Nebol by to problém, keby to bolo platené v hotovosti, ale oni to platia firemnymi kartami k BU!!
Ako mam zauctovat bankovy vypis, ked k platbe cez terminal nemam ziadny doklad?
Predbezne to davam do 513 na Repre nedanovy naklad.

Dakujem Vam velmi pekne za pomoc a rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Mirenka, predavajuci je POVINNÝ vydať blok z reg.pokladne aj pri platbe kartami- takže nieje to v poriadku, keď bloky nevydávajú ( i keď neviem, ale mne sa ešte nestalo, že by mi pri platbe kartou nedali blok)
    Takto zbytočne dochádzate o náklady, nakoľko máte nárok si to účtovať ako výdavok ovplyvňujúci ZD.

    Mirenka je offline (nepripojený) Mirenka

    na dovolenke :) materskej Mirenka
    Stanko, dakuejm za odpoved.
    Asi soms a zle vyjadrila, oni tie blocky niekde stratili, huncuti

    Zacala som to ale uctovat nie ako repre, to je asi blbost, ale na 315/221 ostatne pohladavky, davam to ako Osobna spotreba konatelia a potom to od nich prijmem do pokladne, spravne?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    Mirenka, predavajuci je POVINNÝ vydať blok z reg.pokladne aj pri platbe kartami- takže nieje to v poriadku, keď bloky nevydávajú ( i keď neviem, ale mne sa ešte nestalo, že by mi pri platbe kartou nedali blok)
    Takto zbytočne dochádzate o náklady, nakoľko máte nárok si to účtovať ako výdavok ovplyvňujúci ZD.
    myslím si, že problém nie je na čerpacej stanici ale u zamestnancov prípadne podnikateľov...Dala by som to na výpise ako záväzok voči dotyčným /aby som neúčtovala 5-ťkový účet na výpise/ a ku koncu mesiaca ID dala na 501.XXXXX ako nedaňový náklad - PHM nad limit

    Mirenka je offline (nepripojený) Mirenka

    na dovolenke :) materskej Mirenka
    Evina, dakujem.
    Nemozem ist teda priamo cez 315/221 ako pohladavka voci nim a potom to vyrovnat cez pokladnu ako prijem 211/315?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Mirenka Pozri príspevok
    Evina, dakujem.
    Nemozem ist teda priamo cez 315/221 ako pohladavka voci nim a potom to vyrovnat cez pokladnu ako prijem 211/315?
    Ty máš úhradu na účte. V pokladni nemáš pohyb, lebo tie bločky Ti nedali, tak nemáš čo preplácať. Je to jednoducho nedaňový náklad a za svoju neporiadnosť alebo neporiadnosť zamestnancov dopláca firma zdanením. Upozornila by som na to konateľa /aj keď ide o neho ...čo spôsobuje takáta lajdáckosť. Vyrovnáš to cez ten 5-ťkový nedaňový účet.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    evina Pozri príspevok
    Ty máš úhradu na účte. V pokladni nemáš pohyb, lebo tie bločky Ti nedali, tak nemáš čo preplácať. Je to jednoducho nedaňový náklad a za svoju neporiadnosť alebo neporiadnosť zamestnancov dopláca firma zdanením. Upozornila by som na to konateľa /aj keď ide o neho ...čo spôsobuje takáta lajdáckosť. Vyrovnáš to cez ten 5-ťkový nedaňový účet.
    Nechápem..prečo cez 5tkový účet. Veď neexistuje doklad. Ja osobne takéto veci účtujem ako pohľadávku voči osobe, ktorá stratila doklad a následné vrátenie sumy do pokladne. To je podľa mňa čistejšie ako nedaňový náklad.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    evina Pozri príspevok
    Ty máš úhradu na účte. V pokladni nemáš pohyb, lebo tie bločky Ti nedali, tak nemáš čo preplácať. Je to jednoducho nedaňový náklad a za svoju neporiadnosť alebo neporiadnosť zamestnancov dopláca firma zdanením. Upozornila by som na to konateľa /aj keď ide o neho ...čo spôsobuje takáta lajdáckosť. Vyrovnáš to cez ten 5-ťkový nedaňový účet.
    A čo takéto účtovanie:

    355/221 použitie karty - bez bločku
    211/355 vyrovnanie

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    machinak Pozri príspevok
    Nechápem..prečo cez 5tkový účet. Veď neexistuje doklad. Ja osobne takéto veci účtujem ako pohľadávku voči osobe, ktorá stratila doklad a následné vrátenie sumy do pokladne. To je podľa mňa čistejšie ako nedaňový náklad.
    smith Pozri príspevok
    A čo takéto účtovanie:

    355/221 použitie karty - bez bločku
    211/355 vyrovnanie
    To by musel tú sumu fyzicky vrátiť do pokladne, potom áno, ale ja nepredpokladám, že to tak urobí, a najmä nie konateľ.
    Cez 5-ťkový preto lebo z účtu odišli peniaze na nákup PHM a tie sa účtujú na 501. Keďže nie je doklad, tak to musí byť pripočitateľnou položkou nad daňový základ a zaúčtovanie je pravdivé, lebo naozaj za to boli nakúpené PHM.

    Účtovanie cez 211 osobne považujem v tomto prípade za veľmi "administratívne". Upozornením konateľa na nedaňový náklad, by ste sa čudovali, dôjde často k náprave

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Hm, nejakým spôsobom tie pohonné hmoty veru treba sledovať , inak by vyšla riadna podspotreba....no neviem si predstaviť, ako bude pán konateľ robiť knihu jázd bez dokladov.

    Mirenka je offline (nepripojený) Mirenka

    na dovolenke :) materskej Mirenka
    smith Pozri príspevok
    A čo takéto účtovanie:

    355/221 použitie karty - bez bločku
    211/355 vyrovnanie

    takto som to uctovala povodne (len 3kovy som dala iny, dakujem za opravu)

    ale pokial mi odsuhlasite a odporucite aj uctovanie cez 501, analytika nedanovy, urobim

    Musim povedat, ze som uz porobila poriadky, toto uz len douctovavam a napravam chyby minule, a zafungovalo to, ze od nich chcem peniaze do pokladne na vyrovnanie pohladavky voci nim a polepsili sa, beťári

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    evina Pozri príspevok
    To by musel tú sumu fyzicky vrátiť do pokladne, potom áno, ale ja nepredpokladám, že to tak urobí, a najmä nie konateľ.
    Cez 5-ťkový preto lebo z účtu odišli peniaze na nákup PHM a tie sa účtujú na 501. Keďže nie je doklad, tak to musí byť pripočitateľnou položkou nad daňový základ a zaúčtovanie je pravdivé, lebo naozaj za to boli nakúpené PHM.

    Účtovanie cez 211 osobne považujem v tomto prípade za veľmi "administratívne". Upozornením konateľa na nedaňový náklad, by ste sa čudovali, dôjde často k náprave
    Konzultoval som to s auditorom davnejsie. A na ten "nedanovy naklad" nemas ziadny doklad. A pokial sumu zamestnanec alebo konateľ nevráti do pokladne, tak to nechávam visieť na 315 alebo 335. Takto sa mi to zda po uctovnej stranke aj cistejsie.

    Edit: Existuju este i firmy, ktore davaju zamestnancom tzv. mesacnu zalohu na drobne nakupy. Si predstav, ze by taktize konatel nevyuctoval celu zalohu s odpovedou, ze stratil doklad. Co potom s tym? Taktiez nejaky nedanovy naklad?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    machinak Pozri príspevok
    Konzultoval som to s auditorom davnejsie. A na ten "nedanovy naklad" nemas ziadny doklad. A pokial sumu zamestnanec alebo konateľ nevráti do pokladne, tak to nechávam visieť na 315 alebo 335. Takto sa mi to zda po uctovnej stranke aj cistejsie.

    Edit: Existuju este i firmy, ktore davaju zamestnancom tzv. mesacnu zalohu na drobne nakupy. Si predstav, ze by taktize konatel nevyuctoval celu zalohu s odpovedou, ze stratil doklad. Co potom s tym? Taktiez nejaky nedanovy naklad?
    Možno vec názoru....
    Práve preto, že nemám žiadny doklad, ale dôkaz /doklad/ o čerpaných firemných peňazí /v tomto prípade napr. na nákup PHM/ mám, je to podľa môjho myslenia nedaňový náklad /viem na čo boli peniaze použité a v skutočnosti je to náklad na spotrebované PHM - tie má firma aj v nádrži firemného auta//. Na 315 a 335 by mi to viselo už do smrti a nechápem ani prečo by "beztrestne" malo ostať nevyúčtovanie prijatej zálohy z firemných peňazí, aj keď ide o konateľa.
    Naposledy upravil evina : 13.08.08 at 13:29

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Ešte jedna otázka: A ako sa zbavíš týchto pohľadávok na trojkových účtoch v prípade ukončenia pracovného pomeru, resp. zmeny a odchodu konateľa?

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    evina Pozri príspevok
    Možno vec názoru....
    Práve preto, že nemám žiadny doklad, ale dôkaz /doklad/ o čerpaných firemných peňazí /v tomto prípade napr. na nákup PHM/ mám, je to podľa môjho myslenia nedaňový náklad /viem na čo boli peniaze použité a v skutočnosti je to náklad na spotrebované PHM - tie má firma aj v nádrži firemného auta//. Na 315 a 335 by mi to viselo už do smrti a nechápem ani prečo by "beztrestne" malo ostať nevyúčtovanie prijatej zálohy z firemných peňazí, aj keď ide o konateľa.
    No veď..beztrestne. Tvojím spôsobom sa to zamestnanca/konateľa vôbec nedotkne. Pokiaľ mu to nebude zosobnené - myslíš, že niektorému záleží, že budú tie sumy v nedaňový nákladoch. Bude to robiť stále a opakovane. Pokiaľ to vyúčtuješ ako pohľadávku k nemu a zrazíš zo mzdy, tak si to druhý krát rozmyslí. Tvoj spôsob ho nebude motivovať, aby ti druhý krát priniesol doklady. Samozrejme, že teraz sa bavíme o firme, ktorá funguje na základe účtovných zásad.
    Pokiaľ je na výpise napr. úbytok peňazí na pumpe - ako ty dokážeš usúdiť, či boli všetko PHM, alebo i nejaký servis (olej, kvapaliny), prípadne umytie auta alebo v neposlednom rade raňajky s manželkou?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    machinak Pozri príspevok
    No veď..beztrestne. Tvojím spôsobom sa to zamestnanca/konateľa vôbec nedotkne. Pokiaľ mu to nebude zosobnené - myslíš, že niektorému záleží, že budú tie sumy v nedaňový nákladoch. Bude to robiť stále a opakovane. Pokiaľ to vyúčtuješ ako pohľadávku k nemu a zrazíš zo mzdy, tak si to druhý krát rozmyslí. Tvoj spôsob ho nebude motivovať, aby ti druhý krát priniesol doklady. Samozrejme, že teraz sa bavíme o firme, ktorá funguje na základe účtovných zásad.
    Pokiaľ je na výpise napr. úbytok peňazí na pumpe - ako ty dokážeš usúdiť, či boli všetko PHM, alebo i nejaký servis (olej, kvapaliny), prípadne umytie auta alebo v neposlednom rade raňajky s manželkou?
    Ak to zrazíš zamestnancovi zo mzdy o.k. Konateľ nemusí dostávať za svoju prácu odmenu, takže nemáš z čoho a že ho môj spôsob motivovať zvýšenou daňou bude som si istá. /Moji klienti veru bloky už nestrácajú/. Nepoznám konateľa, ktorému by neprekážalo ak niečo zbytočne zdaňuješ....a zároveň , že mu môžeš bez dovolenia niečo zrážať zo mzdy, keď on je ten, ktorý ich schvaľuje....
    Ak si dal aj tie raňajky s manželkou prosím - rozdiel bude len, že miesto na 513 to bude na 501.XX nedaňový. Ale myslím, že sa bavíme o absurdnostiach.
    Prosím, ja budem takýto prípad účtovať/ak by mi nastal/ z vyššie uvedených dôvodov ako 501 nedaňový a Ty prostredníctvom trojkových účtov....
    Naposledy upravil evina : 14.08.08 at 06:21

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Veď sa nehnevaj. Som to chcel iba rozdiskutovať. Očakával som, že sa pripojí i niekto iný a podelí sa so skúsenosťami. Ja sa viac-menej stretávam buď s firmami, ktoré sa "tvária poriadne" a idem cez 3kové účty. Alebo "neporiadne" - v tomto prípade ide zväčša o SRO, kde je konateľ, spoločník a pracovník jedna osoba - a ten si z firemného účtu vyberá peniaze i na svoju vlastnú spotrebu...a keďže to som ho nevedel odnaučiť, tak mu to všetko účtujem ako dotáciu pokladne...a sem-tam sa stane, že máme v pokladni 500tis a na Búčte debet...
    Ale vyskúšam tvoju stratégiu - možno to pomôže . Iba je problém v tom, že tých neporiadnych klientov trápi výška dane až koncom marca...a potom je rok zase kľud a nezaujíma ich vôbec nič...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    machinak Pozri príspevok
    Veď sa nehnevaj. Som to chcel iba rozdiskutovať. Očakával som, že sa pripojí i niekto iný a podelí sa so skúsenosťami. Ja sa viac-menej stretávam buď s firmami, ktoré sa "tvária poriadne" a idem cez 3kové účty. Alebo "neporiadne" - v tomto prípade ide zväčša o SRO, kde je konateľ, spoločník a pracovník jedna osoba - a ten si z firemného účtu vyberá peniaze i na svoju vlastnú spotrebu...a keďže to som ho nevedel odnaučiť, tak mu to všetko účtujem ako dotáciu pokladne...a sem-tam sa stane, že máme v pokladni 500tis a na Búčte debet...
    Ale vyskúšam tvoju stratégiu - možno to pomôže . Iba je problém v tom, že tých neporiadnych klientov trápi výška dane až koncom marca...a potom je rok zase kľud a nezaujíma ich vôbec nič...
    Keď z pohybu na účte je evidentné, že ide o platbu kartou, tak asi by som to neúčtoval ako dotáciu pokladne, ako si uviedol.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    machinak Pozri príspevok
    Veď sa nehnevaj. Som to chcel iba rozdiskutovať. Očakával som, že sa pripojí i niekto iný a podelí sa so skúsenosťami. Ja sa viac-menej stretávam buď s firmami, ktoré sa "tvária poriadne" a idem cez 3kové účty. Alebo "neporiadne" - v tomto prípade ide zväčša o SRO, kde je konateľ, spoločník a pracovník jedna osoba - a ten si z firemného účtu vyberá peniaze i na svoju vlastnú spotrebu...a keďže to som ho nevedel odnaučiť, tak mu to všetko účtujem ako dotáciu pokladne...a sem-tam sa stane, že máme v pokladni 500tis a na Búčte debet...
    Ale vyskúšam tvoju stratégiu - možno to pomôže . Iba je problém v tom, že tých neporiadnych klientov trápi výška dane až koncom marca...a potom je rok zase kľud a nezaujíma ich vôbec nič...
    No od hnevu mám veľmi ďaleko , len už som nevidela ďalšiu argumentáciu....

    To je práve tiež jeden z dôvodov, čo ma k tomu viedol. Ja som ich už veru odučila platiť osobné záležitosti z firmeného účtu i strácať bloky

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    smith Pozri príspevok
    Keď z pohybu na účte je evidentné, že ide o platbu kartou, tak asi by som to neúčtoval ako dotáciu pokladne, ako si uviedol.
    Nie Smith..zle si čítal. V tomto príspevku som písal o vyberaní hotovosti z účtu na vlastnú spotrebu konateľom SRO...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.